Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 16-08-11, 14:33   #1
fablle

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1
Default Sfat achizitie automobil:buget 3500 euro

Salutare! In urmatoarele 2 saptamani urmeaza sa-mi cumpar o masina sh asa ca am nevoie de ajutorul vostru.Bugetul maxim,3500 euro cu tot cu inmatriculare.

Ma intereseaza urmatoarele:
-cel putin din 2001/2002
-poate sa fie atat clasa mica cat si clasa compacta(dar neaaparat 4 usi)
-o sa fac drumuri atat urban(mai des) dar si extraurban
-motorizare-benzina(nu prea am sanse sa gasesc un diesel cu km putini in banii astia),motor 1.3/1.4(nu vreau nici sa trag de masina la drum lung dar nici sa dau toti banii pe combustibil)
-sunt student,deci fiabilitatea/costurile de intretinere cat mai mici ma intereseza in mod special

Am citit despre majoritatea masinilor care se incadreaza in ce am enumerat mai sus (opel astra,ford focus,fiesta,corsa,punto,skoda fabia,dacia logan,renault clio,fiat stilo) dar imi e destul de greu sa ma decid.Orice sugestie/sfat este binevenit.Multumesc!
fablle is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 16:53   #2
Raresh01

Stage 4
 
Raresh01's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 170
Default Re: Sfat achizitie automobil:buget 3500 euro

Am condus toate masinile pe care le-ai enumerat acolo. Personal prefer Focusul, insa la un motor de 1.4 sau 1.6 pe benzina nu te gandi la un consum tocmai mic. Oricum la 3500 o sa iei unul alergat si vechi, asa ca in banii astia orienteaza-te la ceva cat mai nou si cu km cat mai putini. Probabil cea mai noua si ieftina masina pe care o sa o gasesti o sa fie punto-ul deoarece isi pierde mult din valoare la revanzare; sincer ti-o recomand. De asemenea iti recomand si corsa motorul de 1.2 sau 1.4. Sfatul meu este totusi sa te orientezi spre clasa asta punto, corsa, fiesta. Pentru fiesta motorul ala 1.4 tdci este extrordinar pentru tine:consum foarte mic. Loganul nu l-am inclus in discutie si nici nu vreau...pur si simplu ar fi ultima spre care m-as indrepta.
Raresh01 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-11, 21:04   #3
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Sfat achizitie automobil:buget 3500 euro

In banii tai gasesti un logan din 2006 +/- ori 1.4 mpi ori 1.5 dci cu km sub 60.000 evident cu A/C ... e best deal. Decat cazane obosite din 2001 cu 2-3-4 sute de mii de km ... my 2 cents.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -