Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 19-01-07, 00:21   #1
Dj Nuca

Stage 2
 
Dj Nuca's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 67
Default Vreau sa-mi cumpar masina si nu stiu ce sa aleg

Salut! As vrea sa-mi cumpar o masina.... cred ca atzi maiauzit intrabarea asta nu stiu ce sa cer exact de la viitoare masina... probabil va sa aiba potentzial pt tuning sau sa fie fiabila si sa consume putzin ... Poate sa fie si Noua si SH. Vreau sa aud o parere si de la voi...
De bani ce sa zic. Nu stiu. Sa zic 12000E - 13000 E da la bani astia sa aiba si ceva optziuni






ASTEPT SA VAD CE IDEI IMI DATZI
Ms Mult
Dj Nuca is offline   Reply With Quote
Old 19-01-07, 13:34   #2
Viduka11

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 75
Default Re: Vreau sa-mi cumpar masina si nu stiu ce sa aleg

i-ati un VW Golf 5
Viduka11 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-07, 14:16   #3
Dj Nuca

Stage 2
 
Dj Nuca's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 67
Default Re: Vreau sa-mi cumpar masina si nu stiu ce sa aleg

Nu stiu daca golf 5 ar fi ce ami buna alegere mai ales ca la bani astia nou nici nu stiu daca pot sa-l iau si daca il iau e mai mult ca sigur chel
Dj Nuca is offline   Reply With Quote
Old 19-01-07, 14:19   #4
Viduka11

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 75
Default Re: Vreau sa-mi cumpar masina si nu stiu ce sa aleg

pai ia-l SH sau mai bine dute in Germania si il iei de acolo cu vreo 10 000 E ...dar acum cu intrarea in UE nush cat costa sa o aduci in tara...dak nu i-ati un Golf 4 ...eu unu zic ca Golf-urile astea merita
Viduka11 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-07, 14:26   #5
Dj Nuca

Stage 2
 
Dj Nuca's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 67
Default Re: Vreau sa-mi cumpar masina si nu stiu ce sa aleg

Nu stiu de ce nu prea ma atrag pe mine golfurile adica e o masina pe care o vezi la 10 min pe strada si mi se pare ca e putzin depasita. Acuma nici nu ma gandesc la Lexus la bani astia da nush vreau sa mai aud si altceva... parca mai degraba un seria 3 decat un golf
Dj Nuca is offline   Reply With Quote
Old 19-01-07, 14:33   #6
Viduka11

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 75
Default Re: Vreau sa-mi cumpar masina si nu stiu ce sa aleg

atunci ce zici de o Skoda Octavia ???sau nush un bmw urs....pe tine ce gen te-ar interesa?
Viduka11 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-07, 15:56   #7
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Vreau sa-mi cumpar masina si nu stiu ce sa aleg

@Viduka: cu sfaturi din astea nu prea cred ca ajuti omul...
@Dj Nuca: masina o vrei pentru tine personal sa te inveti cu masinile? vad ca ai 18 ani... recomandabil ptr tine ar fi o masina mai veche... fiind nou vei cam busi de cateva ori masina pana te inveti cu ea... pot sa iti recomand vreo supernova sh (duuuh, de parca ar mai fi noua...) si dupa ce te inveti cu trafic, masini, covrig, etc. poti sa iti iei alta masina cu care sa faci ce vrei (sa cari cartofi, sa inveti cartofii sa zboare)
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 19-01-07, 16:11   #8
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Vreau sa-mi cumpar masina si nu stiu ce sa aleg

a si am vazut tarziu: daca se uita vreun moderator il rog sa mute thread-ul la consiliere
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 19-01-07, 19:21   #9
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Vreau sa-mi cumpar masina si nu stiu ce sa aleg

avand in vedere k ai 18 ani doar..
si iti place seria 3..ai putea sa iti iei un seria 3 de prin 2000-2001.. am vazut unu cu 11k sau 11,5k ..si era bine dpdv al optiunilor
daca cauti ceva la 12k ..cu restul de bani platesti taxe ..asigurare..etc si iti raman cat sa iti iei benzina/motorina cat sa mergi cu ea sa te inveti
opel astra h.. nu caravan !! in 5 u sau 3 u..si ala e 8-9k ..in fct de ce are pe el..si este o masina destul de buna..daca nu e manarita sau cu o groaza de km..nu ar trebui sa ai probl cu ea..si o sa poti sa inveti sa conduci pe ea ..adik sa te perfectionezi zic..
mai gandeste-te.. trebuie sa fie ceva ce sa iti placa..recomand sa nu iei ceva prea rapid k sa nu ai probl ..prin rapid ma refer la o masina capabila +220 ..vorba vine..intelegi ideea cred.. deci motor pana in 2 litri, inclusiv.. sa nu iei ceva mai vechi cu ditai matahala de motor.. k ai avea ce in banii astia..dar nu asta e ideea
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 01:49   #10
Dj Nuca

Stage 2
 
Dj Nuca's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 67
Default Re: Vreau sa-mi cumpar masina si nu stiu ce sa aleg

Mi-ash dori din tot sufletul +220 dar nu am posibilitatea nici de a intretzine nici de a achizitiona o asemenea masina. Masina am de gand sa o cumpar dupa ce termin cu bacu adica in vara. (sponsorizare de la tata + agoniseala mea) deci nici macar nu stiu daca sa ma gandesc la ceva de viitor sau ceva fiabil pe moment...
Dj Nuca is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 02:10   #11
Dj Nuca

Stage 2
 
Dj Nuca's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 67
Default Re: Vreau sa-mi cumpar masina si nu stiu ce sa aleg

Ma gandesac la o masina fiabila, sa arate bine. Ma gandesc si la diesel pt ca stiu ca scade consumul si cu un "Cip" creste puterea. Dar stiu ca asta inseamna mai multzi bani la inceput. Ma gandesc cat platesc casco, si cat platesc o reparatie. Va intreb pe voi ca stiu ca voi atzi facut toate astea si stitzi ce e mai bine. Nu imi plac ursuletzii, nu vreau masina sh mai batrana de 3 maxim 4 ani sa zic... Pentru ca asta inseamna cheltuieli suplimentare.
Dj Nuca is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 03:32   #12
Sere

Stage 2
 
Sere's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 72
Default Re: Vreau sa-mi cumpar masina si nu stiu ce sa aleg

mai bine iti iei un logan si bagi bani in tuning ca sunt superbe loganurile cari si cartofi poti sa o si tunezi de murit nu prea ai cum sa mori asa repede asa ca iti recoman un Logan go logan go )) sau mai bine tii banii aia si mergi cu taxiu cand ai chef ... Respect!
__________________
Astra G Cabrio - 1.6 XEP
Audi A3 Sportback - 2.0FSI
Sere is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 15:41   #13
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Vreau sa-mi cumpar masina si nu stiu ce sa aleg

cel pasare .. daca nu scria acolo k ai 22 de ani .. nu iti dadeam mai mult de 15 cu "sfaturi " d-astea ..nu fii nesimtit.. vine omu aici si te bagi tu repede k..
@dj nuca.. logan diesel atunci
daca intri la dyno tuning o sa vezi k ce se poate cu el..
si poate ai noroc si apare modelul cu intercooler..care e ceva mai puternic din fabrica si poate fi dus mai sus (de diesel zic aici)
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 15:47   #14
Dj Nuca

Stage 2
 
Dj Nuca's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 67
Default Re: Vreau sa-mi cumpar masina si nu stiu ce sa aleg

Nu are 22 de ani nu are nici 15 sau cel putzin nu are minte nici macar de clasa a9-a ..... Bai CT-24-VIC Lasa-ne pretene cu sfaturi dastea Daca vroiam parerea ta te intrebam pe mess .... (potzi sa incerci u sfaturile aste ca nu se supara nimeni)
Dj Nuca is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 15:51   #15
Dj Nuca

Stage 2
 
Dj Nuca's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 67
Default Re: Vreau sa-mi cumpar masina si nu stiu ce sa aleg

Am avut cateva zile pe mana un logan 1,6 Full si nu mi sa parut o masina pe care sa o cumpar pentru mine. Adica itzi faci treaba cu ea, se infige cat de cat, dar nu ash da bani pe un logan.. nush dc dar nu ash face asta...
Dj Nuca is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -