Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 03-11-11, 17:21   #1
ionutzuck

Stage 1
 
ionutzuck's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 10
Smile Golf 3 sau vecra b ?

Salutare , am luat permisul de curand si as vrea sa imi iau prima masina .. buget cam mic ca la orice pusti de 18 ani aproximativ 1500 - 1600 euro ... imi plac vecra b si golf 3 ... dar nu sunt decis intre cele doua

-- Golf 3 -- am auzit numai lucruri bune despre masina asta , am cativa prieteni care au g3 , nu consuma mult , arata bine , sunt destul de spatioase pentru marimea lor (personal mi se pare ca intr-un cielo e mult mai putin spatiu) motoare bune , intretinere ieftina
Partea proasta ar fi ca majoritatea nu au dotari,

-- Vectra b -- imi place foarte mult cum arata, e mai mare, mai spatioasa , mai barbateasca, mojoritatea au dotari .. ac , geamuri etc
ce ma sperie la masina asta este consumul , din cate am auzit consuma in jur de 12 - 13 in oras si 8 afara si cam papa ulei motorul de 1.6 105cp, am vazut pe net ca foarte multa lume se plange de consum

As vrea sa aflu si parerile voastre , care ar fi o alegere mai buna si ce motorizari. scuze pentru eventualele greseli.
ionutzuck is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 17:24   #2
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Golf 3 sau vecra b ?

Nu vei gasi o Vectra B care sa nu necesite investiti majore la banii aceea.
Poate doar o superoferta pe Bulgaria.
In rest numai cuvinte de lauda.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 17:43   #3
ionutzuck

Stage 1
 
ionutzuck's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 10
Default Re: Golf 3 sau vecra b ?

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
Nu vei gasi o Vectra B care sa nu necesite investiti majore la banii aceea.
Poate doar o superoferta pe Bulgaria.
In rest numai cuvinte de lauda.
Nu trebuie sa fie inmatriculata la banii aia, ms
ionutzuck is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 22:37   #4
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 3 sau vecra b ?

vectra b 2.0 dti a/c, geamuri electrice, oglinzi electrice incalzite dar break 1300 de euro
golf 3 1.6 benzina rosu 550 de euro ( mai trebuie aranjat)
golf 3 1.8 benzina negru cu roti pe 15 si care arata destul de bine 900 de euro
golf 3 1.9 tdi 1000 de euro
polo din 1998 1.9 sdi 1300 de euro
niciuna dintre ele nu este inmatriculata si nu i-au fost scoase numere rosii, daca te intereseaza vreuna dai un semn si vii sa le vezi, sunt toate in craiova

personal am avut golf 3 de 1.8 benzina si zafira cu 2.0 dti ( motorul de pe vectra b), ambele au trecut mult peste 300.000 de km si nu au avut nici o problema. motorul de 1.8 de pe golf este extrem de fiabil si piesele de golf 3 sunt foarte ieftine, motorul de 2.0 dti nu este el foarte agil dar consuma putin si nu cere decat consumabile la timp. consumul pe golf 3 de 1.8 era de 9l/100 de km in oras si cel pe zafira este de 8l/100 de km in oras, vectra ar trebui sa ia un 7 fiind mai usoara. nu recomand motorul de 1.6 pe vectra, a avut un prieten e pacatos, consuma mult si trage ca mortu in cosciug
__________________

Last edited by RideTheRiddle; 03-11-11 at 22:41.
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 13:46   #5
ionutzuck

Stage 1
 
ionutzuck's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 10
Default Re: Golf 3 sau vecra b ?

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
vectra b 2.0 dti a/c, geamuri electrice, oglinzi electrice incalzite dar break 1300 de euro
golf 3 1.6 benzina rosu 550 de euro ( mai trebuie aranjat)
golf 3 1.8 benzina negru cu roti pe 15 si care arata destul de bine 900 de euro
golf 3 1.9 tdi 1000 de euro
polo din 1998 1.9 sdi 1300 de euro
niciuna dintre ele nu este inmatriculata si nu i-au fost scoase numere rosii, daca te intereseaza vreuna dai un semn si vii sa le vezi, sunt toate in craiova

personal am avut golf 3 de 1.8 benzina si zafira cu 2.0 dti ( motorul de pe vectra b), ambele au trecut mult peste 300.000 de km si nu au avut nici o problema. motorul de 1.8 de pe golf este extrem de fiabil si piesele de golf 3 sunt foarte ieftine, motorul de 2.0 dti nu este el foarte agil dar consuma putin si nu cere decat consumabile la timp. consumul pe golf 3 de 1.8 era de 9l/100 de km in oras si cel pe zafira este de 8l/100 de km in oras, vectra ar trebui sa ia un 7 fiind mai usoara. nu recomand motorul de 1.6 pe vectra, a avut un prieten e pacatos, consuma mult si trage ca mortu in cosciug
golf-ul 1.9 tdi in cate usi este ?
ionutzuck is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 14:01   #6
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 3 sau vecra b ?

Quote:
Originally Posted by ionutzuck View Post
golf-ul 1.9 tdi in cate usi este ?
in 2 usi
0743563155 suna la numarul asta si du-te sa le vezi
ambele sunt masini bune cu intretinere ieftina, depinde doar care iti place mai mult tie cum se comporta, cum arata etc

Last edited by RideTheRiddle; 05-11-11 at 14:10.
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 15:19   #7
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 3 sau vecra b ?

Ce intelegi tu prin dotari ?

Abs?Airbag-uri?Clima?Geamuri electrice?

Gasesti golf 3 de la 1.8 in sus sau 1.9 tdi cu suficient de multe dotari. Intervine si problema taxelor odata cu cresterea puterii motorului si acesta fiind un factor de luat in considerare!

Aici este alegerea personala mai mult, ceea ce iti doresti tu, ceea ce te face pe tine sa te simti bine !

Cauta doua masini sa fie decente si sa se incadreze in cerintele si bugetul tau, da o tura, doua cu ele, vezi ce senzatie ai dupa care o sa poti alege singur
__________________



Pe Umm Design gasiti template-uri pentru WordPress gratuite, tutoriale Photoshop si multe altele ....
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 15:47   #8
Ciocio26
Banned

Stage 2
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 52
Talking Re: Golf 3 sau vecra b ?

Quote:
Originally Posted by ionutzuck View Post
Salutare , am luat permisul de curand si as vrea sa imi iau prima masina .. buget cam mic ca la orice pusti de 18 ani aproximativ 1500 - 1600 euro ... imi plac vecra b si golf 3 ... dar nu sunt decis intre cele doua

-- Golf 3 -- am auzit numai lucruri bune despre masina asta , am cativa prieteni care au g3 , nu consuma mult , arata bine , sunt destul de spatioase pentru marimea lor (personal mi se pare ca intr-un cielo e mult mai putin spatiu) motoare bune , intretinere ieftina
Partea proasta ar fi ca majoritatea nu au dotari,

-- Vectra b -- imi place foarte mult cum arata, e mai mare, mai spatioasa , mai barbateasca, mojoritatea au dotari .. ac , geamuri etc
ce ma sperie la masina asta este consumul , din cate am auzit consuma in jur de 12 - 13 in oras si 8 afara si cam papa ulei motorul de 1.6 105cp, am vazut pe net ca foarte multa lume se plange de consum

As vrea sa aflu si parerile voastre , care ar fi o alegere mai buna si ce motorizari. scuze pentru eventualele greseli.
aceasi dilema am avut si eu ca si tine si pana la urma miam luat golf 3 la 1600 E si sunt foarte multumit de ea (trebuie sa apara vr6 pe ea)
Ciocio26 is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 17:54   #9
ionutzuck

Stage 1
 
ionutzuck's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 10
Default Re: Golf 3 sau vecra b ?

ms tuturor pt raspunsuri , totusi nu a raspuns nimeni care ar fi o alegere mai buna intre cele doua si de ce..
ionutzuck is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 18:36   #10
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 3 sau vecra b ?

Nu cred ca ai citit ce ti-am scris mai sus !

Pot sa spun ce as alege personal, adica Golf 3 (ceea ce detin oricum), dar nu pot sa iti spun ce ti-ar place tie.

Incearca-le si vezi
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 12-11-11, 13:12   #11
Ciocio26
Banned

Stage 2
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 52
Talking Re: Golf 3 sau vecra b ?

Quote:
Originally Posted by ionutzuck View Post
ms tuturor pt raspunsuri , totusi nu a raspuns nimeni care ar fi o alegere mai buna intre cele doua si de ce..
golf 3 e usor de intretinut
Ciocio26 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -