Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 11-10-11, 19:51   #1
~Bogdan

Stock
 
~Bogdan's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 4
Default VW GOLF 4

As dori sa-mi achizitionez un VW GOLF 4 Hatchback 1.9 Diesel si as vrea sa-mi puneti aici niste anunturi care credeti voi ca sunt ok. Am gasit si eu o groaza, dar fiind o masina second-hand trebuie sa verifici cateva aspecte la care eu nu ma pricep.
~Bogdan is offline   Reply With Quote
Old 12-10-11, 13:45   #2
Tudorache$

Stage 4
 
Tudorache$'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 197
Member of:
[VW]
Default Re: VW GOLF 4

Km cat mai putini,sa nu bata,sa nu troncane,cel mai simplu iei masina si mergi la un service,unde iti spune ce e bun si ce nu

Off topic:
Din fata monitorului nu ai sa afli daca o masina este buna sau nu
Tudorache$ is offline   Reply With Quote
Old 13-10-11, 16:31   #3
~Bogdan

Stock
 
~Bogdan's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 4
Default Re: VW GOLF 4

Hmm, stiu ca din fata monitorului nu imi dau seama daca e buna sau nu, dar macar dati-mi niste anunturi cu GOLF 4 1.9 pentru ca eu am gasit foarte putine si alea mi se pareau suspecte sau aveau vreo 250.000 km. In rest, gaseam numai cu motor de 1.4 sau 1.6 pe benzina, iar acele motoare fata de 1.9 is mai proaste si consuma mai mult.
~Bogdan is offline   Reply With Quote
Old 13-10-11, 18:48   #4
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: VW GOLF 4

Salut,

Nu prea conteaza ca ar avea 250.000km,conteaza cum se prezinta masina(caroseria/motorul).

Eu ti-as recomanda chiar si 1.6 benzina .
peter is offline   Reply With Quote
Old 13-10-11, 18:54   #5
~Bogdan

Stock
 
~Bogdan's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 4
Default Re: VW GOLF 4

Quote:
Originally Posted by peter View Post
Salut,

Nu prea conteaza ca ar avea 250.000km,conteaza cum se prezinta masina(caroseria/motorul).

Eu ti-as recomanda chiar si 1.6 benzina .
De ce mi-ai recomanda 1.6 benzina ?
~Bogdan is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 19:22   #6
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: VW GOLF 4

Pentru ca are suficienta forta sa nu iti dea emotii la o depasire,e un motor ok.

Consumul este cam acelasi ca la 1.4 .
peter is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 20:54   #7
~Bogdan

Stock
 
~Bogdan's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 4
Default Re: VW GOLF 4

Quote:
Originally Posted by peter View Post
Pentru ca are suficienta forta sa nu iti dea emotii la o depasire,e un motor ok.

Consumul este cam acelasi ca la 1.4 .
Aha, inteleg. Intre timp am mai vorbit cu niste prieteni si ei mi-au recomandat si 1.6, pe langa 1.9. Mersi peter.
~Bogdan is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 21:24   #8
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: VW GOLF 4

Quote:
Originally Posted by ~Bogdan View Post
Hmm, stiu ca din fata monitorului nu imi dau seama daca e buna sau nu, dar macar dati-mi niste anunturi cu GOLF 4 1.9 pentru ca eu am gasit foarte putine si alea mi se pareau suspecte sau aveau vreo 250.000 km.
Si cam cat crezi ca au dupa vreo 12 ani ? Nu le-au luat diesel ca sa se duca la supermarket cu ele sau sa se plimbe duminica...
Daca ati sti voi cate masini au sute de mii de km iar la vanzare au maxim 180 mii, si lumea vrea chiar cu mai putin. Visati in continuare masini de 20 de ani sub 200mii de km, nu vi se pare suspesct ca 90% din cele de vanzare pe net n-au mai mult de atat? Ca mai e cate un caz izolat e alta treaba.

Last edited by maverick1508; 14-10-11 at 21:27.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 16-10-11, 08:41   #9
~Bogdan

Stock
 
~Bogdan's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 4
Default Re: VW GOLF 4

Quote:
Originally Posted by maverick1508 View Post
Si cam cat crezi ca au dupa vreo 12 ani ? Nu le-au luat diesel ca sa se duca la supermarket cu ele sau sa se plimbe duminica...
Daca ati sti voi cate masini au sute de mii de km iar la vanzare au maxim 180 mii, si lumea vrea chiar cu mai putin. Visati in continuare masini de 20 de ani sub 200mii de km, nu vi se pare suspesct ca 90% din cele de vanzare pe net n-au mai mult de atat? Ca mai e cate un caz izolat e alta treaba.
Mda.. nu m-am gandit la asta. In fine, mai astept comentarii.
~Bogdan is offline   Reply With Quote
Old 16-10-11, 10:29   #10
r@dy

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 509
Member of:
[Fiat]
[FORD]
Default Re: VW GOLF 4

voi vreti la 5000E ferrari in poarta normal ca au sute de mii de km conteaza pe durata vieti cum a fost tratata masina(accidente) nu km aia ii dai inapoi cu surubelnita) gandestete si la motorul de 1.6 (fsi parca are probleme la cutia de viteze asa zicea "un mecanic")eu am condus unu si tragea bine acuma cat papa depinde de tine cum conduci si ce vrei sa faci cu ea.daca vrei ceva mai ieftin dar aceeasi marca vezi leon.
r@dy is offline   Reply With Quote
Old 16-10-11, 18:08   #11
~Bogdan

Stock
 
~Bogdan's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 4
Default Re: VW GOLF 4

Quote:
Originally Posted by r@dy View Post
voi vreti la 5000E ferrari in poarta normal ca au sute de mii de km conteaza pe durata vieti cum a fost tratata masina(accidente) nu km aia ii dai inapoi cu surubelnita) gandestete si la motorul de 1.6 (fsi parca are probleme la cutia de viteze asa zicea "un mecanic")eu am condus unu si tragea bine acuma cat papa depinde de tine cum conduci si ce vrei sa faci cu ea.daca vrei ceva mai ieftin dar aceeasi marca vezi leon.
Deci, in primul rand,videoclipul de la semnatura ta este atat de infricosator si trist incat mi-au dat lacrimile la unele faze. In al doilea rand, am inteles ce vrei sa zici cu km, asta mi-au zis multi ca si 1.6 trage bine si m-am hotarat sa caut si 1.6. Cand conduc si sunt singur in masina, consuma mai mult, dar cand sunt cu cineva, is mai linistit. Mai astept comentarii.
~Bogdan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -