Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 02-08-11, 16:04   #1
speedworld

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1
Default Sfaturi Achizitie Masini Germania

Salut. Am sunat recent la o reprezentanta ahalbrecht, zona Dusserdorf, si mi-au spus ca mai mult de o zi nu-mi pot garanta masina(eu vr 1 sapt sa mi-o opreasca) MI-au suugerat sa o achit integral prin contract prin fax si asa o pot ridica oricand. Ce parere aveti de aceasta varianta? Sa fie oare vreun soi de tzeapa undeva?...sunt totusi 25000 euro. Multumesc astept sfaturi.

Last edited by speedworld; 02-08-11 at 16:15.
speedworld is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 14:57   #2
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Sfaturi Achizitie Masini Germania

Daca tot dai 25000 euro pe masina eu zic ca poti sta o zi doua in gazda,hotel,motel etc pana cand la reprezentanta vor aduce ce masina vrei.Eu nu cred ca as plati in avans indiferent de metoda de plata.Parerea mea.
davay is offline   Reply With Quote
Old 06-08-11, 07:49   #3
pejo_cez

Stage 5
 
pejo_cez's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 423
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Sfaturi Achizitie Masini Germania

Salutare, ca sa nu mai deschid un nou topic am zis sa intreb aici. Stiu ca din Germania daca cumparai o masina pe firma si o inmatriculai pe aceeasi firma aici nu mai plateai TVA-ul decat la revanzare. Mai este valabil si acum? De exemplu ma duc in DE cumpar o masina pe firma si sa platesc pretul Net acolo iar aici s-o inscriu pe firma pe care am cumparat-o. Multumesc.
pejo_cez is offline   Reply With Quote
Old 06-08-11, 10:04   #4
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfaturi Achizitie Masini Germania

Achizitii car-audio, nu auto.

Mutat. Postati mai atent pe viitor.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 06-08-11, 13:27   #5
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Sfaturi Achizitie Masini Germania

Quote:
Originally Posted by speedworld View Post
Salut. Am sunat recent la o reprezentanta ahalbrecht, zona Dusserdorf, si mi-au spus ca mai mult de o zi nu-mi pot garanta masina(eu vr 1 sapt sa mi-o opreasca) MI-au suugerat sa o achit integral prin contract prin fax si asa o pot ridica oricand. Ce parere aveti de aceasta varianta? Sa fie oare vreun soi de tzeapa undeva?...sunt totusi 25000 euro. Multumesc astept sfaturi.
Sugereaza-le sa le platesti un avans minim, gen 500 de euro. Asa au ei garantia ca mergi si nu au cum sa-ti vanda masina.
Sau, daca e de mult la vanzare, nu plati nimic, sunt oricum mici sanse sa se vanda.
Sau da-mi un PM. Sunt dealer autorizat si o pot rezerva oficial prin fax.
Nimeni nu iti va tine masina mai mult de 72 de ore rezervata.



Quote:
Originally Posted by pejo_cez View Post
Salutare, ca sa nu mai deschid un nou topic am zis sa intreb aici. Stiu ca din Germania daca cumparai o masina pe firma si o inmatriculai pe aceeasi firma aici nu mai plateai TVA-ul decat la revanzare. Mai este valabil si acum? De exemplu ma duc in DE cumpar o masina pe firma si sa platesc pretul Net acolo iar aici s-o inscriu pe firma pe care am cumparat-o. Multumesc.
Da, este valabil in continuare.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 04:40   #6
Ariel_O.Z.

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 21
Default Re: Sfaturi Achizitie Masini Germania

salut...vreau sa-mi cumpar o masina din germania.problema e ca n stiu cum se procedeaza cu numerele provizorii.eu vreau sa-mi i-au numerele provizorii de germania chiar pe un an daca se poate.stie cineva cum se procedeaza concret?si ce acte?am auzit ca daca cumpar masina de la un autohaus m-ar ajuta aia de acolo?
Ariel_O.Z. is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 16:37   #7
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Sfaturi Achizitie Masini Germania

Quote:
Originally Posted by Ariel_O.Z. View Post
salut...vreau sa-mi cumpar o masina din germania.problema e ca n stiu cum se procedeaza cu numerele provizorii.eu vreau sa-mi i-au numerele provizorii de germania chiar pe un an daca se poate.stie cineva cum se procedeaza concret?si ce acte?am auzit ca daca cumpar masina de la un autohaus m-ar ajuta aia de acolo?
Pentru numere pe o perioada mai mare de 5 zile, masina trebuie sa aiba TUV valabil pentru toata perioada pe care sunt eliberate numele.
Masina trebuie sa fie radiata, si vei plati impozitul aferent perioadei la Sparkasse.
In general autohaus-urile ofera asistenta pentru obtinerea numerelor provizorii.
Ai nevoie de Schein, Brief, contract de vanzare-cumparare si buletin.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 17:18   #8
Ariel_O.Z.

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 21
Default Re: Sfaturi Achizitie Masini Germania

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Pentru numere pe o perioada mai mare de 5 zile, masina trebuie sa aiba TUV valabil pentru toata perioada pe care sunt eliberate numele.
Masina trebuie sa fie radiata, si vei plati impozitul aferent perioadei la Sparkasse.
In general autohaus-urile ofera asistenta pentru obtinerea numerelor provizorii.
Ai nevoie de Schein, Brief, contract de vanzare-cumparare si buletin.
ms mult frate..am observat ca esti in domeniu.da,stiu ca trebuie sa am TUV valabil(cre k e un fel d itp la noi).e vorba ca a-si vrea sa-mi i-au un chrysler 300c 3.0diesel si n stiu cam cat m-ar costa actele,numerele.banuiesc ca in costurile numerelor provizorii intra si asigurarea si impozitul,nu?si numerele alea pe un an se i-au doar dintr-un anumit loc?eu stau in koln de exemplu.pot sa-mi i-au d aici sau d undeva anume?
Ariel_O.Z. is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 18:15   #9
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Sfaturi Achizitie Masini Germania

Quote:
Originally Posted by Ariel_O.Z. View Post
ms mult frate..am observat ca esti in domeniu.da,stiu ca trebuie sa am TUV valabil(cre k e un fel d itp la noi).e vorba ca a-si vrea sa-mi i-au un chrysler 300c 3.0diesel si n stiu cam cat m-ar costa actele,numerele.banuiesc ca in costurile numerelor provizorii intra si asigurarea si impozitul,nu?si numerele alea pe un an se i-au doar dintr-un anumit loc?eu stau in koln de exemplu.pot sa-mi i-au d aici sau d undeva anume?
Numere pe un an nu cred ca exista, din cate stiu maxim pe 6 luni.
O sa te coste in jur de 400 de euro, fara impozit. Impozitul se plateste separat. Asigurarea intra in costul numerelor.
Poti sa iti iei din Koln, dar trebuie sa fie masina de fata, pentru ca in cazul acestui tip de numere se face identificare. Poti lua si din orasul unde e masina.
TUV-ul este echivalentul ITP la noi.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 18:28   #10
Ariel_O.Z.

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 21
Default Re: Sfaturi Achizitie Masini Germania

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Numere pe un an nu cred ca exista, din cate stiu maxim pe 6 luni.
O sa te coste in jur de 400 de euro, fara impozit. Impozitul se plateste separat. Asigurarea intra in costul numerelor.
Poti sa iti iei din Koln, dar trebuie sa fie masina de fata, pentru ca in cazul acestui tip de numere se face identificare. Poti lua si din orasul unde e masina.
TUV-ul este echivalentul ITP la noi.


auzisem ceva de genul ca numerele p un an sunt cele de zoll sau ceva d genul..stiu sigur ca sunt si numere pe un an numai ca n stiu dak se i-au dintr-un anumit loc/zona si dak trebuie sa ai acte in germania-loc d munca-adresa stabila etc-sau poti lua aceste numere doar cu buletinul tau,actele masinii si atat..oriqm ms pt informatii poate e cineva care si-a luat cu numere p un an si o sa-mi zica si mie sigur
Ariel_O.Z. is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 21:07   #11
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Sfaturi Achizitie Masini Germania

Quote:
Originally Posted by Ariel_O.Z. View Post
auzisem ceva de genul ca numerele p un an sunt cele de zoll sau ceva d genul..stiu sigur ca sunt si numere pe un an numai ca n stiu dak se i-au dintr-un anumit loc/zona si dak trebuie sa ai acte in germania-loc d munca-adresa stabila etc-sau poti lua aceste numere doar cu buletinul tau,actele masinii si atat..oriqm ms pt informatii poate e cineva care si-a luat cu numere p un an si o sa-mi zica si mie sigur
zoll = inch, alta denumire prosteasca inventata in romania.

Nu trebuie sa ai acte de Germania.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 21:44   #12
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Sfaturi Achizitie Masini Germania

Quote:
Originally Posted by pejo_cez View Post
Salutare, ca sa nu mai deschid un nou topic am zis sa intreb aici. Stiu ca din Germania daca cumparai o masina pe firma si o inmatriculai pe aceeasi firma aici nu mai plateai TVA-ul decat la revanzare. Mai este valabil si acum? De exemplu ma duc in DE cumpar o masina pe firma si sa platesc pretul Net acolo iar aici s-o inscriu pe firma pe care am cumparat-o. Multumesc.
Sigur ca se poate, doar ca s-a modificat legislatia (nu mai retin data exacta, parca anul trecut prin iunie) prin faptul ca TVA-ul la achizii Auto nu este deductibil doar in situatii deosebite (inchirieri auto sau alte servicii care automobilul face parte in prestarea unui serviciu) astfel la inmatriculare in Ro il vei plati.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 22:53   #13
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Sfaturi Achizitie Masini Germania

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Sigur ca se poate, doar ca s-a modificat legislatia (nu mai retin data exacta, parca anul trecut prin iunie) prin faptul ca TVA-ul la achizii Auto nu este deductibil doar in situatii deosebite (inchirieri auto sau alte servicii care automobilul face parte in prestarea unui serviciu) astfel la inmatriculare in Ro il vei plati.
Legea aia se refera la masinile noi, cumparate de persoane fizice.
Am luat eu anul asta masina SH pe SRL fara nicio problema.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 10-08-11, 01:28   #14
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Sfaturi Achizitie Masini Germania

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Legea aia se refera la masinile noi, cumparate de persoane fizice.
Am luat eu anul asta masina SH pe SRL fara nicio problema.
Persoanele fizice nu au nici o legatura cu subiectul de fata. Defapt nici legatura cu starea autoturismului , tine de subiectul achizitii intracomunitare. Dar daca zici ca se poate inregistra la politie fara dovada platii tva inseamna ca merge
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 21:21   #15
eddycdk
Skoda Driver


Stage 5
 
eddycdk's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,508
Member of:
[Colectionar Machete]
[SKODA]
[4Tuning International]
Default Re: Sfaturi Achizitie Masini Germania

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
zoll = inch, alta denumire prosteasca inventata in romania..
Denumirea e inventata in Germania pt ca:
Zoll = Vama
Zoll = Inch

de omonime ai auzit?
eddycdk is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -