Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-10, 21:23   #1
norbi_nw

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 155
Default Sfat testare auto SH - service Satu Mare / Carei

Saptamana asta as vrea sa cumpar si eu o masina SH (sau max sapt viitoare). Este vorba de un golf IV TDI. Stie cineva un service bun in Satu Mare sau Carei? M-ar interesa un test VAG si ridicare masina (sa vedem ce e sub). O persoana de incredere. Eu sunt din timisoara, si puteam sa rezolv cu ala sa merg pana la Oradea, si sa vina si el pan' acolo, ptr ca la Oradea stiu pe cineva de incredere.. Dar cum omul a refuzat (nu stiu din ce motiv) sa vina 80KM, ma duc eu pana la Satu Mare (vanzatorul e din Carei, vine pana la Satu Mare dar nu vine pana la Oradea :/ - ciudat... ptr 4000 euro+ as merge si pana la Sighisoara daca as avea masina de vanzare, mai ales ca platesc eu transportul ptr el).
Oricum. Stie cineva ceva bun prin zona? Am citit topicul achizitionare masina SH, am inteles ce trebe verificat, am si tester de vopsea, dar nu am laptop si VAG COM.
Cea mai mare problema e daca mananca ulei - se poate testa cumva sa se vada daca mananca ulei sau nu?
Astept raspunsuri eventual sugestii la ce sa fiu atent.
Oricum am deja un nr. de tel de al unui var de a lu prietena mea (care sta la SM), dar el e numa backup mai multa incredere am eu in 4tuning momentan.
Help
norbi_nw is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 17:23   #2
cca_golf

Stage 5
 
cca_golf's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 528
Default Re: Sfat testare auto SH - service Satu Mare / Carei

daca ai o poza..cu masina....poate incerc...sa ma interesez daca ascunde..ceva.....
cca_golf is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 20:33   #3
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Post salut

dacă tot eşti din Tm de ce nu iei tu o Laguna, că sunt multe în zonă (eu de acolo le iau), o pui pe gaz şi la 3000 eur ai o maşină calumea... nu cutia aia mică de vW!?
__________________
live high, have fun.. and don't do anything stupid!
Instalatii GPL TOMASETTO fara butelie! 0764781647
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 22:36   #4
norbi_nw

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 155
Default Re: Sfat testare auto SH - service Satu Mare / Carei

Am luat deja gold 4 din Bucuresti (l-am convins sa vina pana la Timisoara ptr test). Man, nu poti compara laguna cu Golf 4.. Arata bine, nu zic, dar pretul la piese e mult mai ok la golf, consum mic (7 in oras e ok), + ca pe gaz pierd spatiu din masina. Cat despre spatiu, e exact ca la masini normale, incap 5 ca nu e ca matizul..
norbi_nw is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 15:54   #5
cca_golf

Stage 5
 
cca_golf's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 528
Default Re: salut

Quote:
Originally Posted by demin2609 View Post
dacă tot eşti din Tm de ce nu iei tu o Laguna, că sunt multe în zonă (eu de acolo le iau), o pui pe gaz şi la 3000 eur ai o maşină calumea... nu cutia aia mică de vW!?
laguna vs golf omg
cca_golf is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 21:21   #6
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Post ...

nevermind....
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 21:38   #7
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: salut

Quote:
Originally Posted by cca_golf View Post
laguna vs golf omg
si ce are ? sau ce-i asa nostim ?

considerand ca laguna e ca si clasa peste golf.
adica laguna e gin gama premium de masini cu mondeo, passat etc
golf ar fi din clasa cu megane, focus etc.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 17:41   #8
cca_golf

Stage 5
 
cca_golf's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 528
Default Re: salut

Quote:
Originally Posted by Spark View Post
si ce are ? sau ce-i asa nostim ?

considerand ca laguna e ca si clasa peste golf.
adica laguna e gin gama premium de masini cu mondeo, passat etc
golf ar fi din clasa cu megane, focus etc.
fara suparare......dar nu poti compara...fiabilitatea si aspectul ......intre golf si laguna.......volkswagen e peste renault..........acum fiecare cu gusturile lui
cca_golf is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 16:56   #9
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: salut

Quote:
Originally Posted by cca_golf View Post
fara suparare......dar nu poti compara...fiabilitatea si aspectul ......intre golf si laguna.......volkswagen e peste renault..........acum fiecare cu gusturile lui
Cum e peste renault daca "fiecare cu gusturile lui" ?? Ce aspect nu poti compara? Laguna e mai masiva, mai confortabila si mai placuta ochiului. Golf e "bej".
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 17:05   #10
cca_golf

Stage 5
 
cca_golf's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 528
Default Re: salut

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Cum e peste renault daca "fiecare cu gusturile lui" ?? Ce aspect nu poti compara? Laguna e mai masiva, mai confortabila si mai placuta ochiului. Golf e "bej".
din "gusturile" mele....golf nu se compara..cu o laguna....mai ales...la 3000 euro......ce e de neînțeles ?....ai avut....cumva o laguna......sau ai....sau dc o lauzi atata ?
cca_golf is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 11:42   #11
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Exclamation Am transformat threadul omului într-un versus

Atunci când am achiziţionat meganul am mers şi cu Laguna 1 (exclus 2) şi cu Marele şi Sfântul GOLF/Passat, cu Sfinţia Sa Ford şi Emblematicul Opel...

La 5500 eur cheltuiţi îmi permiteam şi un BMW (1994-2001).
Ideea e că NU se mai fac maşini cum se făceau înainte de 2000!

De ce am ales Megane? de ce benzină? Pentru că este peste toate celelalte mărci enumerate!

După ce am cântărit oferte peste oferte, le-am condus, pot spune că mi-am făcut o părere obiectivă despre fiecare în parte... eu plecasem pe ideea de a achiziţiona un.. Golf!

Apoi am început a demonta fiecare MIT în parte, explic câteva aspecte aici...

Mitul conform căruia Renault e scump... la reprezentanţă, că orice altă marcă este extraordinar de ieftină la reprezentanţă, toţi vă duceţi acolo, cănd trec pe lângă un parc de dezmembrări auto pe toţi vă găsesc acolo! Apropos dacă firma Lemforder produce 2 piese pentru 2 maşini diferite (ex capete de bară), cum să fie mai scumpă o piesă ca alta? AU ACELAŞI PREŢ! (Diferenţe găseşti enorme între preţurile pieselor, mai ales dacă te duci de la reprezentanţă până la ultimul chioşc de piese auto), pentru ToATE mărcile!
Mai zic unii.. frate Opel e atât de ieftin că îţi cumperi orice cu banii de buzunar, mai ales electromotoare şi alternatoare! Cam 2 pe săptămână! Săptămâna asta un electromotor, cealaltă un alternator!

Mitul conform căruia dieselul e ieftin, în visele unora, până pică un injector, apoi celelalte 3, sau poate pompa, sau ambreiajul cu masă dublă/ hidraulic, sau egr-ul ala ieftin, oricare din ele, etc.
Cine vrea ieftin şi fiabil... o benzină pe gaz, ieşi cu siguranţă mai ieftin decăt dieselul!

Apoi că Renault consumă mult, combustibil consumă mai puţin sau maxim la fel decât celelalte mărci (vorbind de benzină), la aceeaşi capacitate cilindrică.

Alt mit, Reno nu trage, e puturos rău, dar motorul de 1.6 16v şi 107 cp "face" cam orice model, inclusiv golful de 131 cp, şi se apropie de Magnificul ARL, sau mai ştiu eu ce Bmw adormit de prin "94 cu 150 măgăruşi îmbătrâniţi.
Are cea mai mare putere scoasă din aceeaşi cilindree. Degeaba vă demonstrez, degeaba, punem maşinile cap la cap, le întoarcem invers... tot GOLF e SUPREM!

Alte avantaje/dezavantaje diverse:

Renault are modele mai comfortabile, piesele se schimbă mai uşor.
NU o SĂ găsiţi niciodată Laguna de Franţa ruginită! Ce să zic de Ford, ce s-a fabricat după 2000 sunt o grămadă de modele cu rugină pe sub ele.
Un dezavantaj la Megane ar fi puntea spate cu bară de torsiune, dar asta numai pentru cine merge zilnic pe stradă ca pe circuit.
Nu am luat Bmw pentru simplul fapt că eu circul cu maşinile şi iarna destul de mult, am în portbagaj în permanenţă iarna un cablu de tractare, găleată cu nisip, lanţuri, lopată (şi mai este loc şi de altceva), Vă daţi seama pentru ce folosesc cablul!
Cât de uşor schimbi o piesă la Bmw dacă se întâmplă să îţi pice pe drum? Nu mai zic ce preţuri au anumite piese (nu toate)! Nu spun că bmw face maşini proaste, dimpotrivă este o maşină excelentă, dar la noi ajung de multe ori numai cojile altora. Mulţi îşi ia o astfel de maşină pentru suspensie sport, motor, consum (irelevant), dar ce te faci când o calci şi fuge spatele? Nu vreau să aud faze de gen NFS, drifturi şi cerculeţe, cele mai multe accidente se produc de şoferi ce conduc.. bmw-uri. Noi Nu avem străzi pentru astfel de maşini, eu am o vorbă: există cîte un copac pentru fiecare bmw...

O părere personală o maşină second întotdeauna recomand benzină.

Aş mai spune câte ceva dar oricum nu o să citiţi tot, sau ceea ce am spus din punctul vostru de vedere sunt simple fabule!
Mulţi o să rămână la Golful 1.4 cu consum de 5 l/100km ce atinge 180 km/h cu 5 persoane şi bagaje dar mai avea pedala muuultă, dar i-a fost teamă că erau mulţi în maşină... (fază reală!).

Până la urmă, fiecare îşi cumpără ce vrea, ce îi place şi ce poate! Dar NU mai lăudaţi frate anumite mărci că le lăudaţi degeaba! În ochii mei prostul nu e prost destul... continuarea o ştiţi, presupun.

demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 12:03   #12
cca_golf

Stage 5
 
cca_golf's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 528
Default Re: Sfat testare auto SH - service Satu Mare / Carei

treaba ta........
cca_golf is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 15:16   #13
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: salut

Quote:
Originally Posted by cca_golf View Post
din "gusturile" mele....golf nu se compara..cu o laguna....mai ales...la 3000 euro......ce e de neînțeles ?....ai avut....cumva o laguna......sau ai....sau dc o lauzi atata ?
Tu ce scrii asa cu "....", sufli greu??
Da..... am.....avut....laguna......de-aia.....
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 16:55   #14
VirusicaX

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 31
Default Re: Sfat testare auto SH - service Satu Mare / Carei

Si nu-mi spune acum ca si tu suflii greu )
VirusicaX is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 18:30   #15
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Sfat testare auto SH - service Satu Mare / Carei

Quote:
Originally Posted by VirusicaX View Post
Si nu-mi spune acum ca si tu suflii greu )
Se ia)
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -