Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 14-10-10, 22:43   #1
norbi_nw

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 155
Default Walkthrough cumparare auto (ce trebe facut)

Salut. Urmeaza sa cumpar o masina din alt judet (Bucuresti - cam departe), si as vrea sa stiu TOT ce trebe facut si cum trebe facut - adica pasii.
Incep eu (daca ceva nu e bine rog sa ma corectati, sau eventual scrieti si voi de la capat):

1. Merge tipul la fisc. la Buc si scoate o copie de certificat fiscal ca el nu datoreaza nimic la stat (adica e Zero cu datoriile) - se acorda certificatul si se pune o stampila (sa stie lumea ca da e de la fiscal si nu scos de Gheorge pe calculator)

2. Vine cu masina + talon + catre indetitate masina + certificatul, o analizez la mecanic, si daca totul e ok, merg la acte auto si facem un contract de V-C.

3. aici nu mai stiu... pe langa contractul de V-C se mai face ceva? se mai scrie pe talon INSTRAINAT CATRE XXXXX, la data de xx-xx-2010, se mai intocmeste fisa inmatriculare, ...?? rog sa continuati voi cu tot ce urmeaza. Mentionez ca el e din bucuresti..

Rog sa ma ajutati cu raspunsuri concrete... e ceva absolut nou pentru mine, si pe google am gasit numai fragmente.. mai bine scrieti voi ce trebe sa fac pas cu pas.
norbi_nw is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 19:27   #2
xiyxiy

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 42
Default Re: Walkthrough cumparare auto (ce trebe facut)

da se face un contract de vanzare cumparare,se scrie pe talon instrainat lui ,,NUME" si dupa te duci cu ea la rar
xiyxiy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -