Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-06, 11:48   #1
florentin1971

Stock
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 9
Cool logan prestige sau ceva la second hand?

salut tuturor, sunt nou pe aici si am nevoie de un sfat... am vazut ca pe forumul asta sunt destul cunoscatori care stiu ce inseamna o masina adevarata... deci, problema mea este data de faptul ca vreau sa imi schimb masina si sincer nu stiu ce alegere sa fac... ...ma tenteaza un logan prestige, am citit lucruri faine despre ea(sau el?) ...dar merita 10 mii de euroi? ...sau sa imi iau ceva de dincolo la aceiasi bani? pe de-o parte imi face cu ochiul perioada de garantie, pe cealalta parte apreciez finisajul superior al unei masini straine chiar daca e mai veche... Stiu ca o sa primesc argumente pro si contra dar nu conteaza, atat timp cat vor fi obiective, sper sa ma ajute in decizia pe care o voi lua ... apropo, credeti ca la masini se aplica dictonul care spune ca " suntem prea saraci ca sa ne permitem lucruri ieftine?"
salutari inca o data si astept ceva idei
Bafta si talpa !
florentin1971 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-06, 22:45   #2
lagdryan v6

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 550
Default Re: logan prestige sau ceva la second hand?

dictonul asta e valabil oriunde oricum la 10mi iti iei o masina destul de buna second chiar si de aici acum depinde ce vrei sa-ti iei,masina noua oricum e noua dar garantiile se platesc si chiar si logan nu e ieftina cred ca cel putin 1000 1500 te vor costa pina la sfirsitul ei
lagdryan v6 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-06, 23:03   #3
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: logan prestige sau ceva la second hand?

pai spune-ne ce vrei de la o masina..
circuli mai mult in oras sau in afara orasului..
cam cati km estimezi k faci pe an?
banii ii ai in mana, sa inteleg..
poti sa iti iei o masina buna de afara la banii aia..dar nici loganu nu e de lepadat
trebuie sa ne spui exact ce vrei..si vom incerca sa iti dam optiuni cat mai multe..dar mai ales bune
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 12:33   #4
florentin1971

Stock
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 9
Thumbs up Re: logan prestige sau ceva la second hand?

Quote:
Originally Posted by sebaaa View Post
pai spune-ne ce vrei de la o masina..
circuli mai mult in oras sau in afara orasului..
cam cati km estimezi k faci pe an?
banii ii ai in mana, sa inteleg..
poti sa iti iei o masina buna de afara la banii aia..dar nici loganu nu e de lepadat
trebuie sa ne spui exact ce vrei..si vom incerca sa iti dam optiuni cat mai multe..dar mai ales bune

pai...locuiesc intr-un orasel mic asa ca nu prea e diferenta intre consumul de oras si cel extra....fac in jur de 10.000 de km. pe an, ... ma intereseaza nu atat viteza cat confortul la volan si siguranta pasiva ( de multe ori cand vad ce se intampla pe sosele imi vine sa nu mai scot masina din garaj...mda, am si garaj ) .... am avut si o masina straina ( golf II diesel) dar acum conduc o Nova ( am pus pe ea carburator monocorp si scot niste consumuri incredibil de mici ), asa ca orice mi-as lua va reprezenta un serios pas inainte...nu? ... daca ar fi sa aleg ceva la second mi-ar place un Focus, un Opel Zafira, sau un Opel Astra Karavan, dar nu prea stiu mare lucru despre aceste masini asa ca o parere m-ar ajuta. Iar despre Logan ... eu o consider o masina bunicica dar care inca nu a trecut testul timpului. Ca o paranteza, Nova pe care o conduc am luat-o la 9000 la bord si pot spune ca nu am avut decat probleme minore cu ea pana la cei 72000 pe care ii are acum... deci, daca o Nova poate, Logan nu poate? S-ar putea sa judec prea mult si pana la urma sa imi iau o masina prada unui impuls de moment, mi s-a mai intamplat, dar daca tot am dat de acest forum super, as vrea sa aflu si alte opinii.
bafta tuturor... si talpa!
florentin1971 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 16:09   #5
RaZv

Stage 5
 
RaZv's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 348
Default Re: logan prestige sau ceva la second hand?

"logan prestige sau ceva la second hand? "
Raspuns sincer: "ceva la second hand"
Motivatia: orice, numa' nu Dacie!
RaZv is offline   Reply With Quote
Old 09-10-06, 17:35   #6
placard

Stock
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2
Cool Re: logan prestige sau ceva la second hand?

bre fratzicule (florentin), si IO sunt in aceeasi situatie (vreau un logan prestige..cu toate ca stiu mult prea putin despre masini> sau ceva mai bun, adica strain..vezi vw golf sau nush ce altceva).k sa nu mai zic k am si ceva mai multi bani k tine...chiar 15000E , dar sunt superageamiu la apreciat masini.mi-ar conveni logan prestige.dar zice lumea...: -Cea mai proasta masina! Ce, asta-i masina? Ba pardon, zic io.uite k are tasu lu pretena mea si de 2 ani n-are nici cea mai mica problema (are 1.6 var de top).si intretinerea e ieftina....service-ul am inteles k e suportabil.Domne! trebeuie sa ne limitam la cat e de lung cearceaful doar..NU?
placard is offline   Reply With Quote
Old 09-10-06, 17:44   #7
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: logan prestige sau ceva la second hand?

haideti sa va intreb ceva: cat aveti ca sa investiti in continuare in masina? la dacie totusi trebuie luat in considerare faptul ca este noua si are si garantie iar reviziile vor fi mai ieftine... la celelalte masini reviziile vor fi mult mai scumpe fiindca tocmai sunt sh... mai multi km, rulaj mai mare, piese mai scumpe.... dar ca sisteme de siguranta nu stiu exact ce te intereseaza... poti sa iti iei un logan de 1,4 sau prestige-ul la banii astia... consumul nu este mare, dar cand ai nevoie de cuplul motor il gasesti iar mentenanta nu te va goli de bani
pana la urma depinde ce vrei de fapt de la acea masina si cat esti dispui sa cheltuiesti dupa achizitie...
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 09-10-06, 20:22   #8
florentin1971

Stock
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 9
Default Re: logan prestige sau ceva la second hand?

Quote:
Originally Posted by placard View Post
bre fratzicule (florentin), si IO sunt in aceeasi situatie (vreau un logan prestige..cu toate ca stiu mult prea putin despre masini> sau ceva mai bun, adica strain..vezi vw golf sau nush ce altceva).k sa nu mai zic k am si ceva mai multi bani k tine...chiar 15000E , dar sunt superageamiu la apreciat masini.mi-ar conveni logan prestige.dar zice lumea...: -Cea mai proasta masina! Ce, asta-i masina? Ba pardon, zic io.uite k are tasu lu pretena mea si de 2 ani n-are nici cea mai mica problema (are 1.6 var de top).si intretinerea e ieftina....service-ul am inteles k e suportabil.Domne! trebeuie sa ne limitam la cat e de lung cearceaful doar..NU?
Cred ca treaba cu cearceaful e perfect valabila...adica ce treaba e aia sa umbli pe strada cu frica sa nu te loveasca vreunu si sa te lase chel de bani reparatiile... si mai e o treaba, cat de smechera e masina ta cea proaspat cumparata, pana la urma tot apare unu mai smecher cu o scula mai de top si uite asa intri intr-un cerc vicios si tot asa....dar imi place mult si Focusu" zau asha!
florentin1971 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-06, 20:25   #9
florentin1971

Stock
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 9
Default Re: logan prestige sau ceva la second hand?

Quote:
Originally Posted by fuzzy View Post
haideti sa va intreb ceva: cat aveti ca sa investiti in continuare in masina? la dacie totusi trebuie luat in considerare faptul ca este noua si are si garantie iar reviziile vor fi mai ieftine... la celelalte masini reviziile vor fi mult mai scumpe fiindca tocmai sunt sh... mai multi km, rulaj mai mare, piese mai scumpe.... dar ca sisteme de siguranta nu stiu exact ce te intereseaza... poti sa iti iei un logan de 1,4 sau prestige-ul la banii astia... consumul nu este mare, dar cand ai nevoie de cuplul motor il gasesti iar mentenanta nu te va goli de bani
pana la urma depinde ce vrei de fapt de la acea masina si cat esti dispui sa cheltuiesti dupa achizitie...
pai in primul rand, ma astept ca la o masina pe care dau 10 mii sa nu mai bag prea multi bani in urmatorii 3-4 ani...sau sper prea mult?
florentin1971 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-06, 20:27   #10
placard

Stock
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2
Default Re: logan prestige sau ceva la second hand?

bv fuzzy ! sunt de acord cu ceea ce ai spus. chiar trebuie sa ne gandim si la ce bani bagam in masina si dupa ce o cumparam.d'aia a-s inclina mai mult catre logan prestige cu toate taxele si asigurarile mai mici fataq de toate celelalte marci de masini...precizez :MASINI .nu bag in aceasta categorie, matiz, tico, si prostiile alea cu 2 usi facute pt mers la piata! DECI!! votati pt un fraier (IO!!) care are 15000 de euro si vrea sa-si ia logan! e bine? vreau masina asta si pt k am inteles k are garda mare la sol, deci pot sa o tarasc si pe drumuri de munte, iar siguranta e de 5 stelevoi ce ziceti.pe an fac cam 5000 de km.ce ziceti?
placard is offline   Reply With Quote
Old 09-10-06, 20:32   #11
florentin1971

Stock
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 9
Default Re: logan prestige sau ceva la second hand?

Quote:
Originally Posted by placard View Post
bv fuzzy ! sunt de acord cu ceea ce ai spus. chiar trebuie sa ne gandim si la ce bani bagam in masina si dupa ce o cumparam.d'aia a-s inclina mai mult catre logan prestige cu toate taxele si asigurarile mai mici fataq de toate celelalte marci de masini...precizez :MASINI .nu bag in aceasta categorie, matiz, tico, si prostiile alea cu 2 usi facute pt mers la piata! DECI!! votati pt un fraier (IO!!) care are 15000 de euro si vrea sa-si ia logan! e bine? vreau masina asta si pt k am inteles k are garda mare la sol, deci pot sa o tarasc si pe drumuri de munte, iar siguranta e de 5 stelevoi ce ziceti.pe an fac cam 5000 de km.ce ziceti?
Zilele astea o sa merg la un drive test cu Prestige ... o sa iti spun cum se simte la condus... S-ar putea ca pana la urma sa nu fi singurul fraier...
florentin1971 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-06, 20:43   #12
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: logan prestige sau ceva la second hand?

la 10.000 de euro eu personal as alege o masina de clasa mica , bine dotata
Peugeot 206 , Opel Corsa , Seat Ibiza , Ford Fiesta , VW Polo , cred ca gasesti si Yaris.....chiar si la Astra te poti uita . Ai putea lua un diesel , de prin2005 bine dotat
La capitolul intretinere , cred ca Opel sta cel mai bine
__________________
2009 Audi A4
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-06, 20:57   #13
florentin1971

Stock
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 9
Default Re: logan prestige sau ceva la second hand?

Quote:
Originally Posted by obrazNICK View Post
la 10.000 de euro eu personal as alege o masina de clasa mica , bine dotata
Peugeot 206 , Opel Corsa , Seat Ibiza , Ford Fiesta , VW Polo , cred ca gasesti si Yaris.....chiar si la Astra te poti uita . Ai putea lua un diesel , de prin2005 bine dotat
La capitolul intretinere , cred ca Opel sta cel mai bine
Ar fi niste alegeri foarte decente dar, din pacate, am nevoie de ceva mai mare, asa ca pentru un familist. Imi place s-o mai calc, atunci cand sunt singur si ascult "Thunderstruck" ... dar niciodata cand fiica-mea e pe locul din spate... Atunci sunt un "tataitza" al soselei
florentin1971 is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 13:25   #14
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: logan prestige sau ceva la second hand?

iti recomand logan prestige din mai multe motive l-am condus si e chiar placut la condus , are si usoare valente sportive (pentru dacie si nu numai luati toate modelele de 1,6 16 v si vedeti unde sta loganul la acceleratie 0-100Km/h va spun de acum in top) e mult mai stabila decat variantele de 1,4 si 1,6 si mai silentioasa iar la consum e sub cea de 1,6MPI deci e un plus si e motor euro 4, la intretinere e mai ieftina decat un sh cu ceva km dar strain, si e foarte spatioasa , cat despre variantele din clasa mini ele sunt doar pentru mers in oras la servici nu pentru familie si nu prea gasesti la 10000 e masina cu aceleasi dotari.
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 15:13   #15
pitbull_bog

Stock
 
pitbull_bog's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3
Default Re: logan prestige sau ceva la second hand?

eu pot sa iti recomand Opel Astra Caravan 1.7 Dti:
1. E destul de spatios, portbagaj mare.
2. Consum foarte mic, mixt 5.5.
3. Viteza maxima este destul de mare, personal am mers cu unul 180 , dar am auzit pe forum ca merge si mai mult.
4. Intretinerea nu cred ca o sa te coste cu mult mai mult de cat la un logan.
5. Iar cu 10000 de euro poti sa iei chiar varianta de 2.0 Dti
Dar iti recomand sa mergi tu dupa ea in germania, la noi se mai umbla la km.
Sau daca vrei un VW passat, golf 1.9 tdi dar acolo te costa piesele mult mai mult (casco la fel) insa ai alta masina ... si chiar daca are multi km in bord, nu prea conteaza te duce pana pe la 300 de mii de km fara sa bagi in el piese in afara de consumabile.
Succes la gasit masina potrivita.
pitbull_bog is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -