Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 30-08-11, 11:51   #1
oviac

Stage 1
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 15
Default Pareri in a alege: Fusion, Astra, Polo, Fabia

Buna ziua, doresc pareri si informatii despre aceste masini, mai mult de la cei ce le-au detinut si stiu comportamentul si intretinerea masinii.
Detalii masini: Fusion 2006-2007 -Imi place consumul, garda ridicata ,
Astra: 2005-2006 - La fel, consum mic la diesel, spatioasa (modelul clasic, cel nou e too expensive for me)
Polo : 2006 - consum mic, calitatea nemteasca ( piese durabile)
Fabia- 2006-2008 - Nu conteaza care model, nou sau cel vechi - consum mic, mai spatioasa ca si polo.
Deci, nu stiu prea multe despre aceste masini, doar din auzite , din care parerile fiecaruia sunt impartite.
Doresc sa aleg una din masini, iar aceea sa fie alegerea cea buna.
Ma intereseaza" Consum mic, (doresc sa circul mult cu ea, nu locuiesc intr`un oras aglomerat) intretinere mica ( impozit, revizii si piese) doresc sa fac o achizitie pt cel putin 5 ani, nr km /an max 15-20 k . Masina se va achizitiona doar de la persoana fizica, prim proprietar si cumparata din Romania.
Multumesc!
oviac is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 00:18   #2
oviac

Stage 1
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 15
Default Re: Pareri in a alege: Fusion, Astra, Polo, Fabia

Deci pana acum nimic, mai astept pareri si opinii.
Ar mai fi golf 4 din 2003-2004 insa cam greu masini cu km reali.
O intrebare: Cartea service, poate dovedi nr de km, tinand cont de reviziile facute ? Se fac carti revizie si pe naspa? Multumesc asemenea!
oviac is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 12:24   #3
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Pareri in a alege: Fusion, Astra, Polo, Fabia

eu as merge pe Opel Astra 1.7 CDTI - am si eu una in familie si sunt foarte multumit de ea...are doar 30.000 km si nici o problema.
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 02-09-11, 12:41   #4
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Pareri in a alege: Fusion, Astra, Polo, Fabia

Quote:
Originally Posted by oviac View Post
Buna ziua, doresc pareri si informatii despre aceste masini, mai mult de la cei ce le-au detinut si stiu comportamentul si intretinerea masinii.
Detalii masini: Fusion 2006-2007 -Imi place consumul, garda ridicata ,
Astra: 2005-2006 - La fel, consum mic la diesel, spatioasa (modelul clasic, cel nou e too expensive for me)
Polo : 2006 - consum mic, calitatea nemteasca ( piese durabile)
Fabia- 2006-2008 - Nu conteaza care model, nou sau cel vechi - consum mic, mai spatioasa ca si polo.
Deci, nu stiu prea multe despre aceste masini, doar din auzite , din care parerile fiecaruia sunt impartite.
Doresc sa aleg una din masini, iar aceea sa fie alegerea cea buna.
Ma intereseaza" Consum mic, (doresc sa circul mult cu ea, nu locuiesc intr`un oras aglomerat) intretinere mica ( impozit, revizii si piese) doresc sa fac o achizitie pt cel putin 5 ani, nr km /an max 15-20 k . Masina se va achizitiona doar de la persoana fizica, prim proprietar si cumparata din Romania.
Multumesc!
Fratele meu are un Ford Fusion. E foarte multumit de el. In afara de consumabile nu a avut nici o problema la el. Merge stas. Motor 1.4 benzina.
Intretinerea nu costa foarte mult. Niciodata nu l-am auzit ca ar fi scumpe piesele ba dincontra.
__________________
Visinica
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-11, 21:42   #5
oviac

Stage 1
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 15
Default Re: Pareri in a alege: Fusion, Astra, Polo, Fabia

Multumesc mia astept sugestii de la detinatorii acestor auto, costuri si intretinere, adica piesele ce se schimba mai des si costurile lor.
Doresc informatii de la detinatorii de golf ce au cumparat masini Sh 2001-2003 aduse sau nu din germania, daca au avut probleme cu masinile dupa achizitionare, daca au picat piese ( in afara de consumabile) sau alte probleme. Multumesc!
oviac is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -