Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 17-05-11, 21:07   #1
spiridusu

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 7
Default Golf 6

Salutare.Sunt nou pe forum si as dorii niste sfaturi in legatura cu achizitionarea unei masini.Cat am fost incepator am avut masini slabute si destul de ieftine(la mana a doua) dar acum ma bate gandul sa imi iau ceva mai calumea.Am vazut ca este o oferta la Golf, pretul fiind de 10.999eur(cu tva).Pretul mi se pare foarte bun pentru un Golf nou, iar dotarile sunt suficiente pentru mine.Acum nu stiu daca asta este suma finala sau se mai adauga alte taxe de sute de euro, dar as vrea sa stiu de ce este atat de ieftin?Pe site-urile cu masini de vanzare abia gasesti un Golf 6 la 10.000eur la mana a doua.Dotarile cu care vine masina la pretul de 10.999 sunt:

Airbag cortina fata/spate, inclusiv airbarguri laterale fata

Airbag frontal sofer si pasager.
Airbag genunchi sofer.
Asistent urcare panta.
Sistem electronic pentru mentinerea stabilitatii masinii ESP (inclusiv ABS, EDS, ASR)
Aer conditionat/computer de bord/radio cd cu mp3
Oglinzi exterioare electrice si incalzite.
Inchidere centralizata cu telecomanda.

Ma bate gandul sa fac un credit si sa cumpar aceasta masina, dar as vrea sa ma sfatuiti daca se merita sau nu.Sincer ma tem sa nu fie vreo chichita la mijloc, repet, pretul mi se pare foarte mic pentru un Golf 6 nou(fie el si chel).Pe site vad ca nu se specifica alte detalii legate de motor, alte dotari si taxe suplimentare.

Ce spuneti, se merita sa fac un imprumut si sa achizitionez masina asta?

Cheers.
spiridusu is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 21:31   #2
myk-e

Stage 5
 
myk-e's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Default Re: Golf 6

Pret valabil pentru programul Rabla. Motor 1.4, 80CP, nivel de echipare Trendline.

Masina costa aproape 14.000 EUR in mod normal.
myk-e is offline   Reply With Quote
Old 18-05-11, 12:21   #3
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Golf 6

Nu stiu cum sa zic, dar mie mi se pare cam mic motorul pentru golf 6. Mai bine mai strangi, de aici de colo si-ti iei un golf 6 2.0 tdi, parerea mea, faci cum crezi. :P
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 18-05-11, 21:54   #4
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Golf 6

Si eu cochetez cu un golf 6 dar motorul de 1.6 TDI. Mi se pare un motor exceptional ... la fel si consumul.
Motorul acela de 1.4 80 cp e un pic cam mic sincer pe golf 6.
Ai putea sa cauti un golf 6 second (2010-2011) cu motoare putin mai ok in aceeasi bani.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 00:14   #5
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Golf 6

Motorizarea ideala este intradeva 1.6 tdi, nu de alta dar consuma FOARTE putin. In schimb acel 1.4 aspirat nu m-ar mira sa consume in conditii urbane mai mult chiar decat varianta cu turbo.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 16:10   #6
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Golf 6

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Motorizarea ideala este intradeva 1.6 tdi, nu de alta dar consuma FOARTE putin. In schimb acel 1.4 aspirat nu m-ar mira sa consume in conditii urbane mai mult chiar decat varianta cu turbo.
este adevarat 1.4 tsi consuma mai putin ca 1.4 aspirat.Eu zic sa mai aduni bani , aceasi greseala am facut-o si eu am avut 15.000 euro si am mi-am luat golf 5 1.4 80cp care intradevar e prea mic si puterea lasa de dorit la 1346kg, si eu ti-am recomanda tot 1.6tdi simplu/bluemotion
__________________
PLM Games
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -