Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 30-06-11, 15:21   #1
n3lu20

Stage 1
 
n3lu20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 16
Default Achizitie Skoda Octavia II.

Vreau sa cumpar o Skoda Octavia II inmatriculata in Romania. Toate bune si frumoase pana acum, doar ca proprietarul sustine ca masina e in Grecia pentru ca s-a stabilit acolo si ii vine greu sa intretina o masina acolo inmatriculata pe Romania, initial in anunt spunand ca masina este condusa de sotia sa in concedii. El spune ca trimite masina prin Europe Auto Transport cu o procura pe numele unui agent si ca el se va ocupa de toate actele inclusiv radierea de la fisc. Ce informatii sa-i cer pentru a o verifica si unde sa o verific?(am doar numarul de inmatriculare si l-am cautat in baza de date a politiei si nu este data furata). Multumesc anticipat.
n3lu20 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 19:00   #2
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Achizitie Skoda Octavia II.

De ce te complici si te bagi intr-o afacere care ar putea sa iti dea batai de cap ? Sunt atatea Octavii II in Romania...sigur gasesti una care sa iti placa la noi.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 19:02   #3
Paul

Stage 5
 
Paul's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,733
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
[SUBARU]
[4Rally]
Default Re: Achizitie Skoda Octavia II.

Ia-ti gandul de la masina, e teapa.

Am intrat si eu intr-un joc asemanator ceva mai demult, este o treaba foarte simpla, postez aici e-mailurile primite.

Quote:
Buna ziua,

Va multumesc pentru mesaj. Masina este in stare excelenta, tinuta in garaj si nu a suferit nici un accident. Kilometrajul este real si nu am avut niciodata probleme cu motorul (sau de orice alta natura). Masina arata si functioneaza perfect. Eu sunt primul proprietar, am cumparat-o din Romania si este īnca inmatriculata RO. Locuiesc de o perioada impreuna cu sotia mea in Ungaria, in apropierea lacului Balaton.
Suntem un cuplu de pensionari (eu am 64 iar sotia mea are 62) si nu mai folosim masina atāt de des. Majoritatea calatoriilor pe care le facem sunt cu avionul, asa ca o masina nu mai este utila pentru noi. De asemenea, am vāndut casa noastra din Romania si am cumparat o ferma frumoasa aici īn Balaton. Daca sunteti cu adevarat interesat, noi suntem gata sa facem o excursie īn Romania si sa va cunoastem personal. Puteti lua masina pentru un test-drive si orice fel de inspectie.
Va rugam sa ne spuneti unde locuiti! Sunt sigur ca vom gasi un oras frumos īn Romania pentru a stabili o intalnire, o regiune acceptabila pentru noi si pentru dumneavoastra in acelasi timp. Am incredere ca aceasta poate fi o afacere buna!

P.S. Sunt recunoscator daca putem continua conversatia noastra prin e-mail. Semnal mobil este slab aici, trebuie sa mergem mai mult de 2 km pentru o conversatie cat de cat buna.
Le-am facut jocul si a urmat al 2-lea mesaj

Quote:
Buna ziua,

Nici o problema. Asa cum v-am spus masina este in stare perfecta si nu are probleme tehnice. Nu exista zgārieturi vizibile si nici rugina. Īmi place sa intretin masina īntr-o stare buna, asa ca nu cred ca veti gasi ceva īn neregula cu ea.
Masina este inmatriculata īn Romania si are numere valabile. Toate taxele sunt platite. Am toate actele originale, inclusiv cartea service completa.
Asa cum am anuntat deja, suntem īn Balaton, Ungaria (masina este aici de asemenea). Daca sunteti interesat de un test-drive sunt gata sa ne intalnim.

Ne putem īntālni saptamāna aceasta, vineri sau sambata dimineata la Valcea. Aici este inregistrata fiscal masina. Daca sunteti de acord vom cauta un hotel din zona.

Numai bine,
Nu m-am oprit nici aici, si nici ei

Quote:
Sotia mea a facut rezervarea pentru hotel, la Hotel Maria (Str. Antim Ivireanul Nr.48, Rm Valcea). Vom ajunge acolo vineri seara iar sambata dimineata ne vom intalni cu dvs. Va rog sa aproximati o ora la care veti ajunge.
Aceasta este numarul meu de mobil din Romania: 0756857657. Ne puteti suna vineri dupa amiaza, cand vom intra in tara.

Īnainte de a pleca spre Rm Valcea, ne dorim pentru a fi siguri ca veti fi acolo si nu vom conduce in zadar. Exista un risc pe care vrem sa il evitam. Am vorbit cu sotia mea despre acest lucru si avem o propunere pentru dvs. Daca acceptati propunerea noastra, putem veni la intalnire asa cum am convenit ...

Sotia mea va merge la Oficiul Postal din localitate si va transfera 2000 Euro pe numele meu īn Romania, la Rm Valcea. Sotia mea va fi Expeditorul banilor iar eu voi fi Destinatarul si voi lua īnapoi banii de la Oficul Postal din Rm Valcea. De īndata ce transferul este facut, va vom trimite o copie a documentului de transfer. Aceasta va fi dovada noastra ca vom veni la Rm Valcea pentru a ne intalnii cu dvs. Va trebuii sa ne luam banii inapoi, asa ca va trebui sa venim acolo.

Acelasi lucru il vrem de la dvs. Sotia dumneavoastra sau un prieten poate merge la Oficiul Postal din localitate. Acesta trebuie sa faca un transfer de 2000 Euro pe numele dumneavoastra la Rm Valcea utilizand servicul "Western Union". Acesta este un serviciu īn cadrul Oficiului Postal īn care nu aveti nevoie de un cont bancar.
Este un transfer de la persoana la persoana care se realizeaza instantaneu. Vom merge imprenuna sa ridicam banii la momentul in care ne vom intalni. Dupa ce transferul este facut, trebuie sa ne trimiteti o copie dupa documentul de transfer, ca dovada.
Va rugam sa īntelegeti ca nu solicitam o plata īn avans, singurul care poate ridica banii de la Rm Valcea sunteti dvs. Prin aceasta doleanta vrem doar sa ne asiguram ca aveti banii si intentia de a cumpara masina.

Acest transfer va costa aproximativ 80 EUR. De īndata ce ne vom īntālni, va vom voi returna banii cheltuiti pe acest comision, aceasta fiind propunerea mea si nu ar fii corect sa platiti vreo taxa in plus. Nu conteaza daca veti decide sa cumparati masina sau nu. Īn acest fel nu aveti nimic de pierdut.

Speram ca ati īnteles mesajul nostru si, de asemenea, nu vrem sa parem nepoliticosi, dar este un drum lung din Balaton pentru o intalnire oarba.

Asteptam decizia dumneavoastra
Mai am cateva mailuri asemanatoare, daca inca nu esti convins, Google e plin de anunturi si povesti care mai de care, inclusiv cel prezentat de tine.

Last edited by Paul; 30-06-11 at 19:06.
Paul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -