Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 09-03-11, 12:45   #1
LiquidTW

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 23
Default Buget 4000 - 4500 euro

Buna, am 4000 e - 4500 e max. si as vrea sa achizitionez un autoturism ( relativ pentru orash ). Ca motorizare as prefera diesel, iar daca ar fi benzinar minim 1.6. Mam gandit intre Fiat Stilo coupe, Opel Astra G, Vw Golf 4 ( dar sunt deja prea comune xD ), audi a3, skoda fabia - octavia. Sunt multe, dar dupa cautari destule am ajuns la concluzia ca la buget-ul pe care il detin, as gasi orice masina dintre cele enumerate relativ buna !!!
As dorii daca se poate nishte informatii cu referinta la : model, consum, CP, fiabilitate, costurile pieselor ( intretinere ).
Va multumesc anticipat !!! ... astept nishte raspuns-uri
LiquidTW is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 18:50   #2
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Buget 4000 - 4500 euro

eu zic ca Astra G 1.7dti sau golf 4 1.9TDI ar merge , eu zic sa iei masina care are mai putini km si an de fabricatie cat de cat
__________________
PLM Games
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 12-03-11, 15:40   #3
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Buget 4000 - 4500 euro

Stilo nu, e o masina foarte slaba din multe puncte de vedere, in special al fiabilitatii. A3 nu prea te lipesti, decat de ceva destul de obosit. Si nu isi are rostul, parerea mea.
Care merita si le gasesti in buget sunt Astra G-urile 1.6 benzina sau 1.7dti. Dti-ul ala stiu ca e fiabil, la fel si 1.6-urile(mai multe variante.. 85 si 100 parca). Dieselul e puturos dar consumul este bun. Benzinarul, ca oricare alt 1.6 cu putere similara. Consum mai mare decat dieselul, costuri mai mici de intretinere..pret mai mic de achizitie la SH.
Si sunt masini destul de ok. Am mers cu una 1.6 si mi-a placut. Nu ne poti astepta sa te dea pe spate la capitolele comfort, stabilitate, calitate, performanta.. dar pentru banii pe care-i dai pe ea..e ok.

Poti apoi sa cauti un Golf 4 (sau oricare dintre suratele ei cu care imparte aceasi platforma: octavia 1, seat leon 1M). Au aceleasi motorizari, tranmisii, costuri, etc. Conteaza care consideri ca ti se potriveste cel mai bine. Seat-ul are bord de A3, e mai sportiv ca si tinuta de drum, design mai tineresc. Octavia are portbagaj mai mare, e mai practica, dar interiorul e cel mai simplu, saracacios dintre toate. Golful e undeva la mijloc.

Ca motorizari, iti recomand 1.9 tdi-ul. In banii tai cred ca gasesti un ALH(90 cai) sau asv(110), mai vechite. Daca ai noroc poate gasesti si-un PD AXR(101cai). Desi primele 2 sunt cele mai fiabile. Si consuma putin, cel putin cel de 90 de cai, e parfum! Ca si benzina.. 1.6 sau, 1.8T 150 cai, dar nu stiu daca gasesti in banii tai. 1.8t-ul e un motor bun, are si el ceva rpobleme, mai ales modelele vechi, dar consuma ceva mai mult.

In principiu..
- ai sanse sa gasesti Astra mai noi in banii aia, ca an de fab. fata de restul
-motorul , sau motoarele cele mai ok de acolo sunt 1.9tdi-urile.
- modelele VAG enumerate mai sus au prins perioada in care masinile de la vag inca se faceau bine..
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -