Nu prea e buna comparatia.
407 se poate compara cu mondeo.
Parerea mea ca 1.6 hdi pe 407 este un motor subturat.
Este o serie de productie atat din 1.6 cat si din 2.0 cu probleme la volanta.
Scaunele sunt mari, fotolii, suspensia este nici prea dura nici barca, este exact ce trebuie.
Garda la sol destul de joasa, botul e cam lung si sunt ceva dificultati la parcari, borduri.
Parbriz imens, foarte misto senzatia cand vezi tot.
Incearca sa te intinzi la un 2.0 hdi e cu totul altceva

,136cp, 320nm.
Un exemplu, 2.0 hdi 113000 km, revizii, vreo 2,3 becuri si cam atat.Pe la 120.000 cred ca vine prima volanta.
2.0 hdi
Consum vara
Urban 7
Extra urban 5.5-6
Iarna
Urban 8.5-9