Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 17-04-11, 22:50   #1
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Passat vs Superb

Ambele cu motor TDI 170CP.
An minim 2007.
Cutie automata, piele, navi, xenon, etc.
Ma intereseaza in special fiabilitatea dintre cele doua modele, costurile de intretinere.
Le-am vazut pe amandoua (un plus pentru spatiul din Superb) si mi se par destul de apropiate ca si calitate a materialelor.
Din cate am vazut pe net Passat este cam cu 20% mai ieftin decat Superb (14.000 vs 17000).
Merita oare diferenta de pret?
P.S. In competitie intra si Insignia 160CP cu aceleasi dotari.
__________________
NU TE LAUDA CU CE NU-TI APARTINE !! CINE ARE STIE .
manumeciu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-11, 11:17   #2
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Passat vs Superb

Superb-ul este un passat mult mai bine gandit din pdv al spatiului interior. E mai comfortabila, si parca mai bine construita la interior, cel putin la bord.. Motoarele sunt aceleasi - ambele PD-uri cu injectie siemens - iti pot pica injectoarele(mai devreme sau mai tarziu, 1 sau toate 4, sau niciunul, toate in fucntie de noroc). oricum mai rar intalnita problema fata de motorul de 140 de cai. Iar ca preturi, ca masini cu acelasi an de fabricatie, skoda este mai ieftina. Ca si posesor de B6, recomand Skoda! Ti-as recomanda b7-le nou peste skoda.


Insignia n-are nici o legatura cu cele 2. Din orice pdv..
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 19-04-11, 19:10   #3
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Passat vs Superb

Quote:
Originally Posted by andreiu21ct View Post
Insignia n-are nici o legatura cu cele 2. Din orice pdv..
Corect.
Insignia are platforma de generatie noua, motoare complet noi, la fiabilitate (conform Dekra) le calca in picioare pe cele 2.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 19-04-11, 19:27   #4
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Passat vs Superb

Omul e fan VAG. Face reclama peste tot la ele.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-11, 20:22   #5
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Re: Passat vs Superb

Am facut un test drive cu Insignia 160cp 4x4 din pacate manuala. Stabilitate, confort, ok iar tinuta de drum foarte buna. Motorul insa nu mi-a lasat impresia ca ar avea 160 cai, plasticele vopsite nu mi-au placut foarte mult insa ce m-a mirat cel mai mult a fost ca "agata cutia " iar pentru a frana trebuia sa exercit o presiune convingatoare asupra pedalei. Poate din cauza ca era noua.
Am mers si cu un Passat dar de 105cp (anul trecut) tot manual si pot spune ca a fost ok din toate punctele de vedere mai putin al cuplului. Insa din cate stiu Passat are si motoare cu injectie common rail (din 200, astfel ca sper sa se fi remediat problema cu injectoarele.
Cu Superb inca nu am mers dar m-am urcat la dealer si chiar mi-a facut impresia ca este un Passat imbracat mai frumos (era foarte bine dotat inclusiv piele, navi, xenon). Spatiul interior era imens in special pentru pasagerii din spate ...iar asta mie chiar nu imi trebuie.
Despre intretinere nu stie nimeni nimic ?
manumeciu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-11, 23:44   #6
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Passat vs Superb

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Omul e fan VAG. Face reclama peste tot la ele.

Nu sunt fan VAG. Cu toate ca detin o masina "de-a lor". Incerc sa fiu cat se poate de realist. Insignia se vrea in aceasi clasa, dar sunt aspecte care ii pun bete-n roate. E tot o Vectra fratilor, care stim cu totii cum a fost in comparatie cu vechile generatii de passat sau superb. I-au schimbat numele datorita esecului cauzat de ultimul model de vectra. Nu inteleg de ce mereu trebuie sa apara replici rautacioase pe acest forum. Daca e sa o luam logic, grupul VAG a produs intotdeauna masini apreciate si bune, per ansamblu daca nu in mod special! Din punctul meu de vedere, nu poti compara un opel cu un VW, chiar daca modelele noi au facut un mare pas inainte.

Trecand peste offtopic..

@manumeciu:

Sa iti spun despre costuri..
Masina mea are motorul "pacatos" de 2000, maritat cu o cutie manuala si tractiune integrala.
Impozit 180 lei/an
Rca - 220 lei/6luni la Astra
Casco full (aici depinde de an/dotari) - la mine este 1150E/an la Omniasig fara franciza(sau cum se scrie) in caz de eveniment(am asigurato la 20.000E)

Revizia - ulei(bidon de 5L - iti ramane si pt completari), filtre(aer, motorina, polen,ulei), manopera - la reprezentanta ~750 lei - la un service pe care ti-l recomand daca esti din bucuresti 450 lei. La motorul de 1.9 cred ca este la fel.

Ca si piese, nu stiu sa iti spun pentru ca nu prea am avut de schimbat la ea in afara de cele tipice motorului meu, adica:
- 1 injector(pe vremea aia, 2100 lei cu manopera - acum e dublu) => Daca gasesti un CR poate scapi de problemele astea, desi inca nu se stie nimic sigur

- pompa de motorina din rezervor(problema comuna la orice motor diesel) = 1000 lei cu totul

Am mai schimbat in rest un semering(30 lei), placutele de frana ATE(200 lei setul pe spate, 240 pe fata), stergatoare 120 lei(bosch) si cam aia e...

A mai fost la inceput, in garantie, caseta de directie(motivul: defect de fabricatie) - a picat f repede


Daca gasesti un service bun, care sa-ti ofere servici de incredere, calitative si preturi la piese si manopera foarte bune, nu ai de ce sa iti faci griji. la reprezentanta in schimb, preturile sunt mari, duble. iar daca nu vrei sa iti faci rpobleme cu 2.0-ul(pentru care am gasit solutie cu MULT mai ieftina oricum - iti pot da detalii daca te intereseaza), poti merge linistit pe 1.9(caruia daca ii faci un soft si il ridici la puterea unui 2.0, nu vei mai simti lipsa de cuplu - vazut, testat de mine - si in plus, consumul va fi mai mic - si lista posibilelor probleme mai scurta).


Imi cer scuze, am uitat ca pentru tine tinta o reprezinta motorul de 170 de cai. Costurile sunt aceleasi. Iar riscul cu injectoarele este mai redus..
Daca mai ai intrebari, mi le poti adresa oricand.

Last edited by andreiu21ct; 20-04-11 at 00:11.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 20-04-11, 00:11   #7
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Passat vs Superb

1) Insignia nu are treaba cu Vectra, este mult evoluata, difera radical.

2) +1 pentru Ionut, chiar nu se compara Passat/Superb cu Insignia, fiind mai nasoale . Insignia are o gramada de dotari si sisteme, arata bine atat la interior cat si la exterior, are o gama interesanta de motorizari si pana acum se pare ca e fiabila. Trebuie sa fii mare fan VW sa spui ca un B6 e mai misto decat Insignia.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-04-11, 08:32   #8
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Passat vs Superb

andreiu eu te sfatuiect totusi sa treci peste mituri de genul:
- japonezele - nu gasesti piese decat greu
- francezele - intretinere scumpa
- germanele - tot ce nu e vag, mercedes, bmw = masini nasoale, cu o clasa sub minunatele skoda, vw si ca nu se pot compara.

Pe cine incalzeste ca dai cu noroi intr-o masina (Insignia in cazul de fata) fara sa ai habar catusi de putin de aceasta masina? Pune-te frate condu-o si vorbim mai apoi.

Cat despre al tau Passat (care vad ca-l lauzi ... prea mult din punctul meu de vedere) hai sa privim altfel lucrurile. Realizezi ca ai masina de 2 ani jumate si ai bagat in ea 1000 euro pe diferite piese?
Daca tu stai linistit si te consolezi cu faptul ca injectorul picat si pompa de motorina picata e "normal" sa pice ca deh "e defect la toate" mi se pare o aberatie. Scurt: e un defect de fabrica pe care mult laudatii VAG nu se sinchisesc sa-l repare. In acest caz de ce laudam grupul VAG?

Ok, acum hai sa vedem ce "defecte de fabrica" are Insignia? Daca tot esti asa impotriva achitizionarii unei astfel de masini inseamna ca stii defectele ei ...

Ca o concluzie si eu aleg Insignia. Nu aleg Passatul (B6) pentru ca am destui prieteni nu-mi mai trebuie un prieten mecanic la care sa-i dau diverse sume de bani pt diverse "defecte de fabrica".
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 20-04-11, 10:14   #9
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Passat vs Superb

Laptiucu, observ ca tu chiar ai o problema, ca sa nu o numesc frustrare. Nu stiu cate lucruri din postul tau de mai sus au fost afirmate sau catusi de putin insinuate de catre mine. Ai inflorit tu in plus, doar e primavara! Eu vorbeam despre Passat pentru ca despre asta sunt cel mai in masura sa vorbesc(in plus, omul mi-a lasat impresia ca e in primul rand interesat de passat sau superb, apoi de insignia) si nu am insinuat nici o clipa ca e masina cea mai buna, dimpotriva, nu i-am recomandat motorul meu si i-am spus de fiecare problema care am avut-o, tocmai pentru a sti la ce sa se astepte. Pai, fii serios, poti compara Opelul cu restul marcilor nemtesti? Era bun pentru ca era ieftin!(ceea ce nu mai e) si il cumpara cine nu-si permitea una din cele pe care "le tot laud eu". Or fi modele noi(insignia, astra J) mult evoluate fata de cele pe care le-au inlocuit, dar totusi, tot opel este deocamdata! Iar la japoneze, nu stiu daca gasesti piese la fel de usor ca pentru surorile europene.
Asa ca te rog, lasa copilarismele si nu mai cauta raca aiurea, tipic comunitatii majoritare 4tuning. Omul vrea sa auda de la noi opinii, sfaturi realiste, nu mandrii absurde si garagata de 2 bani. Hai sa incercam sa nu-i mai poluam topicul omului cu astfel de discutii. Atata timp cat dau argumente pentru tot ce spun, si va pot raspunde cu argumente clare si logice la tot ce ma acuzati unul sau altul, cred ca se intelege ca nu vorbesc ca sa ma aflu in treaba.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 20-04-11, 16:16   #10
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Re: Passat vs Superb

Multumesc pentru raspunsuri insa pana acum doar andreiu mi-a oferit o informatie cat de cat folositoare.
Va rog sa nu va mai certati aiurea si daca cineva are ceva concret sa scrie.
Mie imi plac toate. Insa daca e sa ma iau dupa sfaturile gen "aia e mai tare" "aia e laser frate" o sa merg pe jos toata viata.
Decizia imi apartine in totalitate (hai sa zicem ca are si sotia ceva de zis) asa ca vreau sfaturi obiective.
Daca cineva vrea sa laude o anumita masina sa scrie insa sa mentioneze "am auzit", " am mers in una" , "am condus-o" etc. si sa isi spuna parerea. Eu nu ma dau mare meserias in domeniul auto insa am dreptul sa spun ca imi place Insignia mai mult decat Passat B6 la capitolul design. Cu privire la materialele interioare am spus ca pe Opel inca nu sunt la inaltimea celor 2 competitoare.
Pana acum am avut berline Mercedes, BMW, Audi, Alfa Romeo, Renault, si un Touareg asa ca as vrea sa incerc si altceva.
P.S. Numai in Alfa nu am bagat 1 leu in rest toate au bagat mana adanc in buzunarul meu !!!
manumeciu is offline   Reply With Quote
Old 20-04-11, 19:29   #11
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Passat vs Superb

Passat-ul este deja un model care are 6 ani, de fapt, tocmai ce a iesit si din productie. Asta inseamna mai multe lucruri. Pe de o parte, din punct de vedere "$" - aparitia noului model a scazut mult pretul b6-ului la SH ;altul ar fi ca unora pur si simplu nu le place sa detina "modelul anterior"(asta e destul de absurd, dar sunt cazuri multe reale,concrete) ; Apoi urmeaza aspectul fiabilitatii, a testului in timp (in 6 ani, practic durata lui de viata - de pe piata) - aici sunt multi factori, in special de natura umana care influenteaza(stil de condus, intretinere, ingrijire, service bun/prost, s.a.m.d.). Problematic intr-adevar a fost mereu motorul 2.0tdi cu codul motor BKP, de 140 de cai putere. (acesta este cel cu injectoarele bolnavicioase - dar chiar si cu acesta, sunt cazuri in care in 50000 km au picat toate si altele in care in 165000 km nu a picat niciunul - deci tine de noroc dar cu siguranta si de altele, cum ar fi motorina de exemplu - recomand numai ROMPETROL pt motorul asta si nu numai).
-la motorul de 170 de cai problema e mai rar intalnita, iar la 1.9 nu te doare capul.
Iar per total tine f mult de noroc si multe altele. De aceea nu e corect sa categorisim o masina direct "nefiabila/proasta/etc". Sunt intr-adevar colegi de ai mei de pe un alt forum destinat grupului vag, care au passaturi si problemele s-au tinut lant de la bun inceput(ambii au masini din 2005), altii care au avvut probleme subtirele si altii care se minuneaza cum de altii aua vut probleme cand ei sunt foarte multumiti, privati de orice neplaceri.
Ideea mea per ansamblu este ca, la passat ai avantajul varstei ei ca si model, si poti gasi o sumedenie de informatii despre acesta. Skoda, impratasind aceasi platforma tehnica, e tot cam pe acolo, doar ca e ceva mai "optimizata", mai "premium" - si din cate stiu a fost privata de multe dintre problemele fratelui sau, B6 - de aceea ti-am si recomandat la inceput superbul peste passat(desi designul exterior nu ma atrage in mod deosebit).

Iti pot face o lista cu punctele slabe,negative sau lucrurile neplacute, ce lasa de dorit la un Passat B6, dupa ~3 ani de cand detin masina:
- vopsea sensibila - la noi in Tara-cu-mult-praf-si-pietriccele si pietoni binevoitori asta e un aspect care conteaza(cel putin pt mine)
- Scaunele de la comfortline, dotarea mea, nu au suficient suport lateral - dar sunt comfortabile in rest, nu am dureri de spate de la ele, bune pentru drumuri lungi
- Calitatea materialelor lasa un pic de dorit, proportia plasticelor dure in raport cu a celor cauciucate a crescut din pacate(ma refer aici la compartimentele din usi, partea inferioara a bordului, a plansei de bord - lucruri care duc la aparitia greierasilor)
- Antifonarea putea fi mai buna(dupa 140 incepi sa auzi fluierat de la oglinzile retrovizoare).
- Suspensia destul de rigida in oras, dar echilibrata sport/comfort la drum intins.

Cam astea ar fi, daca mai imi vine ceva in minte am sa completez.


Referitor la marul discordiei, Insignia, nu ma pot afirma in mod direct, pentru ca masina nu am condus-o. Dar am studiat-o indeaproape in showroom, m-am urcat in ea, am pipait bordul si toate cele, m-am jucat cu butoanele si accesoriile si asa... Dar tatal unui prieten vechi lucreaza la reprezentanta opel GTT Bucuresti ca mecanic si i-au trecut toate modelele opel prin maini de-a lungul anilor. Din ceea ce stiu de la el spun si eu mai departe.

Revenind la vag, ca am omis sa spun: Ar fi ideal de ti-ai gasi un Common-Rail, fie el de 110,140 sau 170 de cai putere. Sunt mai rafinate, se comporta mai ca un motor pe benzina, consuma mai putin si din ce stim pana acum, sunt private de problemele consacrate.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 21-04-11, 09:49   #12
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Passat vs Superb

Treaba e simpla:
- vrei masina fiabila? te orientezi spre Honda Accord sau Toyota Avensis
- vrei masina frumoasa? te orientezi spre VW Passat CC
- vrei masina cu interior frumos? te orientezi spre Ford Mondeo Titanium (Alfa Romeo nu pun in lista ca ziceai ca ai avut)
- vrei o masina care incearca sa imbine toate trei criteriile? (dar nu reuseste din punctul meu de vedere in special la fiabilitate) iti iei Skoda Superb iar daca nu gasesti iti iei VW Passat B6 (in banii dati pe Passat primesti gratuit un prieten mecanic care in urma unei programari in prealabil va mesteri contra cost una alta pe la masina respectiva ... asta daca nu o tii in fata blocului/casei si o folosesti ca masina de duminica adica km putini).

Variantele de mai sus le-am pus strict la banii care i-ai da pe Passat sau Superb.

P.S. Am si eu un Passat B5.5, 100.000 km facuti cu el fara vizita la medic decat pentru consumabile (prin consumabile inteleg ulei, filtre, distributie, placute frana) dar atata timp cat mecanicii care-mi schimba mie uleiul la masina in luna martie deja erau la al 7-lea set motor schimbat la B6-uri si atata timp cat la ei in service stau la rand 10-12 B6-uri si 2-3 Audi-uri pt diverse te pune pe ganduri. Vorbesti cu mecanicii, iti explica o gramada de erori/defecte cu care vin multe B6-uri (ciudat sau nu dar majoritatea au aceleasi probleme ... la motor ... la ambreiaj ... etc) la ei la reparat te gandesti de 2-3 ori inainte sa recomanzi un B6 chiar daca detii sau nu unul.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-11, 10:10   #13
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Passat vs Superb

Quote:
Originally Posted by manumeciu View Post
Am facut un test drive cu Insignia 160cp 4x4 din pacate manuala. Stabilitate, confort, ok iar tinuta de drum foarte buna. Motorul insa nu mi-a lasat impresia ca ar avea 160 cai, plasticele vopsite nu mi-au placut foarte mult insa ce m-a mirat cel mai mult a fost ca "agata cutia " iar pentru a frana trebuia sa exercit o presiune convingatoare asupra pedalei. Poate din cauza ca era noua.
Masina noua nu se comporta bine, abia dupa 10k km incepe sa se simta asa cum ar trebui. Insignia este o masina grea (aproape 1700kg diesel) + 4x4 care "mananca" din putere o fac sa para putin mai slaba decat alte modele cu aceeasi putere. Eu am condus varianta 1.6T 180cp si desi se misca foarte bine, nu se simte ca un Passat B6 cu aceeasi putere care este cu 200kg mai usor.
Iar cu frana situatia e obiectiva, de tinut tine la fel ca restul dar sensibilitatea pedalei este reglata sa fie mai mica. Eu unul prefer asa, am mai observat la Civic si la alte masini acelasi lucru; poate fi usor mai incomod in oras, dar la drum lung este mult mai ok decat o pedala de frana sensibila. Cu agatatul cutiei nu stiu ce sa zic, eu am condus doar benzina, unde cutia mergea cum trebuie.
Quote:
Originally Posted by andreiu21ct View Post
Insignia se vrea in aceasi clasa, dar sunt aspecte care ii pun bete-n roate. E tot o Vectra fratilor, care stim cu totii cum a fost in comparatie cu vechile generatii de passat sau superb. I-au schimbat numele datorita esecului cauzat de ultimul model de vectra. Nu inteleg de ce mereu trebuie sa apara replici rautacioase pe acest forum.
Nu intelegi de ce apar replici rautacioase? Hai sa-ti spun: pentru ca faci o afirmatie fara sa ai habar despre ce vorbesti. Intre Insignia si Vectra NU exista nicio asemanare. Totul este schimbat, nimic nu s-a pastrat (poate doar motorul 1.8 aspirat).
Si cum poti sa spui "esec cauzat de ultimele modele"? Ti se pare ca motorul 2.0tdi scos de VW a fost/este prea breaz? Ti se pare ca vezi Vectre dezemembrandu-se pe strada? E adevarat ca n-a fost o masina grozava dar sub nicio forma proasta. Sau scrii si tu din ce vezi la Top Gear? Daca ar fi fost esec ar fi insemnat ca nimeni nu si-ar fi cumparat, dar eu vad Vectre pe strada si nu prea vad platforme sa le plimbe catre service.


Manumeciu: dupa cum a zis si Laptiucu, eu zic sa te uiti si la un Mondeo, sunt masini frumoase, bine facute si n-am auzit de rau despre ele. Una Titanium arata excelent.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 21-04-11, 15:06   #14
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Passat vs Superb

Passat-ul e bunicel dar sincer b6-le e mult sub Insignia , Accord , Mondeo. Test drive cu toate si o iei pe care iti place mai mult. Sincer mie imi place Accord-ul doar ca servisul te indoaie . Mondeo are suspensie f buna ,motoarele diesel sunt silentioase insa nu straluceste la consum . Insignia e o cascarabeta foarte misto si cu multe inovatii si e si in topul fiabilitatii pare=mi-se,deci ar fi o alegere corecta. Ce mi se pare nasol la Opel e ca e cat o vaca grasa si asta conteaza la feeling uneori. Mi s-a parut avand un ruliu mai mare decat Accord si Mondeo.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 21-04-11, 15:11   #15
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Passat vs Superb

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
Mondeo are suspensie f buna
Si pe mine m-a lasat placut impresionat suspensia Ford-ului, e un atu foarte mare pentru ca schimba cu totul feeling-ul la volan. Pe viraje cel putin e foarte sigura pe ea.
22VIN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -