Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 21-11-11, 15:59   #1
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Pareri Saab 9-3 II 2002-?

As vrea in viitorul apropiat sa imi schimb masina, si cam singurul model care imi face cu ochiul este saab-ul 9-3. Ca si interior, exterior masina imi place foarte mult, urmeaza in curand sa fac si un "test-drive" sa vad cum se comporta, dar in afara de ce se vede nu stiu nimic. Ma intereseaza preturile pieselor, probleme des intalnite, rezistenta. Ca si consum m-ar interesa mai mult pentru motoarele 2.2 tid ( care daca nu ma insel este de la opel?) si 2.0 t cel de 210 cp, dar nici nu le exclud pe restul, pentru ca o sa aleg la final masina care merge si arata cel mai bine indiferent de motor.
Nu ma intereseaza alte masini asa ca va rog sa mentinem totul la subiect
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 21:27   #2
saab power

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 40
Default Re: Pareri Saab 9-3 II 2002-?

Cumpara un saab si o sa ramai fidel marcii. Sunt niste masini robuste,fiabile si care au un aer aparte. Daca te intereseaza cu adevarat o astflel de masina,iti stau la dispozitie cu orice sfat Ar trebui sa stau sa tot insir la calitati ,dar si defecte... Dar daca vrei, iti las nr meu si vorbim mai multe despr saab 0745946513, adi.
saab power is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 00:09   #3
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Pareri Saab 9-3 II 2002-?

Pai zi si aici cate ceva poate mai vor si altii.
Habar-nam de saab dar sunt de principiu ca masina de zi cu zi sa nu fie rara pe strada.
Am avut un model de "trecere" (evident alta marca) din care se facusera putine si un stop era dublu fat de modelul precedent si fat de cel urmator si in plus dura minim o saptamana ca nu exista in tara.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 00:23   #4
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Pareri Saab 9-3 II 2002-?

@RVL 2000 romaneste tata.Nu alte limbi.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 03:11   #5
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Pareri Saab 9-3 II 2002-?

Quote:
Originally Posted by saab power View Post
Cumpara un saab si o sa ramai fidel marcii. Sunt niste masini robuste,fiabile si care au un aer aparte. Daca te intereseaza cu adevarat o astflel de masina,iti stau la dispozitie cu orice sfat Ar trebui sa stau sa tot insir la calitati ,dar si defecte... Dar daca vrei, iti las nr meu si vorbim mai multe despr saab 0745946513, adi.
multumesc foarte mult dar daca poti da detalii aici, sunt putini posesori de saab si majoritatea se feresc de marca asta pentru ca nu stiu cu ce se mananca.
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 19:13   #6
saab power

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 40
Default Re: Pareri Saab 9-3 II 2002-?

Motorul de 2.2tid de provenienta opel e cam sensibil,daca nu a fost intretinut bine.. In schimb cel de 1.9ti 150hp e un motor foarte reusit. Daca vrei un Aero , 1.9TTID este un motor cu adevarat deosebit (180hp si 400nm) , dar saabul e tatic in turbo benzinare. Asa ca iti recomand un aero 2.0T , o masina speciala. Benzinarele au distributia pe lant . Eu detin un 93ss vector 2.0t Nordic 235hp si 360nm si in 2 ani am schimbat bratele superioare spate -500ron ambele ,bucsile bara stabilizatoare, 15ron buc si arcul dreapta fata s-a rupt. Consumul il am intre 5,6%- 7,5% exterior si 10,5-12% in functie de stilul de mers
Avantaje
o masina cu un aer aparte , fiabila
piese destult de accepabile-se gasesc la orice magazin , se potrivesc d la Vectra c, difera amortizoarele si arcurile
interior inspirat din industria aeronautica, naight panel, pozitia contactului, luminile din bord,etc
ReAxis- vireaza rotile spate cateva grade la o abordare sportiva a curbelor
scaune sport foarte comfortabile,etc
saab power is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 18:52   #7
saab power

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 40
Default Re: Pareri Saab 9-3 II 2002-?

Daca vrei sa cumperi un saab 93ss second hand, trebuie sa fii atent la:
modelele din 2003-2004 au probleme cu arcurile fata, in sensul ca cele originale se rup. Saabul a facut si un recall pentru arcuri
-e foarte greu de dat kilometrajul peste cap, pentru ca se arde SID-ul
-suspensia e destul de zgomotoasa pe piatra cubica
-trebuie verificata garnitura de la filtrul de habitaclu ca e posibil sa intre umezeala la ventilatorul de clima si sa ii arda motorasul
..cam astea ar fi. Bafta
saab power is offline   Reply With Quote
Old 17-12-11, 00:27   #8
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Pareri Saab 9-3 II 2002-?

din descrierea ta pare o masina foarte ok, problemele par minore in comparatie cu acelea ale altor marci. urmeaza sa isi ia o cunostiinta un 9.3 2.0t si o sa il pot testa sa vad daca mi se potriveste ca masina si cum mai dureaza pana o sa imi schimb eu masina, o sa vad si problemele pe care o sa le aibe, daca o sa aibe.
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 17-12-11, 19:13   #9
saab power

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 40
Default Re: Pareri Saab 9-3 II 2002-?

Asa e cel mai bine. Multa bafta
saab power is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -