Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 31-01-11, 21:04   #1
Nissmodet

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 13
Member of:
[Nissan]
Talking Taxe,vama motor Sua .

Buna tuturor sunt nou pe aici si sunt interesat de cumpararea unui motor de pe e-bay.Totul e rezolvat cu omul de acolo mai trebuie decat sa aflu ce taxe trebuie platite aici in tara ,unde trebuie intrebat mentionez ca sunt din Sibiu astept orice parere.Scuze pt acest thread asa mai nedetaliat dar sunt si eu la inceput .
Nissmodet is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 16:54   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Taxe,vama motor Sua .

Quote:
Originally Posted by Nissmodet View Post
Buna tuturor sunt nou pe aici si sunt interesat de cumpararea unui motor de pe e-bay.Totul e rezolvat cu omul de acolo mai trebuie decat sa aflu ce taxe trebuie platite aici in tara ,unde trebuie intrebat mentionez ca sunt din Sibiu astept orice parere.Scuze pt acest thread asa mai nedetaliat dar sunt si eu la inceput .
10% din valoarea de factura e taxa vamala.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 17:06   #3
Nissmodet

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 13
Member of:
[Nissan]
Default Re: Taxe,vama motor Sua .

Iti multumesc!
Nissmodet is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 17:11   #4
speed_csn
2 Roti


Stage 5
 
speed_csn's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 389
Member of:
[Opel]
[4Tuning International]
[2 Roti]
Default Re: Taxe,vama motor Sua .

Era o portita cu cadourile.
A mers acuma ceva vrema cand mi-am comandat si eu ceva din Shanghai.
Daca il treci ca si cadou, nu se mai plateste. Numai ca nu mai ai garantia valorii. Mie mi-a scris expeditorul pe cutie Gift si am scapat de taxa.
Este o varianta care merita luata in calcul.
Succes.
__________________
THIS POST HAS ALREADY BEEN REPORTED



JANTE fraților, JANTE, nu GENȚI, GIANTE, JENȚI!! E atāt de greu???


Tief, Breit, Schnell...
"ein legendäres Sport-Coupe"
speed_csn is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 17:20   #5
Nissmodet

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 13
Member of:
[Nissan]
Angry Re: Taxe,vama motor Sua .

Multumesc mult, dar astazi am aflat ca este prea costisitor si faza cu cadou tot se plateste nu ii mai intereseaza pe vamesi sau aia de la portul Constanta si trebuie sa mai platesc si o macara care sa ridice pachetul de pe vapor ,containerul,nu stiu ce 45 sau 40 % din nu stiu ce si lista creste cu totul iei aici o masina inmatriculata cei drept mai coaja dar na ,faza era ca motorul costa 1500$ si se merita pe deplin sa il iau dar na astea sunt hotiile impuse de statul roman .
Nissmodet is offline   Reply With Quote
Old 02-02-11, 08:31   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Taxe,vama motor Sua .

Quote:
Originally Posted by Nissmodet View Post
Multumesc mult, dar astazi am aflat ca este prea costisitor si faza cu cadou tot se plateste nu ii mai intereseaza pe vamesi sau aia de la portul Constanta si trebuie sa mai platesc si o macara care sa ridice pachetul de pe vapor ,containerul,nu stiu ce 45 sau 40 % din nu stiu ce si lista creste cu totul iei aici o masina inmatriculata cei drept mai coaja dar na ,faza era ca motorul costa 1500$ si se merita pe deplin sa il iau dar na astea sunt hotiile impuse de statul roman .
Ce anume e hotie?
Taxa vamala o plateste toata comunitatea europeana.
Manipularea in port este absolut normal ca trebuie platita, precum si taxele de parcare.
Intr-un container intra vreo 4-5 motociclete, bucura-te ca nu trebuie sa platesti pentru tot containerul.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 07-02-11, 17:06   #7
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Default Re: Taxe,vama motor Sua .

4-5 motoare....nu iti inchide nimeni containerul.....trebuie sa fie plin / 30 de tone
taxele de 1500 E sunt superconvenabile,
Daniel_DRV is offline   Reply With Quote
Old 07-02-11, 20:41   #8
Nissmodet

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 13
Member of:
[Nissan]
Default Re: Taxe,vama motor Sua .

Pt. 4-5 motoare da e convenabil 1500 da pt 1 nu e, si am auzit ca sunt si containere mici nu numai dinalea mari , in fine am sa primesc zilele astea o lista cu preturiile complete si pana la cat ajung cu totul..
Nissmodet is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -