Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 22-04-11, 13:10   #31
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Passat vs Superb

Scufi, de ce iti bati capul? Nu observi ca aici, pe 4tuning, limitele bunului simt au fost depasite de mult? Ionut_cluj sustinea alaturi de laptiucu ca sunt fan vag inrait(cand de fapt el e precum ma acuza pe mine, doar ca legat de masinile italienesti, implicit opel, ca doar imaprtasesc aceleasi motoare, diesel cel putin), cavaliere nu stiu ce incearca sa dovedeasca ca numa despre subiectu topicului nu discuta, si asa mai departe. Am incercat si eu sa-mi exprim cateva idei intr-o maniera cat se poate de logica, dar mandria (hai, totusi, s-o numesc asa) e prea mare ca sa dam dreptate, mai simplu si mai demn e sa aruncam cu noroi si sa ne mai dam si interesanti cu tot felu de replici ironice..
Si chiar nu inteleg de ce pupati toti insignia aia in c*r, va dau astia comision ceva? Nu ma mai freccati la castane cu clasamentu dekra, smecleu la tava. nici B6-le nu a avut probleme in primii 2 ani, dupa aia au inceput sa dea rateuri. Cam orice masina nu face probleme in perioada de garantie de 2-3ani - cel putin nu grave, care sa ridice semne de intrebare la adresa fiabilitatii - si de aceea prelungirea perioadei de garantie costa bani buni! (acolo unde se poate). Deci mai terminati naibii cu insingia ca e pe locu 1 la dekra. Are 2 ani masina, logic ca inca nu are probleme. + ca banuiesc ca stiti si voi care e esantionu unui "sondaj" dekra. Mai stam si mai vedem. Si asa de buna o fi a dreq incat le bate pe toate la calitate, la comfort, antifonare, tinuta de drum..si toate la un pret mai bun! s-o fi intors opelu' 180 de grade si eu nu stiu!

Last edited by andreiu21ct; 22-04-11 at 13:13.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 22-04-11, 13:13   #32
Scufi

Stage 5
 
Scufi's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 833
Default Re: Passat vs Superb

Doar un lucru va mai intreb si ma retrag dupa acest topic.

Dekra ce zice despre Porsche ?
Scufi is offline   Reply With Quote
Old 22-04-11, 15:16   #33
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Passat vs Superb

Quote:
Originally Posted by andreiu21ct View Post
Scufi, de ce iti bati capul? Nu observi ca aici, pe 4tuning, limitele bunului simt au fost depasite de mult? Ionut_cluj sustinea alaturi de laptiucu ca sunt fan vag inrait(cand de fapt el e precum ma acuza pe mine, doar ca legat de masinile italienesti, implicit opel, ca doar imaprtasesc aceleasi motoare, diesel cel putin), cavaliere nu stiu ce incearca sa dovedeasca ca numa despre subiectu topicului nu discuta, si asa mai departe. Am incercat si eu sa-mi exprim cateva idei intr-o maniera cat se poate de logica, dar mandria (hai, totusi, s-o numesc asa) e prea mare ca sa dam dreptate, mai simplu si mai demn e sa aruncam cu noroi si sa ne mai dam si interesanti cu tot felu de replici ironice..
Si chiar nu inteleg de ce pupati toti insignia aia in c*r, va dau astia comision ceva? Nu ma mai freccati la castane cu clasamentu dekra, smecleu la tava. nici B6-le nu a avut probleme in primii 2 ani, dupa aia au inceput sa dea rateuri. Cam orice masina nu face probleme in perioada de garantie de 2-3ani - cel putin nu grave, care sa ridice semne de intrebare la adresa fiabilitatii - si de aceea prelungirea perioadei de garantie costa bani buni! (acolo unde se poate). Deci mai terminati naibii cu insingia ca e pe locu 1 la dekra. Are 2 ani masina, logic ca inca nu are probleme. + ca banuiesc ca stiti si voi care e esantionu unui "sondaj" dekra. Mai stam si mai vedem. Si asa de buna o fi a dreq incat le bate pe toate la calitate, la comfort, antifonare, tinuta de drum..si toate la un pret mai bun! s-o fi intors opelu' 180 de grade si eu nu stiu!
este iesita cam de 3 ani + eu am 2 cu motorizari diferite si merg perfect, ca in 1 zi. mai am prieteni care au insignia si sunt vreo 5 la nr pe care ii cunosc personal.
nu iesea pe locul 1 la misto. 2009 masina anului si 2010 cea mai fiabila. eu le dau dreptate, o masina deosebita din toate pct de vedere!
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 22-04-11, 15:28   #34
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Passat vs Superb

Quote:
Originally Posted by andreiu21ct View Post
Si chiar nu inteleg de ce pupati toti insignia aia in c*r
Tu de ce pupi VW in c*r?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 22-04-11, 15:28   #35
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Passat vs Superb

andreiu ai dreptate. imi cer scuze in numele meu si al colegilor de pe 4tuning ca am avut curajul sa recomandam omului masini mai bune ca passatul tau. imi cer scuze ca suntem (eu si ionut dupa cum ai zis tu) fani ai masinilor italiene, japoneze, suedeze, americane, germane si totodata imi cer scuze ca nu suntem fani B6 (printre altele am detinut un B3, B5 acum un B5.5 si un B6 2.0 FSI cu DSG). Scuza-ma si pentru faptul ca in banii omului de 15-18 mii de euro as lua un Passat CC sau un Ford Mondeo Titanium sau un Toyota Avensis sau o Alfa decat B6-le (desi gasesti mecanici si piese la tot pasul ... asta poate nu te-ai gandit ca se intampla pentru simplul fapt ca au nevoie de mecanici si piese la greu ... si nu gasesti piese "scumpe" si "greu de gasit" ca la japoneze desi inainte sa vorbesti din miturile oamenilor care nu au detinut niciodata o japoneza ai putea sa te uiti pe unix sau bardi auto sau etc preturile la acele masini) etc etc.

Pe scurt imi cer scuze ca nu imi place B6-le implicit masina ta desi e 4motion si cu 140 cp. Si totodata imi cer scuze ca am indraznit sa astern in cuvinte niste sfaturi/pareri care difera de ale tale.

Sper ca Ionut sa nu se supere ca am vorbit putin si in numele lui (daca da, imi cer scuze si lui daca tot sunt la cerutul scuzelor).

Cam atat din partea mea pe acest topic, las expertii sa vorbeasca.

P.S. daca nu te deranjeaza sa dai banii pe injectoare, pompe de motorina, sistemul franii de mana de la buton, ambreiaj, etc poti linistit sa iei B6 dar de 10 ori mai repede as lua un B5.5 decat un B6. La orice ora.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 22-04-11, 16:31   #36
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Passat vs Superb

Quote:
Originally Posted by Scufi View Post
Ma bucur ca dai dovada de maleabilitate in gandire. Tu si marmura aveti ceva in comun.

Mi-ai rastalmacit cuvintele dupa bunul plac. Vroiam sa scanez afirmatiile facute. Dar nu ma mai obosesc sa destept masele.

Am vazut acolo ceva mentionat de Porsche. Poate nu stii, dar VW a ajutat Porsche inca de la inceput. Merita sa-ti zic unde aflii ?
VW este o marca infiintata de catre guvernul german din perioada interbelica (1937 mai exact, daca nu ma insel), cu ajutorul si la dispozitia lui Adolf Hitler si "gandita" de Ferdinand Porsche.
Ce, cum si pe cine a ajutat VW nu ma intereseaza, eu am expus cu totul altceva, vis-a-vis de "rahat impachetat frumos".

Totusi, povesteste-mi ce a invatat GM de la VW. Am timp, sunt in concediu.
Insignia este conceputa pe o platforma construita de GM, nu de Opel AG (GM Europe).

@Laptiucu: ai spus exact ce vroiam sa spun si eu.
@andreiu: Nu te-am acuzat de nimic, in cel mai deplasat caz a fost o remarca, dar nu pot sa nu ma minunez cum recomanzi Skoda si daca ar fi un versus intre Bugatti si Koenignsegg.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 00:03   #37
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Passat vs Superb

Nu am laudat Passatul si nu i l-am bagat omului pe gat. I-am spus doar experientele mele cu el dupa 3 ani. De la bun inceput i-am recomandat o skoda, nicidecum B6. Nici eu de ar fi sa am un buget de 17-18 mii euro acum si sa fiu in situatia de a-mi cumpara o masina SH, nu mi-as mai cumpara B6. As face-o numai daca bugetul ar fi fost de 10.000E sau mai putin, si atunci as fi ales motorul 1.9 sau 2.0 fsi, pentru ca la banii aia, passatul chiar reprezinta o varianta buna de luat in calcul. Sunt perfect de acord cu laptiucu legat de alegerea unui b5.5 oricand inaintea unui B6.

Last edited by andreiu21ct; 23-04-11 at 00:08.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 18:03   #38
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Re: Passat vs Superb

Din pacate vad ca am gresit topicul si am postat in are care nu trebuie.
Din cate vad aici este GM vs VW (nici macar GM va Vag sau Opel vs VW) si nicidecum Consiliere achizitie auto.
__________________
NU TE LAUDA CU CE NU-TI APARTINE !! CINE ARE STIE .
manumeciu is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 18:44   #39
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Passat vs Superb

Vezi ce modele ti se par interesante,si apoi faci o lista.Le faci drive test pe rand si le iei prin eliminare.Inainte de toate te consulti cu niste mecanici foarte experimentati si iti faci o idee despre fiabilitate.Dar uneori si ei se inseala,aici sa tii cont si de norocul fiecaruia.Sunt passaturi b6,cu motor 2.0 care nu au nici pe naiba dupa "n" kilometri si passaturi cu cateva randuri de injectoare la activ.
Totul tine de intretinere.Atat timp ca ii faci reviziile la timp orice masina e buna.
Discutiile de mai sus cu problematica tehnologiei adoptata si de alte mari companii sunt din alt film parerea mea.
Daca e sa compari opel cu vw,clar vw e peste opel ,a fost si cred ca va ramane deoarece are un palmares destul de bogat,si inca se tine foarte bine.Daca nu era acest motor de 2.0 cu probleme de fabrica la injectoare se mai plangea cineva de VW?
Nu sunt un om cu "ochelari de cal" sa spun ca doar VW sunt masini,deci nu pot spune ca opel-urile nu sunt masini bune.Cunosc pe cineva cu un opel vectra A,care are aproape 1 milion de km..asta ca intr-o paranteza..Deci ideea mea este ca tehnologia avanseaza si fii sigur ca orice masina ai cumpara ...peste ceva timp va aparea un model mai bun.
Eu unul as inclina spre Skoda Superb...pentru ca asta ar fi una din variantele tale,insa daca ar fi sa imi cumpar eu masina as alege passat cc.
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 22:44   #40
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Passat vs Superb

am avut un kadett 1.6 automatic care l-am dat la 1.400.000 km si l-am avut de la 52.000 km. mai vad masina pe strazi cum merge inca. chiar mai prindea 175 km/h cand avea 1.350 km.
+ o vectra b 1.6i pe care am vandut-o la 700.000 si merge foarte bine, fara probleme. chiar m-am intalnit cu proprietarul si vb de masina si mi-a spus ca nu a avut nici un fel de problema cu masina.
sincer nici nu i-am spus cati km reali a avut, dar inainte sa o vand am schimbat tot pe ea, aveam inima impacata, nu sunt tepar de fel, dar nu aveam cum sa ii spun ca are 700.000 km si sa o cumpere. am dat km inapoi pana la 150.000(parca) km.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 22:58   #41
Scufi

Stage 5
 
Scufi's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 833
Default Re: Passat vs Superb

Si vrei sa te felicit sau ce ? Nu avea rost sa spui ce bisnite faci tu ca nu ma intereseaza.
Scufi is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 23:05   #42
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Passat vs Superb

Haideti dragi colegi sa ingropam securea si sa incercam sa il ajutam intr-adevar pe colegul manumeciu!

@manumeciu - Nu te-am intrebat pana acum, vrei musai motor de capacitate <2000cm3? pentru ca altfel am putea dezbate si alte variante. Sper sa nu redeschid cutia pandorei cu treaba asta!! )

Asa ti-as recomanda sincer un mondeo 2.2TDCI Titanium S(arata superb si motorul are potential!). Cat despre noul Mondeo, ma pot pronunta avand in vedere un model Titanium X, in 4 usi, 2.0 Duratec 145 cai din 2007. Directie f buna, se simte f usoara pentru cata barca este, feedback bun, f bine inchegata , nu trancane deloc, dar nu mi-a inspirat un feeling de calitate cum imi inspira de exemplu skoda sau chiar b6-le. Dar in rest, recunosc, e o masina foarte bine echilibrata. Mi-a placut. In schimb, motorul ala e groaznic!(duratecul de 145 cai). Am mai mers in dreapta cu un 2.2tdci si m-a impresionat cum poate sa traga. iar consumul era ca la b6-ul meu.

Sau un 159 2.4 jtdM - iar mi s-a parut superba masina(era un model Ti, la drive test), singurul punct slab a fost cutia, era una automata, foarte lenesa, ii punea piedica motorului!

La vag, motorele deja sunt peste 2500cmc.

Bmw nu cunosc, nu ma bag. Acelasi lucru si despre MB.

Last edited by andreiu21ct; 23-04-11 at 23:14.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 23:08   #43
Scufi

Stage 5
 
Scufi's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 833
Default Re: Passat vs Superb

Iti place de mine de ma faci drag ?
Scufi is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 16:29   #44
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Passat vs Superb

Daca vrei , spatiu , dotari , interior mai bine organizat , alege superb
Daca te uiti si iti pasa de cum arata masina la exterior ia-ti passat

Opel insignia [ cu toate ca le urasc din tot sufletul din cauza exteriorului ] , e o masina buna tehnic si fiabla , imi place cum arata si interiorul.

Daca vrei batai de cap [ multe si majoritatea din cauza senzorilor si a preturilor ] cumparati bmw e90

ps : sa gandit careva la cevrolet cruze? ce parere aveti de ea? in special motorizarea aia de 2.0 diesel de 150 de cai, dar ford mondeo?
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 16:46   #45
Scufi

Stage 5
 
Scufi's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 833
Default Re: Passat vs Superb

Cruze asta nou LT 1.8 destul de dragut.

Volanul mi-a placut. Displayurile sunt la pamant. O culoare foarte proasta, plus ca folosesc folie colorata. Plasticele sunt uratele.
Scufi is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -