Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 29-08-10, 19:49   #16
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Sfat Achizitie 7000 euro

Quote:
Originally Posted by MANIAC222 View Post
Intr-adevar, hai sa vedem care e diferenta intre un E46 si o masina noua. Dupa 4 ani de zile, masina noua va fi o masina de 4 ani de zile ( poate inca in garantie ), iar E46 o epava batrana de 15 ani care nu va avea nici o valoare, sau care nu o cumpara nici dracu; o cazatura, cum sunt acum bmw-urile E30.

Te asigur eu ca dupa 4 ani tot E46-ele o sa fie in stare mai buna si cu o valoare mai mare pe piata... desigur consideram ca proprietarul stie cum se intretine o masina..
johhny is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 22:31   #17
MANIAC222

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Sfat Achizitie 7000 euro

Te asigur eu ca orice om cu capul pe umeri va alege masina cu vechime 4 ani, fie ea yaris, C3 sau cine stie ce balarie, decat sa aleaga e46 doar vre-un pasionat sa aleaga bmw-ul, sau o persoana care cauta in special acest model.

Oricum pretul pietei a scazut si o sa scada in continuare, si motivele sunt clare, masini multe, ai de unde alege, unele mai bune unele mai proaste, si romanul tot lasa la pret, si uite asa in 2-3 ani s-a ajuns la o piata auto varza.
Presupun ca toata lumea stie ca pe la vecinii nostrii nemti, aceeasi masina este cu 1000-2000 euro mai scumpa decat la noi Oare ce sa insemne acest lucru !?!??!

Sa revenim ON TOPIC. Buget 7000 eur.

Iti recomand inainte de toate sa mergi pe la fiecare dealer in parte si sa faci un drive test cu toate modele care se incadreaza in suma de mai sus. ( bineinteles in functie si de necesitati, dorinte, pasiuni si alte nebunii )

Apoi cauta pe net ceva modele SH care te coafeaza, de la honda pana la audi, dar sa nu fie mai vechi de 5 ani de zile ( buget 7000 ) . Tinand cont de conditiile de la noi si de felul in care are grija romanul de masina si cum o exploateza, o masina de 10 ani, este mult prea obosita din toate punctele de vedere, chiar daca a fost intretinuta. Hai sa fim seriosi, sunt foarte putini proprietari de auto ( aici nu intra cei pasionati si cei care stiu cu ce se mananca o masina ) care nu stiu cum se exploateza un motor Otto sau Diesel , aspirat, alimentat turbo/kompresor.
Cumperi o masina second, la care oricand poate sa pice ceva, chiar si daca are 3 ani de zile, pentru ca nu stii prin ce maini a trecut. O turbina nu e ieftina, nici o punte stramba, nici macar un radiator sau elementele de caroserie.
Cand iei o masina de noua, stii ca tu si doar tu o conduci, si te porti cu ea in asa fel incat, daca ai grija de ea si ea are grija de tine. In afara de combustibil si verificarile periodice altceva nu o sa iti ceara, mai ales ca ai ca acoperire si garantia. ....

PS: La o masina second, odata ce ai cumparat-o cu siguranta mai ai de bagat in ea una alta: distributie, o curea, o rola, o placuta, un disc, un tampon, o bucsa. Deci trebuie sa iei in considerare si aceste cheltuieli ulterioare care 100% apar din momentul in care ai achizitionat masina. Acesta fiind un alt dezavantaj la o masina sh.

Last edited by MANIAC222; 29-08-10 at 22:36.
MANIAC222 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 23:29   #18
GTXR

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[Opel]
[FORD]
Default Re: Sfat Achizitie 7000 euro

Acuma sa nu-mi sariti in cap dar de asta am deschis aces topic sa astept pareri/opini ,nu sa ne certam.Eu am un prieten care si-a luat un E46 din 99 din germania cu taxe cu totul la dus in 6000-6500 euro,dar masina merge impecabil,la gropi nu se aude nimic in ea,sau vreun scarteit,e foarte silentioasa si merge super,am ramas de asta am luat in variante E46 totusi are 10 ani,acuma depinde si cum a fost intretinuta,si are distributie pe lant,la urma urmei lumea are in posesie masini si de 30 de ani vechime...Am mers si cu Astra H si cu Ford Focus,imi plac,(desi la ford cam mult plastic),si inca un aspect,acuma am zis ca merg cam 70% in oras si 30 in afara,dar nu dorec o masina de clasa mica gen Yaris,eu momentan am un Astra G Combi,se mai duce omu' la mare ce faci cu bagaje si cu motor de 1.2? De asta ziceam un diesel de peste 100 de cai.Logan personal nu-mi place,acuma e chestia si de gusturi.Oricum dupa discutiile de mai sus pe primul loc ar fi un Astra H ,dupa Focus,dupa E46 si dupa Peugeot desi nu stiu nimic despre marca.De intretinere nu vorbesc,pot intretine oricare din masinile spuse,daca nu imi perminteam sa le intretin imi luam bicicleta si nu mai deschideam subiectul.

Last edited by GTXR; 29-08-10 at 23:31.
GTXR is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 00:16   #19
MANIAC222

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Sfat Achizitie 7000 euro

In general intretinerea la aceste masini este cam la acelasi nivel, ma refer la cheltuieli; nu sunt diferente observabile. Pana la urma tot la aceeasi chestie ajungi.

In 7000 euro poti cauta chiar un golf 5, Leon, sau Skoda si te axezi pe motorizarea 1.9 tdi, 105 cp, care este si economica si ai peste 100 cp si sunt si masini destul de spatioase, plus ca toate sunt fabricatie dupa 2005.
Acum important este sa iti placa tie ca design, pentru ca la baza este aceeasi masina, ambalata diferit.
MANIAC222 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 00:18   #20
GTXR

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[Opel]
[FORD]
Default Re: Sfat Achizitie 7000 euro

Am inteles,le multumesc tuturor de sfaturi.
GTXR is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 02:05   #21
MarioCrT

Stage 5
 
MarioCrT's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 1,234
Member of:
[DACIA]
[SKODA]
Default Re: Sfat Achizitie 7000 euro

Seat Leon nu iti place sefule ? 5500 Euro , 2005 ,94k km .
MarioCrT is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -