Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 13-03-11, 22:26   #1
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Suma 11.000

Suma maxima e 11.000 nici un cent mai mult.
An fabricatie minim 2009 (preferabil minim 2010)
Benzina sau motorina dar motoare mici (1.2-1.6), kW (CP) nu sunt asa importanti dar un minim 80 ar fi ok.
Dotarile nu sunt pe lista de preferinte. Daca are ceva e ok, daca nu iar ok. Un minim ar fi A/C, ABS, ESP/ASR.

Pana acum pe lista este o singura masina: Golf VI 1.4 80cp

Nu am probleme nici cu francezele nici cu italiencele nici cu japonezele.
Poate fi si CC/cabrio si nu neaparat coupe ...

Ideea ar fi asa: o masina cu motor mic, consum cat mai mic cu care se va face ~ 10.000 km pe an.
Momentan studiem posibilitatile si apoi ne decidem. (Daca e o masina mai speciala, frumoasa mai bine ... nu am treaba nici cu masinile care sunt milioane pe strazi).
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 14-03-11, 01:11   #2
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Suma 11.000

1.4-ul de 80 de cai este foarte puturos pe golf. Cauta mai bine un 1.4tfsi, are 122/125 cai, in special pe leon2 gasesti. Diferenta de consum intre ele e foarte mica, dar ca si randament, uriasa. Vrei neaparat VAG?
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 14-03-11, 04:03   #3
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Suma 11.000

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/de...01&origin=PARK

ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-03-11, 07:23   #4
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Suma 11.000

andreiu nu sunt oprit asupra VAG. am vazut si motorul 1.2 TSI dar nu la 11.000 (pe golf 6)

ionut am studiat problema cu MiTo sincer dar pe moment hai sa gasim ceva ce nu e din clasa mica am studiat problema si cu 147-le dar e model vechi deci ca niste criterii ar fi: clasa mica exclus (in clasa mica as lua ori MiTo ori fiat 500) si cum ziceam ultima in lista de preferinte este un coupe asa ca ionut, te rog sa ma ajuti cu un sfat. incerc sa fac o lista cu 2-3-4 masini si-apoi sa ma opresc la una anume.


mersi baieti de sfaturi & stiu ca informatiile sunt cam vagi dar inca nu sunt impuse foarte multe limite decat de an (minim 2009) de bani (maxim 11000) si sa nu fie clasa mica
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 14-03-11, 07:53   #5
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Suma 11.000

KIA Pro Cee'd ? Gasesti an foarte bun, o sacosa de dotari, 1.6 126CP, kilometri putini si arata bine.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 14-03-11, 14:02   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Suma 11.000

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
andreiu nu sunt oprit asupra VAG. am vazut si motorul 1.2 TSI dar nu la 11.000 (pe golf 6)

ionut am studiat problema cu MiTo sincer dar pe moment hai sa gasim ceva ce nu e din clasa mica am studiat problema si cu 147-le dar e model vechi deci ca niste criterii ar fi: clasa mica exclus (in clasa mica as lua ori MiTo ori fiat 500) si cum ziceam ultima in lista de preferinte este un coupe asa ca ionut, te rog sa ma ajuti cu un sfat. incerc sa fac o lista cu 2-3-4 masini si-apoi sa ma opresc la una anume.


mersi baieti de sfaturi & stiu ca informatiile sunt cam vagi dar inca nu sunt impuse foarte multe limite decat de an (minim 2009) de bani (maxim 11000) si sa nu fie clasa mica
Problemuta e ca iti cam dai singur suturi in c*aie O sa fie greu de tot sa gasesti ceva mai mare, dar cu motor mic, si in general va fi o masina care te va frustra din punctul asta de vedere.
Studiaza si Fiat Bravo, cine stie...
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-03-11, 15:56   #7
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Suma 11.000

de ce ionut? uite, si focusul se incadreaza in acesti bani si mai sunt si altele.
fiat bravo nu m-a convins prea mult ca ar merita achizitionata. poate nu am condus indeajuns de mult una ... dar o trecem pe lista (ma asteptam sa pui pe lista ceva masini mai ... exotice sa zic asa ... bine stiu ca suma e mica la acel an dar totusi)

anaconda, pro cee'd e pe lista

1. golf 6
2. focus
3. pro cee'd
4. fiat bravo
5 ...

(cam in ordinea asta le-as clasa dar vom vedea dupa ce le iau la rand cu plimbari si impresii)
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 14-03-11, 16:30   #8
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Suma 11.000

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
de ce ionut? uite, si focusul se incadreaza in acesti bani si mai sunt si altele.
fiat bravo nu m-a convins prea mult ca ar merita achizitionata. poate nu am condus indeajuns de mult una ... dar o trecem pe lista (ma asteptam sa pui pe lista ceva masini mai ... exotice sa zic asa ... bine stiu ca suma e mica la acel an dar totusi)

anaconda, pro cee'd e pe lista

1. golf 6
2. focus
3. pro cee'd
4. fiat bravo
5 ...

(cam in ordinea asta le-as clasa dar vom vedea dupa ce le iau la rand cu plimbari si impresii)
In prima instanta as fi vrut sa-ti recomand Volvo C30, dar nu te incadrezi in buget, din pacate (ca tot vorbeam de masini exotice ). Poate, daca ai noroc. Din punctul meu de vedere, e o masina teribil de frumoasa, si, in spiritul pur Volvo, functionala si practica, si ultra-fiabila.
Golful l-as exclude din start, e o masina anosta. Mai degraba Focus.

Last edited by ionut_cluj; 14-03-11 at 16:33.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-03-11, 18:41   #9
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Suma 11.000

Chevrolet Cruze ? Are destule optionale standard, exista 1.6, arata bine. Nu cred ca e o masina extraordinara dar nici petarda nu este.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 16-03-11, 07:34   #10
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Suma 11.000

ionut, C30 am cautat si eu dar degeaba stii tu la 11.000 nici din greseala nu gasesc )

anaconda, cruze nu am condus niciodata si nu pot spune nimic despre ea ca nu stiu.

o sa iau si cruze la un test sa vedem. daca e fiabila sau nu sa-mi ziceti voi daca aveti cunostinte despre ea
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 16-03-11, 19:37   #11
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Suma 11.000

ca posesor de golf 5 1.4 80cp , pot sa-ti zic ca eu o am de noua si acum am 100.000 km si nu am avut nicio problema ( sa mentionez ca masina a fost foarte chinuita fiind masina cam puturoasa masina deseori am turat-o pana in 6k)
__________________
PLM Games
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -