Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 13-01-12, 00:22   #1
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Corsa B vs Matiz

Salut.,

Am nevoie de o masina pentru livrari .
O masina fara nici un fel de pretentie decat aceea de a consuma putin si de a ma duce din punctul A in punctul B.

Banutii ar fi 1000-1500 euro

M-am gandit la aceste 2 modele. Voi care credeti ca e mai ok?
Nu vreau sa sariti toti ca opel-ul e mai bun. Ganditi-va ca in general se gaseste la o vechime mult mai mare in banii astia. Nu vreau sa stiu cum era opel-ul nou..ci care din aceste doua masini sunt mai fiabile in ziua de azi dupa trecerea timpului in limita asta de bani.
__________________
param pam pam
apache is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 00:40   #2
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Corsa B vs Matiz

Quote:
Originally Posted by apache View Post
Salut.,

Am nevoie de o masina pentru livrari .
O masina fara nici un fel de pretentie decat aceea de a consuma putin si de a ma duce din punctul A in punctul B.

Banutii ar fi 1000-1500 euro

M-am gandit la aceste 2 modele. Voi care credeti ca e mai ok?
Nu vreau sa sariti toti ca opel-ul e mai bun. Ganditi-va ca in general se gaseste la o vechime mult mai mare in banii astia. Nu vreau sa stiu cum era opel-ul nou..ci care din aceste doua masini sunt mai fiabile in ziua de azi dupa trecerea timpului in limita asta de bani.

Eu as merge pe Opel ca fiabilitate ,confort , Matizul este cu motor de 996 cmc daca nu ma insel , consum mic , opel corsa b motor de 1200 cmc , consum putin putin mai mare(sper sa nu gresesc).Insa ca fiabilitate merg cu siguranta pe opel.
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 00:42   #3
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Corsa B vs Matiz

Eu as merge pe Corsa.
Te-ai gandit la un Ford Ka?
cangri is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 00:45   #4
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Corsa B vs Matiz

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
Eu as merge pe Corsa.
Te-ai gandit la un Ford Ka?
Buna ideea colegului, dar la un fiat punto 1000 cmc sau 1200 cmc te-ai gandit?Sunt multe variante cu care poti inlocuii matizul: D
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 00:48   #5
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Corsa B vs Matiz

Ford-ul mi se pare un pic mai fragil decat celelalte doua..si poate chiar prea mic.

Stiu ca opelul ar fi mai fiabil. dar un matiz cu un an mai bun in acelasi pret nu ar fi o idee mai buna?

Fiat nicidecum
apache is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 22:27   #6
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: Corsa B vs Matiz

Eu as zice ca Punto e o masina rezistenta si fiabila, iar afirmatiile destre faptul ca fiaturile sunt slabe sunt basme, eu am avut un punto 1.2 8V cu care am facut 130 de mi km, cu o singura problema, sa stricat alternatorul, dar aveam subwoofer de 2000 de wati pe buburuza. De asemenea un mare avantaj la punto este ca are piesele nesimtit de ieftine.
Intre cele doua modele pe care le-ai enumerat, eu as merge pe matiz. E fiabil, datorita faptul ca e extrem de simplu construit, aproape nu are ce se strica, iar daca se buleste ceva, gasesti cam toate piesele second , e repejor in oras (pana in 60 km). Intreaba la firmele de distributie care au avut si inca au matizuri daca nu au fost multumiti cu ele.
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 22:35   #7
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Corsa B vs Matiz

Quote:
Originally Posted by rockitos View Post
Eu as zice ca Punto e o masina rezistenta si fiabila, iar afirmatiile destre faptul ca fiaturile sunt slabe sunt basme, eu am avut un punto 1.2 8V cu care am facut 130 de mi km, cu o singura problema, sa stricat alternatorul, dar aveam subwoofer de 2000 de wati pe buburuza. De asemenea un mare avantaj la punto este ca are piesele nesimtit de ieftine.
Intre cele doua modele pe care le-ai enumerat, eu as merge pe matiz. E fiabil, datorita faptul ca e extrem de simplu construit, aproape nu are ce se strica, iar daca se buleste ceva, gasesti cam toate piesele second , e repejor in oras (pana in 60 km). Intreaba la firmele de distributie care au avut si inca au matizuri daca nu au fost multumiti cu ele.
App de fiabilitatea Fiatului , au fost 2 dube Fiat Ducato in familie , de care s-a tras cat s-a putut , au fost folosite pt o firma de constructii, deci se carau materiale ,fiare si toate prostiile cu ele, in 6 ani stiu ca a picat la una din ele alternatorul , in rest s-au schimbat numa consumabile.Fiatul sta mai prost la partea de caroserie.
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 22:49   #8
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Corsa B vs Matiz

Fiabile sunt amandoua, sigur! Nu am matiz, dar "se stie ca e buburuze bune"

Doar ca matizul la 1500E il prinzi din 2003/2004,deci ceva mai tanar. Corsa...deja au o varsta toate, si implicit mult mai multi km;nu e insa o regula ca masina mai veche sa fie neaparat mai proasta dar cam asta e adevarul. Iar tie la distributie iti trebuie masina care "sa duca", in rest nu cred ca te intereseaza daca au sau nu dotari, forma bordului sau alte chestii de genu.

Ieftin de reparat sunt ambele, si se pricepe orice servis/mecanic.

Pentru cazul tau => alege matiz, cat se poate de nou,si de la o persoana fizica(un om obisnuit care a mers cu el la servici,cu copii la scoala si atat).
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 23:09   #9
B-72-RZD

Stage 5
 
B-72-RZD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 672
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Corsa B vs Matiz

Gandeste-te ca nu degeaba cam toate pizzeriile din oras au zeci de Matiz-uri in loc de Opel Corsa.
B-72-RZD is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 23:38   #10
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Corsa B vs Matiz

Pt baietii care m-au sfatuit sa iau Fiat. Nu am spus ca nu sunt fiabile sau orice alta afirmatie care sa exprime inferioritatea acestora...nu pun problema Fiatului din motive personale de gust. Nu as sta eu impacat daca as lua un Fiat.

Ati ajuns exact in punctul in care vroiam sa ajungem cu discutia. Da , vad ca mai toate pizzeriile folosesc matiz..
DAR eu m-am gandit ca s-a dorit o masina noua,cea mai ieftina varianta fiind matizul (ma refer la momentul cand s-au achizitionat masini pt respectivele pizzerii) ,neluand in calcul o masina la mana a2a (corsa)

Dar daca nu e vorba de masina noua,care e mai buna?

Am condus matiz o singura data pe ruta Brasov-Cluj si retur in aceeasi zi ,in corsa nu m-am urcat niciodata
apache is offline   Reply With Quote
Old 14-01-12, 02:47   #11
Gutuie
Daewoo Driver

Stage 5
 
Gutuie's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 915
Member of:
[VW]
[DAEWOO]
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Arrow Re: Corsa B vs Matiz

Salut! Eu ma dau cu un Matiz de cateva saptamani si o urasc... bine nici ea nu e pusa la punct dar oricum ar mai fi o idee un Volkswagen Polo 6N, eu am avut unul, motorizarea era 1.3, consum mic, fiabila, mult mai mult spatiu in ea decat intr-un Matiz...
__________________
Gutuie is offline   Reply With Quote
Old 14-01-12, 11:06   #12
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: Corsa B vs Matiz

La banii astia nu isi ia decat un Polo de ala vechi, motor de 800 cm in 3 cilindri. Masina mai lenesa ca aia nu sa inventat inca, apesi pedala de acceleratie si nu se intampla nimic. Pe langa polo ala, matiz-ul o sa ti se para masina super sport.
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 14-01-12, 11:22   #13
Gutuie
Daewoo Driver

Stage 5
 
Gutuie's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 915
Member of:
[VW]
[DAEWOO]
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Corsa B vs Matiz

Pai la 1300 se incadreaza la un Volkswagen Polo 6N , motorizarea de 1.3 sau 1.4
Gutuie is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -