Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 27-04-11, 22:57   #1
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Benzina sau Diesel

Salut, as dori sa-mi iau un Astra H GTC si nu prea stiu ce sa aleg, benzina sau diesel, adica intre 2.0 turbo 170 de cai si 1.9 CDTI 120 sau 150 de cai.
La motorul pe benzina, singura problema e consumul cam marisor, zic eu iar la cel pe motorina, piesele ce pica la respectivul, turbina, injectoare, volanta cu masa dubla etc
Din punctul meu de vedere, as alege motorul pe benzina, pentru ca mai am o masina cu motor de 1.6 si n-ar fi o problema, dar na, astept pareri
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 28-04-11, 13:17   #2
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Diesel

daca faci sub 25 000 km pe an zic benzina.

iar daca eu as fi in locul tau, la fel as alege benzina (fara sa stau pe ganduri), dar aici as face o alegere subiectiva
steffan is offline   Reply With Quote
Old 28-04-11, 13:56   #3
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Benzina sau Diesel

Dintre cele doua as alege-o cea care se incadreaza in cerintele tale (ca dotari, etc). In rest e vorba de gust/preferinte nimic mai mult.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 28-04-11, 14:34   #4
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Benzina sau Diesel

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
daca faci sub 25 000 km pe an zic benzina.

iar daca eu as fi in locul tau, la fel as alege benzina (fara sa stau pe ganduri), dar aici as face o alegere subiectiva
Fac in jur 20 25 pe an, dar nu cred ca-i fac pe toti doar cu gtc turbo.
Eu as alece benzina fara clipsesc, dar ma sperie consumul, 13 14 chiar 15/100km. Oricum, indiferent de optiune, imi fac pasaport si ma duc la moldoveni.
Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Dintre cele doua as alege-o cea care se incadreaza in cerintele tale (ca dotari, etc). In rest e vorba de gust/preferinte nimic mai mult.
In cerintele mele se incadreaza amandoua motorizari, pentru ca amandoua au ceva caluti, ca m-am cam saturat de 1.6, de apas pe pedala si pleaca maine
Mi-e frica sa nu-mi iau diesel si ce castig la mere sa dau pe pere.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 28-04-11, 18:04   #5
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Diesel

e cam marisor consumul, dar poftele care ti le faci costa. nici dieselul nu poti sa spui ca e puturos, sau nasol, dar nu ofera senzatia benzinei!

despre fiabilitate, nu stiu mare lucru, insa benzina pare mai solida ca cdti-ul sofisticat! ce e mai simplu construit rezista cel mai mult, dupa rationamentul meu.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 28-04-11, 19:06   #6
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Benzina sau Diesel

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
e cam marisor consumul, dar poftele care ti le faci costa. nici dieselul nu poti sa spui ca e puturos, sau nasol, dar nu ofera senzatia benzinei!

despre fiabilitate, nu stiu mare lucru, insa benzina pare mai solida ca cdti-ul sofisticat! ce e mai simplu construit rezista cel mai mult, dupa rationamentul meu.
N-am zis ca dieselul ar fi puturos, totusi vorbim de 150 de cai, dar motorul respectiv e facut de grupul fiat, deci...
Da, motoarele pe benzina au o fiabilitate mai mare, de asta nu stiu ce sa aleg, fiabilitate si consum mare sau fiabilitate scazuta si consum oarecum scazut.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 28-04-11, 19:24   #7
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau Diesel

2 turbo nu consuma 14-15% mediu, ca de consumul mediu ar trebui sa te interesezi - asta te arde la buzunar.

Un consum pentru o masina 2.0 turbo in mintile ei ar fi aproximativ.

7-7.5% extraurban mers normal (110-120 km/h, schimbat la ~ 2800 rpm).

12% urban mers normal intr-un oras mediu cu trafic normal.

15% urban mers normal intr-un oras mare si trafic aiurea gen bucuresti.

La mers sportiv mai adaugi 2-3 litri iar la blana nu mai conteaza. O medie de ~10% mi se pare rezonabila. Consumuri similare am observat la Opel Astra Bertone 2.0t 192cp, Audi A4 B6 1.8T 163CP deci tot pe acolo ar trebui sa se invarta si un H GTC, marja de eroare nu ar trebui sa fie prea mare.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 28-04-11, 20:05   #8
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Benzina sau Diesel

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
2 turbo nu consuma 14-15% mediu, ca de consumul mediu ar trebui sa te interesezi - asta te arde la buzunar.

Un consum pentru o masina 2.0 turbo in mintile ei ar fi aproximativ.

7-7.5% extraurban mers normal (110-120 km/h, schimbat la ~ 2800 rpm).

12% urban mers normal intr-un oras mediu cu trafic normal.

15% urban mers normal intr-un oras mare si trafic aiurea gen bucuresti.

La mers sportiv mai adaugi 2-3 litri iar la blana nu mai conteaza. O medie de ~10% mi se pare rezonabila. Consumuri similare am observat la Opel Astra Bertone 2.0t 192cp, Audi A4 B6 1.8T 163CP deci tot pe acolo ar trebui sa se invarta si un H GTC, marja de eroare nu ar trebui sa fie prea mare.
N-am zis ca respectivul consum ar fi mediu, doar am zis ce consum are pentru ca oricum majoritatea kilometrilor am sa-i fac in oras.
13% e dat de cei de la Opel pentru pentru mersul in oras, trafic normal :P
Bertonele are consumuri mai mici fata de GTC, cel putin am vazut pe astraclub si clubopel, aerodinamica, pana mea. Asa am citit, asa zic, n-am avut nici una dintre astea doua masini ca sa fac o comparatie, ba chiar am intrebat pe cineva ce are 2.0 T GTC, modelul de 200 de cai si mi-a confirmat.
@Era sa uit, in timp ce ma uitam la consumuri pe forumurile de mai sus, am vazut cam ce scoruri is pentru intretinerea ununui 1.3, 1.7 sau 1.9 :-s

Last edited by MihaiCsl; 28-04-11 at 20:07.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -