Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 29-09-10, 08:11   #1
hahihuhu

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 0
Default Opel Astra Sedan vs Renault Megane 2010

Salut,

In urmatoarele zile as vrea sa achizitionez o masina noua si am de ales intre doua modele, unul de la Opel si unul de la Renault.

Masinile sunt din aceeasi categorie, au cam aceleasi dotari, iar pretul este apropiat, cateva sute de euro e diferenta. Pot sa optez pentru un motor de 1.6 cu 115CP, respectiv unul de 1.6 cu 110CP.

M-ar ajuta foarte mult sfaturile voastre. Va multumesc anticipat pentru sugestii!

In cazul in care doriti mai multe detalii, o sa revin cu un update in aceasta sectiune...
hahihuhu is offline   Reply With Quote
Old 03-10-10, 21:24   #2
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Opel Astra Sedan vs Renault Megane 2010

Dintre cele doua un plus de fiabilitate il are opelul, dar ca aspect inclin spre renault.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 07:54   #3
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Opel Astra Sedan vs Renault Megane 2010

ar mai fi de adaugat si costurile service...un punct in plus pentru Opel
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 13:01   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Opel Astra Sedan vs Renault Megane 2010

As cumpara oricare dintre ele, as vinde-o si mi-as lua Cruze.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 17:29   #5
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Opel Astra Sedan vs Renault Megane 2010

Un minus pentru Opel ar fi faptul ca Astra H este un model vechi, din 2004 pe cand Megane 3 este aparut recent.

Dar dupa cum spune si ionut: Cruze nu-ti place? E facut pe platforma Astra H, arata foarte bine, are pret mic si vine bine echipat. Plus ca lumina de bord turcoaz e geniala

Si inca ceva: si cei de la reprezentanta Opel au recunoscut ca Astra H nu e facuta pe o platforma prea fiabila, sunt anumite probleme mai enervante, mai pe scurt nu-i la fel de fiabila ca surorile ei batrane G si F. Plus ca mitul intretinerii ieftine e valabil mai ales pentru G, H-urile nu-s cine stie ce ieftinituri la intretinere.
Eu iti spun ca fan Opel: eu nu m-as arunca sa-mi iau Astra H (poate doar GTC), as mai strange bani si as lua J sau m-as orienta catre alte modele.

Last edited by 22VIN; 04-10-10 at 17:34.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 21:22   #6
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Opel Astra Sedan vs Renault Megane 2010

pai ce faci man...intai spui omului sa-si ia Cruze ca e pe platforma Astra H, apoi spui ca platforma Astra H nu e prea fiabila?...hmmm....
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 09:48   #7
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Opel Astra Sedan vs Renault Megane 2010

Quote:
Originally Posted by darktemplar View Post
pai ce faci man...intai spui omului sa-si ia Cruze ca e pe platforma Astra H, apoi spui ca platforma Astra H nu e prea fiabila?...hmmm....
E pe platforma Astra J am gresit eu mai sus, scuze
22VIN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -