Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 25-09-11, 10:46   #1
Velse112

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 42
Default Masina din Franta .

Salut , am si eu o intrebare , am cautat raspunsuri pe forum dar multe se contrazic , se completeaza , si nu mai inteleg nimic .

Vreau sa cumpar de la un prieten care a stat in Franta un Opel , inmatriculat acolo , cu toate actele , spune ca mai se poate circula cu masina pana in luna mai anul viitor + 3 luni cu nr. rosii , pentru ca are asig valabile itp si tot platit pana atunci .

Intrebarea mea este :
- Ca sa cumpar masina pe numele meu pana o inmatriculez la anul , trebuie doar sa facem acel contract de vanzare-cumparare ( am inteles ca trebuie unu alb unu rosu si unul verde ) , si pot circula fara nici o problema in tara cu actele ei si cu acel contract pana expira ?
- Cand vor expira in mai , unde trebuie sa ma duc cu actele masinii si acel contract de c-v+ce mai trebuie ca sa o inmatriculez in RO pe numele meu , si ce mai trebuie platit pe langa taxa .
- Eu sunt din Bucuresti si el este din Cluj , iar daca ne intalnim intr-un oras la jumatea distantei Bucuresti-Cluj putem face oriunde actele necesare si fara nici o problema ?

Daca mai stiti alte lucruri care pot aparea pe parcurs si nu le-am scris puteti sa le spuneti , va multumesc mult celor care ma veti scoate din buclul si raman dator .

Dar am uitat sa il intreb daca masina este pe numele lui , pe numele unui frantuzoi , sau pe numele unui francez si au facut contract de v-c in Franta ..... Are avea vreo importanta aceste lucruri ? Si daca da , ce ar schimba ?
Velse112 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-11, 11:20   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Masina din Franta .

Quote:
Originally Posted by Velse112 View Post
Salut , am si eu o intrebare , am cautat raspunsuri pe forum dar multe se contrazic , se completeaza , si nu mai inteleg nimic .

Vreau sa cumpar de la un prieten care a stat in Franta un Opel , inmatriculat acolo , cu toate actele , spune ca mai se poate circula cu masina pana in luna mai anul viitor + 3 luni cu nr. rosii , pentru ca are asig valabile itp si tot platit pana atunci .

Intrebarea mea este :
- Ca sa cumpar masina pe numele meu pana o inmatriculez la anul , trebuie doar sa facem acel contract de vanzare-cumparare ( am inteles ca trebuie unu alb unu rosu si unul verde ) , si pot circula fara nici o problema in tara cu actele ei si cu acel contract pana expira ?
- Cand vor expira in mai , unde trebuie sa ma duc cu actele masinii si acel contract de c-v+ce mai trebuie ca sa o inmatriculez in RO pe numele meu , si ce mai trebuie platit pe langa taxa .
- Eu sunt din Bucuresti si el este din Cluj , iar daca ne intalnim intr-un oras la jumatea distantei Bucuresti-Cluj putem face oriunde actele necesare si fara nici o problema ?

Daca mai stiti alte lucruri care pot aparea pe parcurs si nu le-am scris puteti sa le spuneti , va multumesc mult celor care ma veti scoate din buclul si raman dator .

Dar am uitat sa il intreb daca masina este pe numele lui , pe numele unui frantuzoi , sau pe numele unui francez si au facut contract de v-c in Franta ..... Are avea vreo importanta aceste lucruri ? Si daca da , ce ar schimba ?
Nu poti circula cu contract de v-c, decat cu procura, prin care proprietarul IN ACTE al masinii te imputerniceste s-o folosesti. Altfel, asigurarea nu e valabila.
Nu are nicio importanta unde faceti actele.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 25-09-11, 12:01   #3
Velse112

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 42
Default Re: Masina din Franta .

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Nu poti circula cu contract de v-c, decat cu procura, prin care proprietarul IN ACTE al masinii te imputerniceste s-o folosesti. Altfel, asigurarea nu e valabila.
Nu are nicio importanta unde faceti actele.
Aha , deci masina a fost pe firma in Franta , in Paris .

Astea sunt actele pe care le are ( am folosit google translate ) :

declaration d`achat d`un vehicule d`occasion - declaraţie de cumpărare `` un Vehicule folosit
recepisse de declaration d`achat - primirea declaraţiei de `cumpărare
certificat de cession d`un vehicle - certificatul de transfer al unui vehicul `
contract v-c incheiat in RO intr-e cel care a luat masina din Franta ( roman ) si prietenul meu .
certificatul de inmatriculare din franta + asigurarea .


Deci sa inteleg ca imi trebuie contract v-c + procura ca sa pot circula cu ea , apoi sa o inmatriculez pe numele meu , nu ?
Velse112 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-11, 14:49   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Masina din Franta .

Quote:
Originally Posted by Velse112 View Post
Aha , deci masina a fost pe firma in Franta , in Paris .

Astea sunt actele pe care le are ( am folosit google translate ) :

declaration d`achat d`un vehicule d`occasion - declaraţie de cumpărare `` un Vehicule folosit
recepisse de declaration d`achat - primirea declaraţiei de `cumpărare
certificat de cession d`un vehicle - certificatul de transfer al unui vehicul `
contract v-c incheiat in RO intr-e cel care a luat masina din Franta ( roman ) si prietenul meu .
certificatul de inmatriculare din franta + asigurarea .


Deci sa inteleg ca imi trebuie contract v-c + procura ca sa pot circula cu ea , apoi sa o inmatriculez pe numele meu , nu ?
N-ai inteles.

Cine e proprietar in acte? Pe ce nume e incheiata asigurarea?
Acea persoana va trebui sa iti faca procura. Nu trebuie s-o inmatriculezi pe numele tau.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 25-09-11, 15:04   #5
Velse112

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 42
Default Re: Masina din Franta .

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
N-ai inteles.

Cine e proprietar in acte? Pe ce nume e incheiata asigurarea?
Acea persoana va trebui sa iti faca procura. Nu trebuie s-o inmatriculezi pe numele tau.
A , scuze ca sunt asa greu de cap dar nu ma pricep la asa ceva :P:P:P:P .
Pe asigurare scrie Madame Anca Andrada .

Deci eu trebuie sa ma intalnesc cu doamna care e trecuta in asigurare , sa facem contract de v-c si procura ca imi da masina in folosinta , nu ? Apoi eu cu procura ma duc cand inmatriculez masina in RO pe numele meu ?

Mersi mult .
Velse112 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-11, 15:11   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Masina din Franta .

Quote:
Originally Posted by Velse112 View Post
A , scuze ca sunt asa greu de cap dar nu ma pricep la asa ceva :P:P:P:P .
Pe asigurare scrie Madame Anca Andrada .

Deci eu trebuie sa ma intalnesc cu doamna care e trecuta in asigurare , sa facem contract de v-c si procura ca imi da masina in folosinta , nu ? Apoi eu cu procura ma duc cand inmatriculez masina in RO pe numele meu ?

Mersi mult .


Da.
Dar nu te duci cu procura cand o inmatriculezi, ci cu contractul de v-c. Procura iti da dreptul sa circuli cu masina cat timp nu e inmatriculata pe numele tau.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 25-09-11, 16:37   #7
Velse112

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 42
Default Re: Masina din Franta .

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post


Da.
Dar nu te duci cu procura cand o inmatriculezi, ci cu contractul de v-c. Procura iti da dreptul sa circuli cu masina cat timp nu e inmatriculata pe numele tau.
Ok mersi frumos pentru ajutor , cand treci prin Bucuresti ai o bere din partea mea .
Dar procura unde se face ? De curiozitate .
Velse112 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-11, 00:04   #8
BT21SAN

Stage 5
 
BT21SAN's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,872
Default Re: Masina din Franta .

La orice notariat
BT21SAN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -