Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 26-12-11, 13:48   #1
hunters112

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 8
Default Achizitie masina volan pe dreapta

Buna tuturor si Sarbatori fericite! Ma bate gandul sa-mi vand vechea masina ( un Cielo) pe care nu iau mai mult de 1500-1600 euro si sa-mi achizitionez ceva inmatriculat in Anglia cu volan pe dreapta.
Am gasit pe aici cateva passat-uri, A6, Laguna II care mi le-as permite cu banii de pe Cielo. Se merita o asemenea masina? Nu ma refer aici la modul de condus, cu asta ma descurc. As vrea sa o las inmatriculata in Anglia si aici apare problema. Cum ii fac itp-ul fara a ma deplasa acolo? Asigurarea am auzit ca se poate cumpara de pe internet....
Daca are cineva masina inmatriculata in Anglia sau stiti cum sta treaba dati-mi si mie cateva detalii va rog!
hunters112 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-12, 19:36   #2
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: Achizitie masina volan pe dreapta

Te bagi singur in groapa fara sa-ti ceara nimeni. Acele "acte" pe Anglia sunt falsuri grosolane. Cauta sa cumperi ceva cu acte de RO sau sa poata fii inmatriculat in RO. Asa stai fara dureri de cap.Vrand nevrand pentru 1 an de zile am fost in situatia de a circula cu masina inmatriculata in alt stat(tot legal pe numele meu) dar nu mi-a placut niciodata senzatia sa fiu oprit din cand in cand pentru verificarea actelor sau pur si simplu sa atrag atentia Politiei inutil. Stiu ca in Ro sunt multi cu masini inmatriculate afara dar mai stiu ca sunt putini cei care le si conduc legal.Cat despre condusul cu volan pe dreapta nu am intampinat niciodata nici o problema in cei doi ani de condus pe diverse masini,doar ochii pe sosea si atat.
Seryoga is offline   Reply With Quote
Old 04-01-12, 19:48   #3
UNHleaSHD
Banned

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 256
Default Re: Achizitie masina volan pe dreapta

Dreapta, ca dreapta si actele, dar banii de intretinere?
UNHleaSHD is offline   Reply With Quote
Old 04-01-12, 20:03   #4
eclipse94

Stage 5
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 359
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Achizitie masina volan pe dreapta

parerea mea este sa te multumesti cu cielo , piesele accesibile, actele pe numele tau , daca iti iei un A6 si iti pica ceva la motor (probabil iei un diesel), o sa bagi in reparatie cat ai luat pe cielo
eclipse94 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 13:15   #5
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Achizitie masina volan pe dreapta

Sti cum e vorba aceea: Cea mai buna masina e cea pe care ti-o poti permite!


Eu zic ca faci o mare prostie. In primul rand volanul pe dreapta e foarte enervant. in al 2-lea rand itp-ul nu il face nimeni (legal zic) numai daca duci masina in tara(si anume in Anglia). Dupa aceea asigurarea la ei e scumpa. In + la sub 2000 de EU, un a6 fi sigur ca nu o sa fie o masina fiabila, pe piata de masini, mai ales la preturile acestea, nu exista ponturi, si daca e prea bine ca sa fie adevarat, probabil ca e!
Daca tot vrei sa schimbi cielo eu m-as duce pe un golf3. Si sti ca ai o masina cu care poti umbla, nu una cu care sa iti faci poze in garaj.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 13:22   #6
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Achizitie masina volan pe dreapta

Hai sa zicem ca gasesti pe acte bune
Va trebui sa te duci ani de an sa faci MOT`ul care este ITP`ul la noi.La ei nu merge cu spaga.Asigurare faci pe net si te va costa de te rupe si mai ramane impozitul care si ala e maricel.
NU SE MERITA.
Mai ieftin iesi in 2 ani daca o inmatriculezi si platesti taxa.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 14:10   #7
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Achizitie masina volan pe dreapta

Saauu fuge la bulgari. Lasata pe Anglia clar pica.
Oricum se complica aiurea.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 15:38   #8
Livius_27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 51
Default Re: Achizitie masina volan pe dreapta

M-am gandit si eu la asta insa cand m-am interesat cat e asigurarea acolo am renuntat...Vreau sa iti spun ca asigurarea e aproape cat masina,cei care circula cu numere de anglia circula cu falsuri.Si in cazul unui accident ,doamne fereste,ii platesti lu ala banii de pe masina ta de 3X(la mica intelegere)...asta in cazul in care nu e cu victime,daca mai si intra cineva in spital e penal.Gandeste-te bine,stiu ca pare tentant dar....Si eu vreau sa imi iau masina si am bani putini ,dar asta e...cea mai buna masina e cea pe care ti-o poti permite...cum a mai zis un coleg..
Livius_27 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 20:46   #9
dani_bwr

Stage 4
 
dani_bwr's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 230
Default Re: Achizitie masina volan pe dreapta

ITP-ul se poate face legal fara sa aduci masina in Anglia, dar te costa £150, numai sa ai masina cu actele in regula. Asigurarea o poti face mai ieftin pe o adresa de la periferia unui oras, daca sti pe cineva. Per total nu se merita ca sa te plimbi cu ea prin Romania, prea multa bataie de cap si bani cheltuiti. Eu chiar m-am gandit la varianta sa duc o masina in Ro sa o inmatriculez si sa vin cu ea inapoi ca ies mai ieftin pe termen lung...
dani_bwr is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 10:55   #10
hunters112

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 8
Default Re: Achizitie masina volan pe dreapta

M-ati convins! Nu mai vreau masina din Anglia. Eram constient ca nu se merita, dar na..!

CU banii de pe Cielo am vre-o sansa sa-mi iau un Golf 3 bunicel? E mai bun Golfu ul ca Cielo?
hunters112 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 12:18   #11
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Achizitie masina volan pe dreapta

Ce-ti veni sa dai cielo pentru Golf3? ce are Golful3 si nu are cielo? mai prinzi si unul de 1.8 si 90cai si platesti la asigurare mai mult pentru o putere similara cu masina ta de 1.5 si ai sanse sa te alegi cu o masina mai veche decat a ta. Eu zic G4 daca tot vrei ceva in plus dar in plus va trebui sa mai ai si niste bani
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 13:34   #12
hunters112

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 8
Default Re: Achizitie masina volan pe dreapta

Si la aspect mi se pare mai dragut cielo decat G3
Daca o sa fie ceva bani e in plan un Renault Megane (taiat la spate). Am vazut la 4500-5000 de euro din 2005-2006, dar am auzit ca te rupe la piese.
hunters112 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 15:03   #13
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Achizitie masina volan pe dreapta

Uita de G3, uita de Megane hatch. Pune banu' la saltea/banca acolo si vezi mai incolo, sa nu-ti faci planu' ca tiganu'.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 20:13   #14
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Achizitie masina volan pe dreapta

Nici sa strangi banu la saltea nu e bine, ca pe urma iti vin fel si fel de fluturasi si ajungi sa iti cumperi ceva de care nu ai nevoie sau iti e greu sa intretii.
Eu nu as da niciodata un cielo ca sa imi iau din bani un golf3 fie el si TDi. La cielo ai gpl, vrei ceva mai bun poti incerca leganza daewoo. Sau G4, vectra, etc
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 21:28   #15
hunters112

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 8
Default Re: Achizitie masina volan pe dreapta

Ideea e ca de cateva saptamani mi-a tunat sa-mi schimb masina. Pana acum n-am avut treaba. Masina trage bine, consuma mult(nu are gpl), dar nu asta ma deranjeaza. Eram genul de om care vedea intr-o masina utilitatea, pana mi-am dat seama ca s-a cam dus Cielo meu. Usor, usor cad toate de pe el: (poma de apa, radiator, segmentii cred(a inceput sa pape ulei), incepe sa rugineasca, sare vopseaua. Intr-un cuvant incepe sa-si arate timpul coltii.
Pana la urma o vand pe asta, mai pun ceva si-mi iau o masina ca lumea. M-am hotarat!

Nu ii mai dati bataie cu intretinerea ca nu-s asa sarac
hunters112 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -