Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 08-09-10, 13:52   #1
Marfaru
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 0
Default Buget 6-7000E, de preferat noua, 1-3 prime de casare

Stiu ca mai sunt cateva discutii care se refera la acelasi buget, preferintele sunt insa altele.

Sunt in cautarea unei masini, e destul de urgent deci nu prea as avea nici timpul si nici priceperea sa caut masini SH, sa merg cu un mecanic dupa mine si sa-mi bat ulterior capul cu eventualele probleme, asa ca prefer una noua.

Am o rabla, mai pot achizitiona inca alte doua vouchere, iar bugetul total ar fi de 6-7000 euro.

Am gasit o promotie la Renault, un Symbol Prima la 5350 euro cu TVA si 3 prime de casare incluse, aer conditionat, pe site insa nu prea m-am descurcat sa-i aflu configuratia exacta. Consum de 3,9L cica, nu stiu ce motorizare, consumul mic insa imi surade f mult.

Logan nu-mi place, Sandero ar fi o alternativa si orice altceva mi-ati putea recomanda voi. Masina mica-medie (nu mini, nu vreau "buburuze"), benzina sau diesel nu prea conteaza n-o sa fac sute de mii de km pe an, dotari minime (minimul decent, adica macar aer conditionat si air-bag pt sofer) fara tapiterie din piele si mai stiu eu ce, intretinerea cat mai ieftina evident.

Stiu ca nu exista cea mai buna solutie, una singura, deci ma astept la cateva posibile alternative care probabil vor fi toate la fel de bune.

Daca mai stiti vreo promotie in perioada asta, sau orice sugestie e bine-venita.

Am si o alternativa pt o masina sh, e masina unui prieten, un Polo din 2006, 70,000 km, tapiterie din piele, condusa pana acum de o tipa, 6000E. Pe mobile.ro vad ca pretul cam asta ar fi.
Marfaru is offline   Reply With Quote
Old 08-09-10, 14:09   #2
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Buget 6-7000E, de preferat noua, 1-3 prime de casare

suzuki swift ai mai gasi cu motorizarile 1.3 gc, poate si 1.3 glx sau poate opel corsa (o motorizare de 1.0 cu vreo 60-70 cai).
In banii tai ai sanse doar la ceva de clasa mica (sau atat am gasit eu)

si mai vezi si pe la fiat si peugeot . cu toate ca nu e prea avantajos sa iei o masina noua....
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-10, 14:31   #3
Marfaru
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 0
Default Re: Buget 6-7000E, de preferat noua, 1-3 prime de casare

Pt Peugeot 206+ daca am inteles corect, pretul final cu tot cu 3 vouchere, e de 9069E. Cu exceptia lui 107, e cel mai ieftin Peugeot cred.

De Corsa nu mai zic, pretul incepe de la 10,000E si chiar si cu 3 vouchere imi depasesc bugetul.

Mi-ar fi placut tare mult oricare dintre cele doua dar.....
Marfaru is offline   Reply With Quote
Old 08-09-10, 16:43   #4
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Buget 6-7000E, de preferat noua, 1-3 prime de casare

as merge pe fiat linea in banii tai.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 12-09-10, 13:47   #5
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Buget 6-7000E, de preferat noua, 1-3 prime de casare

Nu e culmea fiabilitatii si una decenta costa destul de mult...
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -