Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 29-07-11, 10:40   #1
benzinar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 0
Default Sfat achizitie skoda!!

Sunt pe punctul de a achizitiona o skoda fabia 1.4 16v.
Ma intereseaza pareri despre aceasta masina despre intretinere,consum.
Nu imi doresc o masina sportiva doar una care sa nu ma lase in depasiri.
Care sunt problemele principale?Am auzit ca din 2002 in colo sunt rezolvate problemele celor de pana in 2001? Multumesc.
benzinar is offline   Reply With Quote
Old 31-07-11, 01:25   #2
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizitie skoda!!

intretinere ieftina, consum mic, putere mica, probleme ca la orice masina la mana a doua, in functie de proprietarii pe care i-a avut inainte....
eu nu inteleg de ce nu se uita nimeni pe site-urile magazinelor de piese auto , sunt destule si cred ca sunt mult mai abile in a-ti face o idee decat unul si altul care isi da cu parerea...
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 22:32   #3
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Sfat achizitie skoda!!

"unul si altul care-si da cu parerea" probabil ca au avut masina respectiva sau au condus-o ... daca au avut-o stiu ce au schimbat la masina SI CU CAT. Degeaba te uiti pe site la firme ce vand piese cat costa volanul, airbagurile, injectoarele, fisele de la bujii, fulia, etc etc etc etc etc etc atata timp cat la un anumit tip de masina poate se duc frecvent doar suspensiile etc ... asa ca acel unul si altul care-si da cu parerea te ajuta sa-ti faci o idee de problemele generale/frecvente a respectivei masini.

hai ceau.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 23:59   #4
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizitie skoda!!

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
"unul si altul care-si da cu parerea" probabil ca au avut masina respectiva sau au condus-o ... daca au avut-o stiu ce au schimbat la masina SI CU CAT. Degeaba te uiti pe site la firme ce vand piese cat costa volanul, airbagurile, injectoarele, fisele de la bujii, fulia, etc etc etc etc etc etc atata timp cat la un anumit tip de masina poate se duc frecvent doar suspensiile etc ... asa ca acel unul si altul care-si da cu parerea te ajuta sa-ti faci o idee de problemele generale/frecvente a respectivei masini.

hai ceau.
eu sunt de parere ca intretinerea unei masini ti-o asumi cand o cumperi. probleme care vin pe parcurs nu sunt nimic altceva decat efecte ale uzurii, daca vrei sa afli care sunt defectele de fabrica sigur o sa le gasesti scrise deja pe undeva, si nu e nevoie sa afli ce i s-a stricat unui alt proprietar la masina lui de 10 ani vechime care a avut alti 4 proprietari inainte de el, dar el crede ca a fost a unui batran din germania care o tinea in garaj pt ca era bolnav saracu'.
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 04-08-11, 22:34   #5
Mosh Craciun

Stage 1
 
Mosh Craciun's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 13
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizitie skoda!!

Taicameu avea o Skoda Fabia 1.4 16V 101 CP(16V era cu rosu). Era de prin 2002-2003, nu mai stiu. In 5 ani a facut 256.000 km si in afara de schimburi de ulei si chestiile normale de intretinere nu a fost dusa la service. Masina era agila, cu un consum moderat si foarte fiabila, a supravietuit multe drumuri rele.
Mosh Craciun is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -