Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 15-12-10, 13:16   #1
F.Vlad

Stock
 
F.Vlad's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 1
Question Ce imi recomandati ???

Buna. Sunt nou pe aici si am carnetu de o saptamana doar ) . Ma gandesc sami achizitionez o masina prin vara anului 2011 si inca nu sunt hotarat.Am ales cateva masini si nu stiu pe care sa o aleg .As dorii cateva sfaturi despre fiecare si pe care o recomandati ?: Honda Civic 1.3 94-96 , Vw golf 3 1.9 TDI , Opel Tigra sau Vw Polo tot asa 95 -96. Cea spre care ma indrept cel mai tare ar fi honda.. am gasit cv anunturi la 1300-1400 euro neinmatriculata. Precizez ca bugetul ar ajunge pana in 2000 de euro maxim cu tot cu inmatriculare...Astept sfarutri

Last edited by F.Vlad; 15-12-10 at 13:27.
F.Vlad is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 17:45   #2
VirusicaX

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 31
Default Re: Ce imi recomandati ???

Eu as alege fara sa mai stau pe ganduri Honda aia. Cu inscrisul nu stiu ce o sa fie ca am inteles ca o sa se schimbe taxa auto si nu stiu cat o sa coste. Civic-ul este o masina tinereasca ce te face sa intorci capul dupa ea (cel putin pe mine ) si la capitolul fiabilitate sta bine. Vorbim de o masina de vreo 18 ani asa ca nu trebuie sa ai cine stie ce asteptari marete ....multa bafta si sarbatori fericite......
VirusicaX is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 19:07   #3
F.Vlad

Stock
 
F.Vlad's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 1
Default Re: Ce imi recomandati ???

Quote:
Originally Posted by VirusicaX View Post
Eu as alege fara sa mai stau pe ganduri Honda aia. Cu inscrisul nu stiu ce o sa fie ca am inteles ca o sa se schimbe taxa auto si nu stiu cat o sa coste. Civic-ul este o masina tinereasca ce te face sa intorci capul dupa ea (cel putin pe mine ) si la capitolul fiabilitate sta bine. Vorbim de o masina de vreo 18 ani asa ca nu trebuie sa ai cine stie ce asteptari marete ....multa bafta si sarbatori fericite......
Mersi la fel pai oricum si eu ma gandeam la honda) si eu am auzit cas destul de fiabile ? nustiu cu piesele . se gasesc? as opta pt motoru 1.3 benzina 75 cai imi ajung pt inceput. mas gandii si la consum da nu cred ca ia prea mult ?

Am gasit cv anunturi care crezi ca ar fi mai convenabila :

http://honda.anunturi-auto.4tuning.r...0-9729090.html

http://honda.anunturi-auto.4tuning.r...0-9848640.html

http://honda.anunturi-auto.4tuning.r...0-9572263.html

http://honda.anunturi-auto.4tuning.r...0-9713839.html

Last edited by F.Vlad; 15-12-10 at 19:23.
F.Vlad is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 23:31   #4
VirusicaX

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 31
Default Re: Ce imi recomandati ???

Dupa umila mea parere si avand in vedere ca sunt anunturi postate de acelasi user....si in mod clar masinile alea au foarte foarte multi km la activ.....as alege-o pe a 2 a .
VirusicaX is offline   Reply With Quote
Old 16-12-10, 20:43   #5
F.Vlad

Stock
 
F.Vlad's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 1
Default Re: Ce imi recomandati ???

Quote:
Originally Posted by VirusicaX View Post
Dupa umila mea parere si avand in vedere ca sunt anunturi postate de acelasi user....si in mod clar masinile alea au foarte foarte multi km la activ.....as alege-o pe a 2 a .
Si mie aia imi place ii modelu mai nou dekt restu da si a 3 a mi se pare ca arata ingrijita ? ma mai gandeam la o masina cum ar fi Rover 214 numa nu prea stiu multe despre ele este aia SI de 103 cai . Nustiu cat de fiabile is si ma gandesc cu piesele cum sta treaba iara) .Am auzit ca au o problema cu garnitura de chiuloasa ?
F.Vlad is offline   Reply With Quote
Old 17-12-10, 11:09   #6
andreiand1
VW Driver

Stage 4
 
andreiand1's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 264
Member of:
[VW]
Default Re: Ce imi recomandati ???

Strict parerea mea. Renunta la ideea de a cumpara o masina neinmatriculata...in ziua de azi nu sti cum si de cate ori de modifica taxa de prima inmatriculare si vei ajunge cel mai probabil in imposibilitatea de a o mai inmatricula, sau cel putin sa nu mai fie rentabil sa o inmatriculezi. Eu pun pariu ca taxa nu va mai fi eliminata niciodata si nici diminuata, astfel, cel putin din punctul meu de vedere cumpararea unei masini neinmatriculate e foarte riscanta...ziarele, siteurile si targurile sunt pline de masini neinmatriculate de care proprietarii vor sa scape ca de raie. Sigur vor fi persoane care vor recomanda inmatricularea pe Bulgaria, dar merita oare sa te complici cu astfel de variante cand nu stii bine ce si cum va fi anul viitor? Asta e strict parerea mea.
__________________
"Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that"
andreiand1 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-10, 19:05   #7
F.Vlad

Stock
 
F.Vlad's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 1
Default Re: Ce imi recomandati ???

Quote:
Originally Posted by andreiand1 View Post
Strict parerea mea. Renunta la ideea de a cumpara o masina neinmatriculata...in ziua de azi nu sti cum si de cate ori de modifica taxa de prima inmatriculare si vei ajunge cel mai probabil in imposibilitatea de a o mai inmatricula, sau cel putin sa nu mai fie rentabil sa o inmatriculezi. Eu pun pariu ca taxa nu va mai fi eliminata niciodata si nici diminuata, astfel, cel putin din punctul meu de vedere cumpararea unei masini neinmatriculate e foarte riscanta...ziarele, siteurile si targurile sunt pline de masini neinmatriculate de care proprietarii vor sa scape ca de raie. Sigur vor fi persoane care vor recomanda inmatricularea pe Bulgaria, dar merita oare sa te complici cu astfel de variante cand nu stii bine ce si cum va fi anul viitor? Asta e strict parerea mea.
Sincer sunt de acord cu tine si oricum nas cumpara una neinmatriculata fara sa merg la sigur fara sa ma informez de la sursa) . Da eu nu mam ref ca gata sa cumpar una dina masinile alea de pe net doar asa ca model ma refeream si nu stiu ce sa aleg ?. Acm dup honda civic imi statea capu la rover 214 :d ca nu stiu ft multe despre ea?.
F.Vlad is offline   Reply With Quote
Old 17-12-10, 19:31   #8
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Ce imi recomandati ???

Quote:
Originally Posted by andreiand1 View Post
Strict parerea mea. Renunta la ideea de a cumpara o masina neinmatriculata...in ziua de azi nu sti cum si de cate ori de modifica taxa de prima inmatriculare si vei ajunge cel mai probabil in imposibilitatea de a o mai inmatricula, sau cel putin sa nu mai fie rentabil sa o inmatriculezi. Eu pun pariu ca taxa nu va mai fi eliminata niciodata si nici diminuata, astfel, cel putin din punctul meu de vedere cumpararea unei masini neinmatriculate e foarte riscanta...ziarele, siteurile si targurile sunt pline de masini neinmatriculate de care proprietarii vor sa scape ca de raie. Sigur vor fi persoane care vor recomanda inmatricularea pe Bulgaria, dar merita oare sa te complici cu astfel de variante cand nu stii bine ce si cum va fi anul viitor? Asta e strict parerea mea.
Taxa de inmatriculare se modifica in cel mai rapid ritm anual, mai repede de atat nu se poate, din cauza fiscalitatii, deci paranoia asta cu "nu stii ce ai de platit" e putin deplasata.
In al doilea rand, masinile alea neinmatriculate de care proprietarii vor sa scape... nu sunt inmatriculate cu un motiv bine intemeiat: pentru proprietari e o afacere, nu mai pierd timpul cu inmatricularea fiecaruia, banii trebuie rulati.
Nu stiu de ce ai tu senzatia ca e o panica generala in tara asta.
Cat despre inmatricularea in Bulgaria, ce crezi ca poate sa fie anul viitor? Nu vine nimeni sa-ti confiste masina si sa-ti dea in cap pentru ca e inmatriculata in Bulgaria, nu faci puscarie, nu ti se da foc la casa. In cel mai rau caz se maresc impozitele si atat.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 17-12-10, 20:39   #9
andreiand1
VW Driver

Stage 4
 
andreiand1's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 264
Member of:
[VW]
Default Re: Ce imi recomandati ???

Ok hai sa spunem ca se modifica acum si ramane aceeasi pt urmatorii 3 ani, dar daca acum se majoreaza de n ori, cu ce ma incalzeste pe mine ca in urmatorii 3 ani nu mai creste atata timp ca majorarea este atat de mare incat de cele mai multe ori depaseste valoarea de achizitie a masinii. Nu am prins inca unde s-a deplasat ideea.
Da chestia asta cu bisnita auto, cred ca e clara pentru multi dintre cititori...hai sa fim seriosi, bumul cu importul de masini second si perioada de glorie a trecut de mult. Vad parcuri auto intregi de dealeri de masini second hand, in mare majoritate neinmatriculate care nu se mai vand cu lunile, cand acum cam 2 ani, nu apucau sa aduca atatea masini din vest cate vroiau romanii sa cumpere. Cred ca pentru prea putini din proprietari asta se mai cheama o afacere (profitabila). Panica de care pomenesti tu, se vede din anunturile de masini neinmatriculate care umplu paginile ziarelor cat si cele de internet, cat si cozile care au aparut la RAR in ultima perioada.
Nu stiu unde ai citit tu in postul meu anterior de dat foc casei, sau sa fi lovit in cap pt ca ai masina inmatriculata pe Bulgaria....eu ma mai uit odata dar nu imi dau seama....eu ma refer la altceva in acel post.
andreiand1 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-10, 21:51   #10
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Ce imi recomandati ???

Quote:
Originally Posted by andreiand1 View Post
Ok hai sa spunem ca se modifica acum si ramane aceeasi pt urmatorii 3 ani, dar daca acum se majoreaza de n ori, cu ce ma incalzeste pe mine ca in urmatorii 3 ani nu mai creste atata timp ca majorarea este atat de mare incat de cele mai multe ori depaseste valoarea de achizitie a masinii. Nu am prins inca unde s-a deplasat ideea.
Da chestia asta cu bisnita auto, cred ca e clara pentru multi dintre cititori...hai sa fim seriosi, bumul cu importul de masini second si perioada de glorie a trecut de mult. Vad parcuri auto intregi de dealeri de masini second hand, in mare majoritate neinmatriculate care nu se mai vand cu lunile, cand acum cam 2 ani, nu apucau sa aduca atatea masini din vest cate vroiau romanii sa cumpere. Cred ca pentru prea putini din proprietari asta se mai cheama o afacere (profitabila). Panica de care pomenesti tu, se vede din anunturile de masini neinmatriculate care umplu paginile ziarelor cat si cele de internet, cat si cozile care au aparut la RAR in ultima perioada.
Nu stiu unde ai citit tu in postul meu anterior de dat foc casei, sau sa fi lovit in cap pt ca ai masina inmatriculata pe Bulgaria....eu ma mai uit odata dar nu imi dau seama....eu ma refer la altceva in acel post.
Parcurile din romania sunt pline pentru ca s-au importat toate jafurile si e suprasaturata piata momentan. Pentru cine se pricepe, inca e o afacere profitabila.
Ce vroiam sa zic despre inmatricularea in Bulgaria e ca nu e nimic de speriat, e o tara comunitara ca si noi.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 17-12-10, 22:06   #11
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Ce imi recomandati ???

scuze ca ma bag, da nu era o mica parte acolo in articole care zicea ceva de genul "masinile cumparate pana la data de zz-ll-aaaa cand incepe sa creasca taxa platesc vechea taxa " ? sau tin eu minte gresit... cred ca anunturile postate pana in acel punct cand "raurile o sa curga la deal, pisicile o sa latre iar busola va incepe sa functioneze ca ventilator" includ masini care se inmatriculeaza cu taxa deja stiuta de toata lumea

acum nu vreau sa va garantez dar ati putea sa cititi
oriucm erau pe autovit cateva pana in 2000 de coco inmatriculate, tre sa fie si pe 4tuning

Last edited by ZaNe94; 17-12-10 at 22:08.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-10, 22:08   #12
VirusicaX

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 31
Default Re: Ce imi recomandati ???

Uite-l si pe asta micu cum sare..... ) Doamne....
VirusicaX is offline   Reply With Quote
Old 17-12-10, 22:11   #13
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Ce imi recomandati ???

Quote:
Originally Posted by VirusicaX View Post
Uite-l si pe asta micu cum sare..... ) Doamne....
eh, nu-mi plac discutiile contradictorii cu argumente puternice din ambele parti, incerc si eu sa ajut
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-10, 11:23   #14
andreiand1
VW Driver

Stage 4
 
andreiand1's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 264
Member of:
[VW]
Default Re: Ce imi recomandati ???

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
scuze ca ma bag, da nu era o mica parte acolo in articole care zicea ceva de genul "masinile cumparate pana la data de zz-ll-aaaa cand incepe sa creasca taxa platesc vechea taxa " ? sau tin eu minte gresit... cred ca anunturile postate pana in acel punct cand "raurile o sa curga la deal, pisicile o sa latre iar busola va incepe sa functioneze ca ventilator" includ masini care se inmatriculeaza cu taxa deja stiuta de toata lumea

acum nu vreau sa va garantez dar ati putea sa cititi
oriucm erau pe autovit cateva pana in 2000 de coco inmatriculate, tre sa fie si pe 4tuning
Sa ma scuzi dar nu pot sa inteleg foarte mult din ce vrei sa spui in acest post...foarte multa exprimare metaforica greu de interpretat. Incerc sa imi fac o idee despre ce vroiai sa spui dar nu vreau sa gresesc...Toate cele bune!
andreiand1 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-10, 11:32   #15
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Ce imi recomandati ???

tin minte ca scria ca masinile cumparate pana la data schimbarii taxei auto platesc vechea taxa.
deci masinile care sunt deja la anunturi platesc vechea taxa deoarece au fost aduse inainte de schimbarea taxei
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -