Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 26-12-06, 14:46   #1
Jady

Stage 5
 
Jady's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 378
Member of:
[Opel]
Default Taxa ecologica aplicabila de la 1 ianuarie 2007

Pentru cei care se intreaba cat va costa o masina adusa de afara si nu au aflat inca, sau pentru cei care au impresia ca dupa 1 ianuarie vor umbla cainii cu covrigi in coada in privinta pietei auto SH, cat si pentru cei pur si simplu curiosi, iata un link catre un calculator de taxa ecologica: http://www.automobiletv.ro/specialTaxes.php

Rog, daca este tolerat de admini, ca acest topic sa se faca "sticky", sau sters daca nu place.
__________________
Prowd owner of a 16V Cali
Vand odorizante organice California Scents, dureaza minim 60 de zile => https://forum.4tuning.ro/525-consumab...icate-usa.html
Jady is offline   Reply With Quote
Old 26-12-06, 17:16   #2
MKE

Stage 5
 
MKE's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,418
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Street Zone]
Default Re: Taxa ecologica aplicabila de la 1 ianuarie 2007

am si eu o intrebare pe langa aceasta taxa daca aduci o masina de afara se va mai plati vama...??? sau ce taxe se vor plati la achizitionarea unei masini aduse de afara...?
MKE is offline   Reply With Quote
Old 26-12-06, 18:14   #3
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Taxa ecologica aplicabila de la 1 ianuarie 2007

Quote:
Originally Posted by MKE View Post
am si eu o intrebare pe langa aceasta taxa daca aduci o masina de afara se va mai plati vama...??? sau ce taxe se vor plati la achizitionarea unei masini aduse de afara...?
Taxa asta nu-ti ajunge?
Nu mai exista vama de la 01.01.2007.

@Jady,daca dadeai un search,ai fi gasit o multime de subiecte pe tema asta.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 26-12-06, 18:37   #4
Jady

Stage 5
 
Jady's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 378
Member of:
[Opel]
Default Re: Taxa ecologica aplicabila de la 1 ianuarie 2007

Turbojack...my bad atunci, insa din ce am tot citit in ultima vreme, nu am gasit nicaieri (recunosc, nu am dat 'search'). Doar dupa ce am facut topicul asta, am dat intamplator peste un post de-al tau parca, post care facea trimitere la acelasi site. Eu am facut topicul in speranta ca va sari mai repede in ochi decat sa cauti pe forum prin posturile din n-spe mii de topicuri. Dealtfel am si spus, daca nu este agreeat, se poate sterge, nu ma supar, am vrut doar sa dau o mana de ajutor, iar daca adminii cred ca este de folos, ar merge pus sticky in sectiunea asta.
Referitor la ce spuneai tu ca vor sa faca in Italia (sa traga pe dreapta tot ce euro 2, 1 si non euro) daca se va intampla aici, nu vad prea bine situatia nici in RO. Desi sunt... "semi-ecologist" mi-ar sari toate alea sa mi se spuna ca nu mai am dreptul sa circul cu roscata mea, in conditiile in care pt a-mi achizitiona un euro 3 cel putin, care sa imi si placa, ar trebui sa "muncesc vreo 2-3 vieti".

@MKE, probabil vei plati ceva tva (de asta nu sunt sigur) si taxele care sunt deja, dar vama nu vei plati decat daca masina este fabricata in afara UE.

Bafta!
Jady is offline   Reply With Quote
Old 26-12-06, 18:43   #5
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Taxa ecologica aplicabila de la 1 ianuarie 2007

Voi ce parere aveti ?O sa tina taxele astea mai mult de un an ??? Din cate stiu eu ..si in alte tari s-a implementat aceeasi taxa si nu dupa mult timp cei de la ue i-au pus sa o modifice radical...dak nu sa o scoata.
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 27-12-06, 00:17   #6
Jady

Stage 5
 
Jady's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 378
Member of:
[Opel]
Default Re: Taxa ecologica aplicabila de la 1 ianuarie 2007

Parca pe la polonezi a fost ceva de genul. Sper sa fie si in cazul nostru la fel, mai ales avand in vedere ca nivelul de trai nu va urca destul decat peste vreo 5 ani sau mai bine...O sa incerc sa regasesc postul, e chiar aici pe forum mi se pare...
Jady is offline   Reply With Quote
Old 27-12-06, 00:59   #7
Jady

Stage 5
 
Jady's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 378
Member of:
[Opel]
Default Re: Taxa ecologica aplicabila de la 1 ianuarie 2007

Quote:
Originally Posted by FUBU_S View Post
Ceva interesant: am citit in Business magazin ca Cehia, Ungaria,Polonia,Austria si Luxemburg au fost atentionate de comisia europeana ca impun obstacole in calea importurilor de masini SH.. pe scurt se considera ca masinile second nu pot fi discriminate doar pt ca nu au fost achizitionate initial din acelasi stat membru...actiunea comisiei este necesara astfel incat consumatorii UE sa beneficieze pe deplin de o piata europeana. Trebuie sa ofere un raspuns satisfacator in termen de 2 luni sau pot primi sanctiuni.
Poate de frica UE o sa fie bine si la noi
Si mai este un caz, iar nu-mi aduc aminte, si nu stau acum sa il caut, cu niste taxe astronomice, care au fost decimate in urma unei "ordonante" asemanatoare.
Deci? O fi bine intr-un final?
Jady is offline   Reply With Quote
Old 27-12-06, 17:01   #8
alpina

Stage 3
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 112
Default Re: Taxa ecologica aplicabila de la 1 ianuarie 2007

Salut! Citisem intr-o revista cat am fost la un service in tm acu ceva timp despre taxa asta(sau ceva asemanator),ziceau k prin aceasta taxa se vrea protejarea producatorilor autohtoni de la noi din tzara,pt k a fost un caz asemanator in Polonia(ai dreptate Jady) la care din cauza second handurilor sa dus draq piata la ei!nu stiu dak o sa tina mult faza cu taxele pt k mai inainte m-am uitat k m-ar costa sa aduc un bmw 325td din 96, 6400,de doua ori si jumatate valoarea masinii i numa taxa!din cate imi aduc aminte scria k dak o sa avem asa taxele astea o sa ne cam percuteze aia din UE si ne trantesc niste amenzi de scoatem taxa cat ai clipi!nu stiu ce o sa fie,sper sa nu fi spus prostii,am citit acu ceva vreme articolu respectiv.
alpina is offline   Reply With Quote
Old 27-12-06, 17:58   #9
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Taxa ecologica aplicabila de la 1 ianuarie 2007

parerea mea ii ca sigur n-o sa tina tare mult..pt ca asta urmaresc cei din uniune: circulatia libera a marfurilor. Si din moment ce romanashii ce ne conduc baga taxele astea incalca partial regula de baza...deci ...sa speram ca vom scapa de aceste taxe exorbitante in cel mult un an
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 27-12-06, 22:15   #10
MKE

Stage 5
 
MKE's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,418
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Street Zone]
Default Re: Taxa ecologica aplicabila de la 1 ianuarie 2007

https://forum.4tuning.ro/50-brasov/26433-taxele-auto-2007-a.html

alte detalii le gasitzi si in link-ul de mai sus...
MKE is offline   Reply With Quote
Old 28-12-06, 13:24   #11
Paulinho1st

Stage 4
 
Paulinho1st's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 219
Default Re: Taxa ecologica aplicabila de la 1 ianuarie 2007

incepand de la 1 ianuarie nu se va mai plati taxe vamale,dar totushi se va plati un anume TVA in functzie de cmc
Paulinho1st is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 21:52   #12
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: Taxa ecologica aplicabila de la 1 ianuarie 2007

sami bag poolan taxa lor shi sa le foot toata familia celor care au votat taxa asta.sper sa o scoata pana la vara,hai maxim toamna,sa poata sashi aduca shi romanu ce mashina vrea el,ceva mai buna decat o gaseshte aici.shi in legatura cu faza k polueaza... lason plm k nu polueaza un golf non-euro cat polueaza o raba din aia in plm... sau cat o dacie din aia mai veke.e manevra sa nu mai aduca lumea mashini de afara shi sashi ia loganuri... baganeam poolan ele!!!
adu89 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -