Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 25-02-11, 12:16   #1
virus_roby

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 11
Exclamation Passat b5.5 1.8T 150 cp

Salut !

Dupa indelungate cautari pe toate site-urile de vanzari auto si toate forumurile de la toate felurile de masini am ajuns la concluzia ca cea mai buna masina pana in 7000 euro este VW Passat b5.5.
Masina imi place super mult iar modele care sa respecte cerintele mele am gasit cateva adica vreau neaparat cu piele si automata.
Din toate cele gasite am ramas la doua una 1.9TDI 131cp si 120000 Km iar cealalta 1.8T 150 cp si 108000 Km benzina cu navigatie si trapa panoramica in plus.

Acum nu stiu pe care sa o aleg.De mers merg f putin max 5000 pe an drumul fiind 50% in oras 50% in afara .
Daca ar fi sa aleg acum pe care dintre ele sa o iau as alege 1.8T dar numarul de km mi se pare f mic si la una si la alta.

Acum va intreb voua nu vi se pare nimic ciudat ? Adica sa ofere atat de multe facilitati la bani asa putini ? Totusi masina are piele,navigatie,magazie cd-uri,cutie automata,trapa panoramica !
Eu suspectez ca nr de Km ar fi fals.
Voi ce credeti ?
virus_roby is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 15:09   #2
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Passat b5.5 1.8T 150 cp

Km sunt dubios de putini.Ti-ai putea da seama de km dupa uzura volanului,schimbatorului,franei de mana,pedalelor ,manerelor interioare ale usilor dar am vazut masini si cu 200k km care aratau impecabil.
Consumul ii spun sincer nu coboara sub 12 in oras la un mers linistit.Bratele fata confera un confort deosebit in schimb te scutura de bani cand va trebuii sa le schimbi.O alta problema comuna a lor sunt capetele de planetara destul de sensibile.
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 19:56   #3
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Passat b5.5 1.8T 150 cp

Quote:
Originally Posted by virus_roby View Post
Salut !

Dupa indelungate cautari pe toate site-urile de vanzari auto si toate forumurile de la toate felurile de masini am ajuns la concluzia ca cea mai buna masina pana in 7000 euro este VW Passat b5.5.
Masina imi place super mult iar modele care sa respecte cerintele mele am gasit cateva adica vreau neaparat cu piele si automata.
Din toate cele gasite am ramas la doua una 1.9TDI 131cp si 120000 Km iar cealalta 1.8T 150 cp si 108000 Km benzina cu navigatie si trapa panoramica in plus.

Acum nu stiu pe care sa o aleg.De mers merg f putin max 5000 pe an drumul fiind 50% in oras 50% in afara .
Daca ar fi sa aleg acum pe care dintre ele sa o iau as alege 1.8T dar numarul de km mi se pare f mic si la una si la alta.

Acum va intreb voua nu vi se pare nimic ciudat ? Adica sa ofere atat de multe facilitati la bani asa putini ? Totusi masina are piele,navigatie,magazie cd-uri,cutie automata,trapa panoramica !
Eu suspectez ca nr de Km ar fi fals.
Voi ce credeti ?
Passatul este un model usor vandabil, deci tendinta de a cosmetiza si a ascunde defecte e foarte foarte mare, iar cel mai usor si la indemana e sa dai km inapoi.
Din pacate, de multe dintre ele nici nu prea te poti prinde, mai ales in ceea ce priveste uzura. Materialele interioare sunt de calitate destul de slaba, asa ca se uzeaza fie foarte repede, fie aproape deloc, daca sunt intretinute foarte cu atentie.

Nu as zice ca e cea mai buna varianta in 7.000 nici pe departe, modelul respectiv se fabrica (cu schimbari doar de ordin estetic) din 1996, deci conceptia e destul de veche.
Nu e tare placuta la condus, directia e foarte foarte artificiala, cursa ambreiajului parca e MULT prea lunga, iar pozitia la volan e cel putin ciudata. Eu personal nu am reusit sa stau comod in masina asta, nici in fata nici in spate. Deasemenea, navigatia e mica, asezata prea jos, iar sistemele audio oferite de fabrica sunt slabe.
Mai degraba as cumpara Mondeo 2.0 Tdci 131 cp, dar asta e alta poveste, tine de preferintele mele personale.

Revenind la Passat: 1. nu as cumpara
2. daca m-as indragosti de unul, nu l-as lua NICI BATUT din tara.

Bafta!
__________________

Official Porsche hater.

Last edited by ionut_cluj; 25-02-11 at 19:59.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 01:02   #4
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Passat b5.5 1.8T 150 cp

Passatul b5.5 este, dupa parerea mea cel mai reusit passat. Tinuta buna de drum, comfortabil si stabil, silentios. Interior cam anost, dar se compenseaza prin restul.. Recomand 1.9 tdi 131. Daca te poti lipi si de un 4motion, te-ai scos. Cel mai bun prieten al meu are una din 2004 cu 150k km, deloc menajata, ba chiar chinuita si se prezinta, CULMEA, impecabil. Nu bate, nu trancane si in afara de consumabile nu a schimbat nimic. A mai fost si lovita de 2 ori, nu foarte rau in schimb. Din multe pdv pot spune ca imi place mai mult decat a mea. 1.8T-ul are si el ceva probleme bine cunoscute, dar e un motor bun, se misca bine, e sportiv dar consuma pe masura. Iar in tandem cu o cutie automata, nu se mai misca la fel de bine si consuma si mai mult, nu-ti exagerez, dar in Buc, de ex, sub 13-14 nu ai sa vezi. pe cand la diesel, te invarti undeva la 10-11.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 02-04-11, 01:00   #5
Bogdan2fsc

Stage 5
 
Bogdan2fsc's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 432
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Passat b5.5 1.8T 150 cp

am un prieten cu un a4 b5 1.8T de vanzare...masina are ~70.000 km
Bogdan2fsc is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 17:38   #6
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Passat b5.5 1.8T 150 cp

cum ai pus tu problema, nu te mai uita la tdi. daca mergeai mai mult, ar fi fost rentabil, dar asa nu are nici un rost.
am condus 1 an passat b5 1.8t, dar manuala. chiar mi a placut
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 21:57   #7
daniel24

Stock
 
daniel24's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 6
Default Re: Passat b5.5 1.8T 150 cp

Quote:
Originally Posted by andreiu21ct View Post
Passatul b5.5 este, dupa parerea mea cel mai reusit passat. Tinuta buna de drum, comfortabil si stabil, silentios. Interior cam anost, dar se compenseaza prin restul.. Recomand 1.9 tdi 131. Daca te poti lipi si de un 4motion, te-ai scos. Cel mai bun prieten al meu are una din 2004 cu 150k km, deloc menajata, ba chiar chinuita si se prezinta, CULMEA, impecabil. Nu bate, nu trancane si in afara de consumabile nu a schimbat nimic. A mai fost si lovita de 2 ori, nu foarte rau in schimb. Din multe pdv pot spune ca imi place mai mult decat a mea. 1.8T-ul are si el ceva probleme bine cunoscute, dar e un motor bun, se misca bine, e sportiv dar consuma pe masura. Iar in tandem cu o cutie automata, nu se mai misca la fel de bine si consuma si mai mult, nu-ti exagerez, dar in Buc, de ex, sub 13-14 nu ai sa vezi. pe cand la diesel, te invarti undeva la 10-11.

OFFTOPIC.
Loool!
Si eu am un vecin cu Passat 1.9, dieselul, 131cp, ~300nm, lovit de doua ori, 150.000km luat din 2004, numai ca tipu e din Buc.
Acceleratia e grozava.
daniel24 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-11, 10:55   #8
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Passat b5.5 1.8T 150 cp

Pot sa stiu si eu ce e atat de offtopic si hilar la postul meu? Ca am incercat sa aduc argumente pentru fiecare aspect din parerea mea?
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -