Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 27-05-11, 17:28   #1
Bardikus

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 3
Default ford focus 2011 1.6 benzina vs opel astra 2010 1.6 benzina

Vreau sa imi iau masina si am redus totul la opel astra 2010 1.6 benzina de 115cp si ford focus 2011 125cp.Le-am condus pe amandoua la test drive insa tot nu prea mi-am facut o idee concreta(stiu ca suna stupid).Se spune ca ford e mai distractiv la condus ,insa despre modelul asta nou cu servo directie nush ce sa zic....daca mai poate fi fun si cu servo.Are insa,o tehnologie noua ,nu mai tin minte cum se numeste care in curbe ii ofera rotii din interiorul curbei mai multa putere ceea ce o face o masina destul de interesanta si fun to drive cum s-ar zice,insa in opel m-am simtit mai bine,in sensul ca e mai confortabila si parca sta mai bine pe drum,iar calitatea este superioara atat in interior cat si in exterior.Astra-ul mi s-a parut ca arata si mai bine si mai are cateva atuuri,cum ar fi un portbagaj mult mai spatios.
Ambele costa aproape la fel ,in jur de 14000 euro cu tot cu reducerile reprezentantelor si tichetele de remat.
Dar Fordul are 10 cai in plus si e ceva mai spatios in interior.
Chiar nu stiu ce sa aleg si as aprecia mult daca m-ati putea indruma cu sfaturi sau experiente personale.As prefera daca s-ar putea commenturi si pareri de la persoane care au condus cele doua modele sau care au detinut atat astra cat si focus,insa versiunile mai vechi.
Ma intereseaza si cat de fiabile si reliable sunt ambele masini(marci/modele,nu neaparat modelele astea din 2010/2011,dar de preferat),cat de repede se strica,cat de scumpe ar fi piesele de schimb dupa ce masina ar iesi din garantie ,etc,cu cat mai multe cu atat mai bine,vreau sa imi fac o parere mai completa overall,fiindca am intrebat pe multe cunostiinte si prieteni si toti au pareri diferite.
Bardikus is offline   Reply With Quote
Old 27-05-11, 20:59   #2
Bardikus

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 3
Default Re: ford focus 2011 1.6 benzina vs opel astra 2010 1.6 benzina

nimeni,nimic? e o decizie chiar asa stransa?
Bardikus is offline   Reply With Quote
Old 27-05-11, 21:05   #3
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: ford focus 2011 1.6 benzina vs opel astra 2010 1.6 benzina

modelele mai vechi de focus sunt fiabile, nu foarte scumpe la intretinere. noul focus mi se pare ca arata super tare. nu am avut ocazia sa il incerc, cum nici noua astra nu am testat-o. daca m-ai intreba despre modelele de acum 3 ani eu unul as alege focus.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 29-05-11, 10:44   #4
F.Vlad

Stock
 
F.Vlad's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 1
Default Re: ford focus 2011 1.6 benzina vs opel astra 2010 1.6 benzina

Eu unul as merge fara indoiala pe focus ! e doar parerea mea ! nu sunt expert
F.Vlad is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -