Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 05-12-11, 23:07   #1
WizW

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 1
Post Sfat cu privire la achizitionarea unei masini

Salut !
Am nevoie de un sfat cu privirea la achizitionarea unei masini .

Tin sa mentionez ca va fi prima masina " a mea " .Pana acum am mai condus marci diferite de masini ..deci putina experienta este

Intai sa va spun de ce dispun : Un buged de 10.000 de euro pentru achizitionare .

Eu ma gandem acum la un audi a4 din 2006 .. sau un model de passat din 2006
Am observat ca preturile lor sunt se incadreaza in banii pe care ii am eu .

Sunt foarte curios cu privire la costurile de intretinere ..costul pieselor etc etc

In functie de costruile acestea voi sti si daca mi permit sa o si intretin nu doar sa o cumpar
WizW is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 23:58   #2
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat cu privire la achizitionarea unei masini

spune-ne si ce fel de masina cauti... consum mic, sa fuga, sa o dai de'a latu`, ieftina la intretinere, automata, hatchback, coupe, berlina etc

ca asa dupa buget eu as cauta asa: honda accord, mazda 6, golf 5 gti, octavia rs, saab 9-3 turbo, bmw e46 coupe, bmw seria 1, iar acum in functie de ce noroc am poate imi pica un lexus is sau un bmw e90 mai ok
steffan is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 00:06   #3
WizW

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 1
Default Re: Sfat cu privire la achizitionarea unei masini

ms de reply
Caut o masina eleganta , putin sport ,manual sau automata nu am preferinte , de preferat berlina , maxim 75 . 000 de km .. ca sa cumpar o masina cu mai mult de atati km .. tre sa fie ceva special
nu doresc sa fuga foarte mult banuies ca un motor de 2.0 e destul 130 - 140 cp e destul
Acum eu nu stiu absolut nimic despre intretinere doar ce am mai citit pe ici pe colo si ce am auzit ..

De exemplu cat costa intretinerea la un passat din 2006 .. dar un a4 din acelasi an ? ( astea s 2 masini care mi plac mult )
am condus un a4 si mi a placut .. passat nu am condus dar am inteles ca e formidabil si el ( acum 1 prieten cu un passat din 2008 cred i au picat injectoarele .. altcineva mi-a spus ca daca e adus din germania nu ai nici o problema cu el )

Am voie sa postez linkuri cu masini de pe alt site ?
WizW is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 08:07   #4
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Sfat cu privire la achizitionarea unei masini

rover 75 zic eu daca vrei eleganta, prestanta, masina deosebita, putere etc
passat si a4 au toti bisnitarii, asta nu inseamna ca masinile nu sunt bune sau ca daca iti iei passat o sa fii mai slab cotat dpdv social sau mai putin apreciat.
Daca as fi in locul tau, as alege dintre cele doua A4 daca la astea te-au hotarat.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 11:50   #5
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Sfat cu privire la achizitionarea unei masini

+1 la rover 75 modelul 2.0 Diesel (cu motor de BMW)

Singura varianta pe care o sustin din cate s-au propus. Restul sunt masini triste/foarte comune, vezi cate 100 la fiecare semafor. Nimic deosebit la ele.
__________________
"Soichiro Honda was turned down by Toyota Motor Corporation for a engineering job. He was jobless for a while and started making his own scooters at home. Encouraged by his neighbours, he later setup his own company – Honda Motor Corporation. "
Santon is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 13:03   #6
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Sfat cu privire la achizitionarea unei masini

mazda 6 / honda accord / bmw 320 (2006)
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 14:54   #7
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Sfat cu privire la achizitionarea unei masini

Pe langa bugetul de achizitie ar mai fi util un rulaj estimat, cam cati ani crezi ca vrei sa o ti, un buget anual de combostibil+intretinere.
Achizitia e partea frumoasa, intretinerea e partea mai putin placuta.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 15:38   #8
WizW

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 1
Default Re: Sfat cu privire la achizitionarea unei masini

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Pe langa bugetul de achizitie ar mai fi util un rulaj estimat, cam cati ani crezi ca vrei sa o ti, un buget anual de combostibil+intretinere.
Achizitia e partea frumoasa, intretinerea e partea mai putin placuta.
pai banuiesc ca o sa o mai tin 4 ani ..

sunt curios cat costa interetinerea la ele ca asa de pret imi zice toata lumea
WizW is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -