Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 14-10-10, 09:28   #1
norbi_nw

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 155
Default Intrebare urgenta despre certificat fiscal

Buna. As vrea si eu sa cumpar o masina sambata asta, si ne am inteles cu omul sa vina pan' la mine din bucuresti. A zis ca e ok tot.
Acuma eu i-am zis sa vina cu certificatul fiscal, el zice ca nu merge asa... Are de platit 500ron amenda + parca diferenta de impozit pe masina 41 ron.
Se poate scoate fiscalul si asa, si sa figureze acolo ca are de platit suma aceea?
Mentionez ca amenda de 500ron a primit-o ptr motocicleta si nu masina. El zice ca la Bucuresti nu te duci ca la noi (timisoara) la primarie... ci e ceva fiscal pe Buc. si de acolo scoate el.
Deci cum se procedeaza in cazul asta? ce sa ii zic? mie imi trebe fiscalul pana sambata, fara fiscal nici nu ma intereseaza..
Iti da certificat fiscal separat ptr masina si separat ptr. motocicleta? Ptr. ca el are amenda aia de 500ron.. se poate scoate chiar daca ai datorii la stat (amenzi, impozite in cazul nostru) si sa se vada ca ai XXX RON de platit sau automat nici nu iti da fisa pana nu platesti tot?
Astept ajutor urgent.. eventual sfaturi si mai multe informatii precise ar fi si mai ok.

EDIT: ca el zicea ca vine cu masina si trimite dupa aia certificatul... :/
norbi_nw is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 11:13   #2
rorschach

Stage 5
 
rorschach's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 691
Default Re: Intrebare urgenta despre certificat fiscal

Amenda nu conteaza pentru ce o primesti ea figureaza la fisc la amenzi.
Daca iti ofera fiscal nu te intereseaza cum l-a obtinut ;in functie de starea celui de la ghiseu (ori pile ) se poate sa primeasca fiscal chiar daca nu a platit cei 500 ron sau daca plateste o parte din ei.
Certificatul fiscal atesta faptul ca nu are datorii la fisc.
Sfatul meu este sa nu iei masina pana nu iti ofera fiscal pentru ca va trebui sa umbli mult dupa el pe la bucuresti sa-i de-a fiscal sa o inmatriculezi pe numele tau.E posibil sa te puna apoi sa platesti tu amenda aia sa-ti poata da fiscal,iar daca mai pui si eventualele drumuri pe care o sa le faci dupa el la Buc nu prea iese bine.
__________________
,,Reality is wrong. Dreams are for real''
rorschach is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 11:38   #3
norbi_nw

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 155
Default Re: Intrebare urgenta despre certificat fiscal

deci vrei sa zici ca amenda de 500 nu conteaza? Eu ma gandeam ca e datorie la stat (ca la ei ajung banii) si de aia nu poti sa scoti nici fiscalul atunci - asa zicea si el (sau asa stia).... Inseamna ca mai are de platit diferenta de impozit... adica ~40 ron.
L-am trimis pe el sa vada ce are pe acolo. Urmeaza sa primesc raspuns.

Mai am nevoie de altceva de la el? certificatul fiscal + carte identitate auto + talon cu itp si asigurare... asat?

EDIT: ms ptr sfat si esti a V-a persoana care zice la fel. deci garantat ma tin de el atunci.

Last edited by norbi_nw; 14-10-10 at 11:40.
norbi_nw is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -