Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 29-09-10, 17:11   #1
cr1s71_13

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 3
Default Masina incepator

Salut, de curand mi-am luat si eu permisul si ... as vrea sa imi iau o masina. Problema e ca nu am foarte multi bani ... in jur de 1500 euro.
Ma intereseaza in special sa nu fie nevoie sa bag foarte multi bani in ea pentru a o mentine intr-o stare decenta si daca se poate ... sa aiba un consum cat mai mic (nu ma intereseaza sa aiba neaparat multi cp)
Ce parere aveti despre golf 3 ? Am vreo sansa sa gasesc o masina in stare decenta care sa corespunda cat decat cerintelor mele ... in ciuda faptului ca majoritatea au peste 12-14 ani vechime ? Consumul am inteles ca e in jur de 6-7 (mixt) in functie si de motor.
Alte alternative ar mai fi ?

Multumesc !
cr1s71_13 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 20:20   #2
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Masina incepator

eu m-as uita la un tico sau matiz. Gasesti destul de noi in banii tai.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 20:27   #3
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Masina incepator

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
eu m-as uita la un tico sau matiz. Gasesti destul de noi in banii tai.
Tico e mai vechi, dar Matiz gasesti unul mai nou, cauta o pomana, unu care il da repede pt bani putini.. Am vazut si o Solenza in banii astia, te intereseaza?? Iti iau numarul de pe anunt daca vrei (e la mine in zona).
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 20:57   #4
cr1s71_13

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 3
Default Re: Masina incepator

Daca as cauta o masina cu servo, as cere prea mult ? Am cautat cateva matiz-uri, am gasit la banii astia din 2000. Tinand cont ca un golf din 95-97 are cam acelas pret, merita sa iau matiz ? Am auzit pe toata lumea criticand aceste masini, dar nu prea am inteles de ce.
cr1s71_13 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 21:07   #5
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Masina incepator

Unele Matiz au si servo, si daca iei unu fara, poti sa ii pui ca nu e mult. Golfu consuma mult in oras, si la 1500 euro nu gasesti cine stie ce bijuterie... Iti mai recomand Opel Corsa B, motor de 1.2. Vezi ca gasesti la banii astia ceva bun... uite un exemplu: http://opel.anunturi-auto.4tuning.ro...2-9677702.html

PS: Gasesti si mai ieftin, numai sa cauti... si orice ai lua, sa fie INSCRIS, ca poti lua teapa cu actele.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 21:07   #6
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Masina incepator

de fiabile sunt fiabile... oricum... eu zic sa cauti matizurile prin targurile de masini nu prin anunturile de pe net neaparat... ca nu apar chiar toate masinile pe net. dezavantaje... nau putere... nau spatiu ...
de golf 3 nu stiu ce gasesti prin tara si cu inmatricularea sa te ajunga 1500 poate doar cu motor de 1.4 (si astra f daca vrei)
oricum ai si alte daewoo-uri in banii tai, stii tu, cielo, espero in caz ca vrei mai mult spatiu.

desi uite la ce mash gandi eu (in caz ca nu te deranjeaza numarul mic de portiere):

http://www.bestauto.ro/honda/civic/a...=1&pictureid=1

http://www.bestauto.ro/honda/civic/a...=1&pictureid=1

honda civic, fiabile(peste golf si astra), frumoase :d...

b-99-saa, nu cumva e cam scumpa... mie asa imi pare ... chiar de e inmatriculata
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 21:12   #7
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Masina incepator

@zane94: Solenza in stare ok, NU a fost taxi, la 1500 euro, eu zic ca e acceptabil. Vezi ca sunt altii care cer 3200 pe o Solenza....

@topic: sunt 2 cielo langa solenza aia, unu la 1700 unu la 1800, ambele negociabil, si sunt chiar fff intretinute, fara rugina!! Numai sa zici daca vrei vreun numar din astea... ti le las pe PM si discuti tu cu ei, eventual mergi si vezi masina inainte.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 22:24   #8
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Masina incepator

Daca mai pui ceva acolo, cred ca te-ar coafa.
https://forum.4tuning.ro/496-anunturi...o-1-5-16v.html
Are si GPL, deci nu iti faci probleme de consum. Tot incepator am fost si eu cand am luat-o...Bafta la cautari!
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 11:57   #9
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Masina incepator

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
@zane94: Solenza in stare ok, NU a fost taxi, la 1500 euro, eu zic ca e acceptabil. Vezi ca sunt altii care cer 3200 pe o Solenza....

@topic: sunt 2 cielo langa solenza aia, unu la 1700 unu la 1800, ambele negociabil, si sunt chiar fff intretinute, fara rugina!! Numai sa zici daca vrei vreun numar din astea... ti le las pe PM si discuti tu cu ei, eventual mergi si vezi masina inainte.
da e acceptabil... sunt chiar bune masinile... dar daca te referi la ps-ul meu... ma refeream la corsa aia...
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 14:00   #10
cr1s71_13

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 3
Default Re: Masina incepator

Cielo, Espero ... nu sunt genul de masini care sa ma atraga prea mult.
Cele 2 Honda Civic arata foarte bine, din punct de vedere al formei sunt exact ce imi doresc. In afara de acestea ar mai fi Corsa, care din cate am citit, taxa de poluare e mai mica si e mai fiabila, deci mai degraba as alege-o pe aceasta
Multumesc mult de ajutor.
cr1s71_13 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 14:37   #11
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Masina incepator

in nici un caz Corsa nu o sa fie mai fiabila decat Civic....insa daca iti pica o piesa majora nu trebuie sa iei credit pentru a o schimba...glumesc...nu chiar asa negru dracul nici cu civicul insa costurile sunt totusi o idee mai mari
__________________
Arguing on a forum is like runing on special olympics: even if you win, you're still retarded
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 15:40   #12
cr1s71_13

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 3
Default Re: Masina incepator

Cred ca pana la urma ma voi orienta spre Corsa. Honda Civic sunt cam putine si nu prea am de unde sa aleg, pe cand Corsa sunt destul de multe.
Ce avataje majore ar avea un Corsa fata de Golf 3 ? Vw golf 3 am mai condus si mi-a lasat o impresie buna (mi se pare mai bun ca o dacie super nova, dar mult mai prost ca un logan sau vw polo). Singurul lucru care nu prea mi-a placut a fost servo, care in comparatie cu cel dupa vw polo (din 2004) pe care am facut scoala sau cu un logan 1.5 dci pare ceva mai slab.
Deci ma puteti ajuta sa decid ? Corsa B din 1996 sau Golf 3 cam din acelas an (ambele vor avea motor de 1,4 mai mult ca sigur) ?
cr1s71_13 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 19:55   #13
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Masina incepator

Quote:
Originally Posted by cr1s71_13 View Post
Deci ma puteti ajuta sa decid ? Corsa B din 1996 sau Golf 3 cam din acelas an (ambele vor avea motor de 1,4 mai mult ca sigur) ?
Eu zic sa iei Corsa B. Interioru e mai aranjat decat la Golf. DAR... fii atent la motor! In loc sa iei un Golf 1.4 70-75 cai, iei un Corsa 1.2 cu aceiasi cai si acelasi consum, la Corsa motoru de 1.4 16v 101 cai consuma mult.. si nu mai e manevra... Avantaju e si la asigurare+impozit, care or sa coste ceva mai putin. Desemenea si piesele mi se par mai ieftine, si parca nu cad asa repede...
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 12:58   #14
cr1s71_13

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 3
Default Re: Masina incepator

Am gasit asta. Chiar daca e de 1.4 mi se pare ok cum arata si pretul.
cr1s71_13 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-10, 12:09   #15
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Masina incepator

Quote:
Originally Posted by cr1s71_13 View Post
Am gasit asta. Chiar daca e de 1.4 mi se pare ok cum arata si pretul.
Pentru cum arata e ok pretul! Eu zic ca merita...n-o fi ea full option, da' la banii astia nu prea ai ce sa ceri... Daca mecanica e ok, e foarte buna masina!
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -