Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 02-08-11, 10:49   #1
Ice77

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 0
Default Chevrolet Spark(model nou) vs Citroen C1

Am de gand sa cumpar una dintre aceste 2 masini. Am nevoie de o masina care sa se descurce bine atat in oras, cat si pe autostrada, care sa consume putin si care sa nu aiba un pret foarte ridicat. Care e parerea voastra? Voi pe care ati alege-o si de ce?
Ice77 is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 11:44   #2
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Chevrolet Spark(model nou) vs Citroen C1

Depinde la ce vei folosi masina si cate persoane vor urca in ea. Eu unul nu mi-as lua nici una dintre cele 2 daca as avea de gand sa parcurg distante mari.
Daca mai ai o masina berlina care sa te duca pe distante lungi atunci se poate justifica pretul dat pt. unul din cele 2 microcaruri altfel nu cred ca merita.
Sunt masini de oras mai mult, incomode pentru cei care vor sta pe locurile din spate. Motoarele sunt slabe, iar consumul nu cred sa fie extrem de scazut incat sa dai pe ele banii de un logan nou sau un SH bun. E totusi vorba de 8-9.000E daca nu ai 3 tichete, deci nu e chiar o suma mica. Reclamele de la tv sunt abureala cu sume de genu 4999E. Sparkul cel mai ieftin e 8210E iar C1 E 9.050E
Dar tu oricum vei alege ce doresti, pentru ca sunt banii tai.
As alege C1 in 5usi in locul tau, imi pare mai "masina" decat Spark. E mai buna la topspeed, la acceleratie decat spark 1.0
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 14:16   #3
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Chevrolet Spark(model nou) vs Citroen C1

Quote:
Originally Posted by Ice77 View Post
Am de gand sa cumpar una dintre aceste 2 masini. Am nevoie de o masina care sa se descurce bine atat in oras, cat si pe autostrada, care sa consume putin si care sa nu aiba un pret foarte ridicat. Care e parerea voastra? Voi pe care ati alege-o si de ce?
Din astea 2 as alege Aygo Cam aceeasi masina cu C1, garantie mult mai buna, pret de achizitie mai mic, service mai bun.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 18:10   #4
darian

Stage 2
 
darian's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 37
Member of:
[Shadows Racing Team]
[VW]
Default Re: Chevrolet Spark(model nou) vs Citroen C1

De banii aia mi-as lua un SH berlina diesel. E adevarat ca vor fi costuri mai mari cu piese care inevitabil vor cadea, dar totusi e o masina ce poate fi folosita oricand. Un C1 sau Spark e bun doar de oras si atat, drumurile lungi ies din discutie, iar pe autostrada motoarele de 1 litru se chinuie destul mai ales daca sunt 3-4 oameni in masina.


Bafta multa
darian is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 22:13   #5
Ice77

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 0
Default Re: Chevrolet Spark(model nou) vs Citroen C1

Multumesc mult. Acum ma gandesc serios sa cumpar un SH, mai exact un Ford Fiesta modelul nou.
Ice77 is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 21:56   #6
nchivu

Stage 4
 
nchivu's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 174
Default Re: Chevrolet Spark(model nou) vs Citroen C1

Aceeasi intrebare am avut-o si eu.
Pret Chevrolet(6Airbaguri-A/C-Geamuri electrice fata-Radio Cd cu 3mp3) 5200E+3prime
Pret Citroen (ac- 2airbaguri- geamuri el fata-2Boxe(fara casetofon) 5200E + 3prime(pana la urma am reusit sa o scot la 4950E)
Consum Chevrolet 6.6
Consum Citroen 5.5
Pana la urma am luat un Citroen C1(insa SH) din 2007 cu 50000Km , Masina are 2 airbaguri si Ac(fara geamuri el)
Tinand cont ca am dat 3500E de pe ea eu zic ca este ok masina.
Tocmai am facut traseul Transalpina si Transfagarasan cu ea si imi depaseste cu mult asteptarile.
In curbe este stabila, urca pe serpentine fara nici o problema.
La drum lung se intinde cu 160Km/h(3pers si restu bagaje)
Consum undeva la 8% alergata si incarcata.
Imi pare bine de alegerea facuta.
Asa ca mai bine cauta o masina la mana a doua cu km putini.
Bafta
__________________


www.daune-accident.ro - consultanta in vederea obtinelor daunelor ca urmare a unui accident de munca, rutier sau orice alt tip de accident


Acte auto la domiciliu Non-stop
0768 985 428

Last edited by nchivu; 03-08-11 at 21:59.
nchivu is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 07:31   #7
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Chevrolet Spark(model nou) vs Citroen C1

Alea 3 tichete trebuie sa le mai si ai
Daca nu le ai mai scoti 1.000E
Deci in final ajungi sa dai cat pe un passat sh
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 13:14   #8
nchivu

Stage 4
 
nchivu's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 174
Default Re: Chevrolet Spark(model nou) vs Citroen C1

Totusi sa nu comparam o masina din 2002 cu o masina din 2007+, o masina cu peste 150.000km cu una pana in 50.000 si nu in ultimul rand o masina berlina cu una din clasa mica.
nchivu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -