Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 17-11-10, 11:14   #1
claudiadinu
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 0
Default Imatriculare auto cu numere rosii!

Buna ziua. Sper sa postez unde trebuie, daca nu, scuze.
Am cumparat o masina adusa din Germania cu numere rosii, cel care a cumparat-o din Germania fiind din Arad, eu din Prahova.
Toate bune si frumoase, am venit in Ploiesti, am facut rar, prima inmatriculare, taxe si hartii gramada... si la dosarul de la primarie m-am lovit peste un certificat fiscal care trebuie de la cel din Arad. L-am sunat si cica trebuie sa-i trimit 300 lei + acte originale RAR ca sa plateasca el nu stiu ce, sa faca nu stiu ce acte la registru si fisc... eu cred ca sunt aberatii.... eu stiu ca el ar trebui sa faca decat certificatul fiscal de la primarie ca nu are taxe... si o stampila pe el... i-l trimit eu prin curier... Voi ce stiti?
Si mai e ceva, proprietarul este din Germania... nu este cel din Arad proprietarul, el doar a scos numere rosii, nu a inscris-o... mi se pare ciudat... s-a mai lovit cineva cu aceasta problema?
Va rog frumos un raspuns!
claudiadinu is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 13:28   #2
totel

Stage 5
 
totel's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 617
Default Re: Imatriculare auto cu numere rosii!

Trebuie certificat fiscal pentru fiecare mana prin care trece masina, chiar si daca a avut doar numere rosii...asta e legea noastra din romania... in cazul tau trebuie de la cel din arad.Probabil ti-a cerut 300 de lei ca are impozite neplatite la primarie ( sau vrea sa isi faca un ban de pe tine :P) in mod normal ar trebui sa ii dea fiscalul doar cu contract de vanzare cumparare si o copie de pe cartea de inmatriculare de la rar...
__________________
Mercedes C220 cdi
totel is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 14:36   #3
claudiadinu
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 0
Default Re: Imatriculare auto cu numere rosii!

multumesc frumos pentru raspuns, m-am mai lamurit un pic pana acum...
cica a zis sa-i trimit acea copie ca sa stampileze la primarie si el imi trimite inapoi certificatul fiscal si acel document stampilat... acum i-am trimis prin curier si nu a mai zis nimic de bani, sunt curioasa cum va fi maine....
claudiadinu is offline   Reply With Quote
Old 18-11-10, 01:21   #4
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Imatriculare auto cu numere rosii!

Quote:
Originally Posted by totel View Post
in mod normal ar trebui sa ii dea fiscalul doar cu contract de vanzare cumparare si o copie de pe cartea de inmatriculare de la rar...
Subscriu. Cu actele mentionate mai sus ar trebui sa i se elibereze in max 2 zile certificatul fiscal de la financiar...
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 18-11-10, 11:55   #5
claudiadinu
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 0
Default Re: Imatriculare auto cu numere rosii!

Quote:
Originally Posted by ing3r View Post
Subscriu. Cu actele mentionate mai sus ar trebui sa i se elibereze in max 2 zile certificatul fiscal de la financiar...
In doua zile??? El zicea ca se poate la urgenta, cu o taxa ceva... din aceea cauza mi-a cerut bani ?!
claudiadinu is offline   Reply With Quote
Old 18-11-10, 13:40   #6
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Imatriculare auto cu numere rosii!

nu stiu cum e in provincie dar in bucuresti ai fiscalul pe loc , aia cu 300 lei e sf , nu costa nimic
akileon is offline   Reply With Quote
Old 19-11-10, 00:02   #7
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Imatriculare auto cu numere rosii!

Quote:
Originally Posted by claudiadinu View Post
In doua zile??? El zicea ca se poate la urgenta, cu o taxa ceva... din aceea cauza mi-a cerut bani ?!
Se poate si la urgenta, aici in CT ti-l elibereaza de pe o zi pe alta (sau daca ai pe cineva acolo, in aceeasi zi sau pe loc) pt care platesti o taxa de 28 lei. In 2 zile, 4 lei platesti.
Quote:
Originally Posted by akileon View Post
nu stiu cum e in provincie dar in bucuresti ai fiscalul pe loc , aia cu 300 lei e sf , nu costa nimic
Asa e, 300 lei e SF. Am scris mai sus cum e in CT, zilele astea mi l-am scos si eu pe al meu.
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 00:05   #8
costi 25

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 2
Default Re: Imatriculare auto cu numere rosii!

salut am cumparat si eu o masina cu numere rosii din gorj si eu sunt din bucuresti si mai pot scoate inca 2 randuri de numere rosii imi mai trebuie fiscalul de la el?
costi 25 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 01:33   #9
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Imatriculare auto cu numere rosii!

Quote:
Originally Posted by costi 25 View Post
salut am cumparat si eu o masina cu numere rosii din gorj si eu sunt din bucuresti si mai pot scoate inca 2 randuri de numere rosii imi mai trebuie fiscalul de la el?
Da, iti trebuie.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 15:55   #10
costi 25

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 2
Default Re: Imatriculare auto cu numere rosii!

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Da, iti trebuie.
ms de raspuns
costi 25 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 23:24   #11
costi 25

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 2
Default Re: Imatriculare auto cu numere rosii!

Quote:
Originally Posted by costi 25 View Post
ms de raspuns
pot scoate copie dupa

fiscal de la el cu contractul de vanzare daca a mai scos o data el
costi 25 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -