Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 21-03-12, 16:45   #1
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Nissan Juke

Masina pe care o detestam a ajuns sa-mi placa dupa ce am vazut-o bine la un coleg. I-am recomandat-o mamei mele care s-a indragostit de ea pe loc.
Deci, momentan a luat hotararea ca vrea una si urmeaza faza de cautari.
Noua si cu ceva dotari are un pret maricel si acum nu prea este perioada de cumparat masini scumpe, deci am vrea s-o luam SH dar cu 20-30k km, sa arate ca noua.

Problema este ca eu nu stiu mai nimic despre Nissan, nu am avut masini japoneze pana acum. Deci daca este cineva care stie ceva detalii despre aceasta masina, mi-ar prinde bine niste sfaturi, si anume: ce motorizare ar fi ok (mentionez ca va fi masina de mers 75% in oras, si o va conduce numai mama mea deci nu e nevoie de ceva prea puternic dar nici de ceva submotorizat; in principiu ii plac benzinarele vioaie), ce probleme pot sa apara si ce sa am in vedere daca o sa ma duc sa aleg una, sfaturi utile etc.

Mentionez ca mama conduce acum Vectra din semnatura. Ii place mult dar se invarte foarte mult in oras in timpul zilei si deja problema cu masina mare, parcari mici si borduri inalte e din ce in ce mai mare. In consecinta am ajuns la concluzia ca ii trebuie un SUV mic, de oras.

Multumesc anticipat
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 19:09   #2
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Nissan Juke

Nu stiu daca o sa ti spuna cineva ce probleme pot aparea in timp ca e un model abia aparut si cand miroase a nou toata lumea e fericita . In mare asa, Juke e produsul aliantei Renault -Nissan foloseste platforma Tiida, adica celebrul Logan si 4x4 vine doar in varianta 1.6 turbo 190 cp ,binenteles cu un pret pe masura .

Parerea mea , Juke e un crossover wannabe cu un design discutabil ,dar pt ce ai enumerat tu acolo s ar incadra , mai ales ca mamei tale ii place .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 22:32   #3
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Nissan Juke

Quote:
Originally Posted by KAY_ View Post
Nu stiu daca o sa ti spuna cineva ce probleme pot aparea in timp ca e un model abia aparut si cand miroase a nou toata lumea e fericita . In mare asa, Juke e produsul aliantei Renault -Nissan foloseste platforma Tiida, adica celebrul Logan si 4x4 vine doar in varianta 1.6 turbo 190 cp ,binenteles cu un pret pe masura .

Parerea mea , Juke e un crossover wannabe cu un design discutabil ,dar pt ce ai enumerat tu acolo s ar incadra , mai ales ca mamei tale ii place .
Da, pai singurul offroading pe care o sa-l faca o sa fie urcatul pe borduri si cate un drum neasfaltat de pe langa oras sau ocazional de pe la munte Iar 4X4 ce-i drept, ar fi util pe iarna, dar cu niste gume bune se descurca si fata.
Ei ii place pentru design-ul care mai iese putin in evidenta din marea de Opel-uri, VW-uri si alte masini mai monotone.
Plus ca e foarte misto Nissan Dynamic Control System.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 22-03-12, 07:40   #4
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Nissan Juke

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Problema este ca eu nu stiu mai nimic despre Nissan, nu am avut masini japoneze pana acum.
dat fiind grupul din care face parte cred ca nu ar trebui sa o mai consideri masina japoneza; din pacate doar numele mai e japonez in rest platformele sunt, in mare, comune cu renault
__________________
Arguing on a forum is like runing on special olympics: even if you win, you're still retarded
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 22-03-12, 12:33   #5
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Nissan Juke

Pe sectiunea Honda cauta userul: "
"01FTW "
Sta aici langa mine si are si un Nissan Juke . Trimite-i un P.M.
!41! is offline   Reply With Quote
Old 22-03-12, 16:56   #6
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Nissan Juke

Quote:
Originally Posted by !41! View Post
Pe sectiunea Honda cauta userul: "
"01FTW "
Sta aici langa mine si are si un Nissan Juke . Trimite-i un P.M.
Mersi frumos pentru sfat, o sa-i dau un PM
22VIN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -