Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 23-09-10, 10:11   #1
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Mazda 323f vs Nissan Almera 1.6

De mai bine de 2 luni caut o masina in mintile ei si rezonabila in ceea ce priveste costul de achizitie si costurile de exploatare; buget: maxim 3000, preferabil pe la 2300-2500
Nu m-am impacat niciodata cu masinile mici "de oras" cu atat mai mult cu cat folosesc masina maxim 6000 km/an si aia 80% in afara orasului; m-am orientat spre E36 coupe(luand in calcul si Audi A4 B5 ca varianta desi e mai scump) insa sunt deja aproape 3 luni de cand caut si nu am gasit decat cazane care m-ar fi ruinat cu reparatile; din una in alta am aruncat un ochi si l japoneze din aceeasi perioada si am dat peste doua variante interesate: Nissan Almera 1.6 motor GA16-DE si Mazda 323f motor Z5(1.5) insa aici m-am blocat...alegerea e foarte dificila intre cele ce le-am gasit:
Nissan Almera
Plusuri
motor mai puternic( 99 CP parca), greutate mai mica cu aprox 50 kg, consum mai mic(5.5-6.5 exterior daca nu ma insel), acceleratie mai buna 10.5 sec/0-100, distributie pe lant, masina gasita era probabil vopsita in ultimii 2 ani avand un aspect exterior f placut, Aer conditionat
Minusuri
linie banala, interior cu aspect de la ieftin spre foarte ieftin(insa bine intretinut)

Mazda 323f
Plusuri
O linie dinamica, de care m-am indragostit la prima vedere, interior foarte frumos, cu tendinte spre premium, spatiu interior mai mare+5 usi fata de 3 la almera
Minusuri
transmisie curea(costuri suplimentare dupa achizitie), motor de doar 88 CP(motor in 16 v wtf?) -mi se pare incredibil de slabut in conditiile in care M43 de la BMW in 8 v scoate 102 Cp si 1.6 8v de pe Logan scoate 90 CP, greutate mai mare cu 50 kg fata de Almera, consumul am inteles ca tinde spre 7-7,5 exterior(iar mi se pare mult pentru o japo), fara AC, intretinere probabil o idee mai scumpa

pret 1400 Almera, 1600 Mazda ambele neinscrise

in concluzie: aspect Mazda vs Performanta Nissan....avand in vedere ca nu sunt un impatimit al vitezei as alege aspectul Mazda insa diferenta de consum mie mi se pare importanta in conditiile in care in oras am inteles ca devine 8 Almera 10 Mazda

Sunt deschis oricaror pareri
__________________
Arguing on a forum is like runing on special olympics: even if you win, you're still retarded
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 24-09-10, 12:08   #2
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Mazda 323f vs Nissan Almera 1.6

chiar nimeni? nici o parere? nici un posesor al vreunuia dintre aceste modele pentru o impresie mai "directa"
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 24-09-10, 12:51   #3
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Mazda 323f vs Nissan Almera 1.6

Sa ma anunti si pe mine cand o sa-ti consume Nissanu ala de 1.6 8 in oras... mai ales daca vorbim de Bucuresti... Iar la Mazda motorul de 2.0 (150 cai) scoate 8.5 in afara, nu vad de ce 1.5 (90 cai) ar scoate 7.5 Aici ma documenteaza-te, cred ca la consum sunt la fel motoarele, daca nu chiar mai mare la Nissan.

Din ce ai zis tu acolo, eu unu as alege Mazda. Nu vezi pe toate strazile, si in ciuda motorului de "doar" 90 cai, isi face treaba. Am mers cu un 2.0 si mi s-a parut demetial motoru, si am inteles ca si 1.5 face treaba buna. Intretinerea la fel e ieftina, plus ca mi se pare mult mai fiabila Mazda...
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 24-09-10, 15:06   #4
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Mazda 323f vs Nissan Almera 1.6

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Iar la Mazda motorul de 2.0 (150 cai) scoate 8.5 in afara, nu vad de ce 1.5 (90 cai) ar scoate 7.5
...poate pentru ca trebuie sa care aceleasi 1085 kg?(in aceasi idee logan 1.4 mpi scoate consum mai prost decat 1.6 mpi)...nu stiu exact daca acestea sunt consumurile...sunt informatii gasite pe net, in special pe forumuri straine...de aceea vin aici si intreb....pentru ca nu am toate informatiile si sunt convins ca altii au mai multe decat am eu...

P.S. cred ca nici un consum nu poate fi apreciat in functie de Bucuresti...vorbim de orase cu trafic normal(eu sunt din Bv)
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 24-09-10, 15:19   #5
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Mazda 323f vs Nissan Almera 1.6

Mazda 1.5 -> 90 cai -> 6.3 extra-urban -> 9.7 urban
Nissan 1.6 -> 99 cai -> 6.1 extra-urban -> 9.3 urban

Acuma depinde, posibil sa dai de o intretinere mai scumpa la Nissan, si toata chestia de la consum sa se intoarca pe dos. O sa depinda si de masina, starea motorului, etc... Eu tot la Mazda raman, dar mai intreaba sa nu zici ca n-ai primit pareri. Si atentie, sunt pareri si sfaturi, de la cine a mers/inca merge cu asa ceva, deci nu te astepta sa fie exact cum auzi, depinde in definitiv de ceea ce vei cumpara, si de mofturile tale, ca poate e mai buna una ca cealalalta dar daca tie nu-ti place asta e!

Last edited by B-99-SAA; 24-09-10 at 15:22.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 24-09-10, 15:31   #6
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Mazda 323f vs Nissan Almera 1.6

multumesc de parere....unde ai gasit consumul dat exact?....eu am citit zeci de pagini de forumuri dar nicaeri date exacte....doar "mie imi ia atat..." "ba esti nebun, cum asa mult?" sau" a, numai atat?"

cum am zis...cu inima as alege Mazda...insa nu am mers cu una...cu Almera 1.4 am mers si mi s-a parut incredibil de sprintena la motorul ei; imi inchipui ca 1.6 trebuie sa fie si mai sprintena

Last edited by darktemplar; 24-09-10 at 15:35.
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 25-09-10, 22:17   #7
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Mazda 323f vs Nissan Almera 1.6

eu as lua masina cu AC. Vara se simte diferenta oi oi.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 25-09-10, 22:46   #8
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Mazda 323f vs Nissan Almera 1.6

Eşti total, absolut, 100% sigur... că nu găseşti în bugetul tău 323F cu motorul de 2.0 V6?...

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 25-09-10, 22:46   #9
NXdev

Stage 5
 
NXdev's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 3,273
Member of:
[Honda]
Default Re: Mazda 323f vs Nissan Almera 1.6

Ca posesor de Nissan iti spun ca este o masina foarte fiabila.Cam acelasi motor il am si eu , decat ca al meu e carburatie electronica nu injectie multipunct.In legatura cu consumul..mai jos de 9% in orasa nu ai cum sa scoti, eu la a mea scot 10%.Motorul meu are 200xxx km si functioneaza fara probleme, nu consuma ulei...etc.Referitor la caroserie, Nissan are tabla galvanizata ( nu rugineste ) si forma caroseriei mai atragatoare.Un plus la Nissan este distributia pe lant.Acuma...tu decizi ce si cum.
NXdev is offline   Reply With Quote
Old 26-09-10, 00:14   #10
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Mazda 323f vs Nissan Almera 1.6

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Eşti total, absolut, 100% sigur... că nu găseşti în bugetul tău 323F cu motorul de 2.0 V6?...

~Nautilus
nu ma intereseaza motor de 2.0 la o japoneza; singurele auto peste 1.6 la care ma uit sunt mercedes C180, C200 si BMW 318is...
darktemplar is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -