Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 27-11-11, 19:04   #1
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Exclamation Sfat achizitie BMW 318 ("ursulet")

Doresc sa precizez ca este primul meu post in acest forum cu toate ca am contul de 2 ani...deh...

Acum sa "incepem cu inceputul"....

Prima masina pe care am condus-o a fost un Oltcit (al lui tata), iar in momentul de fata e un mondeo break din 96.Totusi am ramas la acel sentiment al masinii sport, micuta si la locul ei vb aia.
Din aceasta cauza prima data ma oprisem pe un ford puma dar cand am cautat pe net sa vad preturi m-am linstit.
In final dupa alte cautari am ramas oarecum "fixat" pe BMW 318 "ursulet".
Acum denumirea de urs nu stiu daca se aplica la toate masinile cu acel "look" sau doar la cele sport (genul e30), dar ca sa inteleaga lumea modelul exact i-am zis pe "porecla".

Fiindca am mai vb cu mai multi oameni legat de partea financiara si am constat ca impozitul la una de peste 2000cmc ma rupe la propriu...am ramas pe 1.8 din motive economice.

Ce sfaturi imi puteti da cei care aveti cunostiinte despre acest model?

Este intretinerea costisitoare?Precizez ca nu o sa-i rup rotile indiferent de cat de mult as fi tentat dat fiind faptul ca nu-s de-al lu` becali.
Sunt tentat sa incerc in cazul cumpararii o reconditionare mai mult fixata pe exterior, pt un look cat mai "back to basics".
Nimic pompos, eventual o vopsea noua sau cel putin niste straturi de lac date in cazul in care vopseaua nu prezinta ceva grav.Pareri despre asta va rog?
Si nu in ultimul rand....peste cativa ani daca o sa incerc sa-i maresc puterea motorului o sa o pot face?Nu ma intereseaza sutele de cai putere dar macar sa stiu ca pot sa mai storc ceva din el.Se poate face si la ce costuri eventual?

Multumesc si daca am uitat sa adaug/scriu ceva va rog sa ma completati.

O seara placuta !
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -