Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 27-07-10, 22:21   #1
Bastard
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 0
Default B7 / e90 ?

Salut . Mi-am luat permisul de 4 luni si pana acum am facut skill pe Dacia lui tata ( an fab 2003 ) , consider ca m-a invatat multe si ma simt pregatit sa trec la alt nivel . As avea un buget de 11.500E - 12.000E si as vrea sa imi faceti o comparatie intre urmatoarele masini :
- Audi A4 B7
- BMW e90

As vrea sa imi spuneti plusurile si minusurile la model , de ex : Merita sa iti iei bmw pentru ca ..... dar nu merita din cauza .... .

Multumesc , sper sa ma ajutati .
Bastard is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 22:42   #2
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: B7 / e90 ?

ca fiind incepator nu-ti recomand bmw-ul pt ca are rwd
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 23:14   #3
Bastard
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 0
Default Re: B7 / e90 ?

Ma obisnuiesc usor , mai ales ca m-am dat si cu e36 mamei )
Bastard is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 23:19   #4
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: B7 / e90 ?

Multi romani care au suma asta pentru o masina nu dispun si de suficienti bani pentru a suporta eventualele defectiuni ale unei masini premium. Daca nu esti dispus sa investesti o groaza de bani in piese pentru BMW/Audi (fiind masina SH, riscul aparitiei de defectiuni e maricel) mai bine nu te baga, pentru ca o sa regreti. Eu unul as investi banii astia intr-o masina de clasa inferioara, adica o Mazda, VW, Ford, Opel etc. Gasesti una mai noua, in stare mai buna decat ce vrei tu. Mai ales ca esti incepator, eu zic ca masina premium la 18 ani de cele mai multe ori e nenecesar.
In fine, sa revenim la subiect. Vrei diesel sau benzina? Te intereseaza confortul sau modul in care se conduce? Eu as prefera un e90, este mai potrivita pentru varsta ta. A4 B7 este mai mult un facelift al B6-ului, interiorul e cam la fel. Faptul ca BMW e RWD nu-i mare scofala, la cate sisteme de siguranta are e destul de greu s-o scapi (mai ales ca presupun ca n-o sa vrei ceva 200hp+).
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 23:23   #5
Bastard
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 0
Default Re: B7 / e90 ?

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Multi romani care au suma asta pentru o masina nu dispun si de suficienti bani pentru a suporta eventualele defectiuni ale unei masini premium. Daca nu esti dispus sa investesti o groaza de bani in piese pentru BMW/Audi (fiind masina SH, riscul aparitiei de defectiuni e maricel) mai bine nu te baga, pentru ca o sa regreti. Eu unul as investi banii astia intr-o masina de clasa inferioara, adica o Mazda, VW, Ford, Opel etc. Gasesti una mai noua, in stare mai buna decat ce vrei tu. Mai ales ca esti incepator, eu zic ca masina premium la 18 ani de cele mai multe ori e nenecesar.
In fine, sa revenim la subiect. Vrei diesel sau benzina? Te intereseaza confortul sau modul in care se conduce? Eu as prefera un e90, este mai potrivita pentru varsta ta. A4 B7 este mai mult un facelift al B6-ului, interiorul e cam la fel. Faptul ca BMW e RWD nu-i mare scofala, la cate sisteme de siguranta are e destul de greu s-o scapi (mai ales ca presupun ca n-o sa vrei ceva 200hp+).
La e90 , 2000cc benzina . Cand te referi la ,,mai noua" ce inseamna ? 2008 ? Se merita sa iau ceva la promotie ? Cu 3 prime de casare ceva ?
Bastard is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 23:26   #6
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: B7 / e90 ?

Quote:
Originally Posted by Bastard View Post
La e90 , 2000cc benzina . Cand te referi la ,,mai noua" ce inseamna ? 2008 ? Se merita sa iau ceva la promotie ? Cu 3 prime de casare ceva ?
Mai noua ca an ma refer in cazul unui SH.
Dar si masina noua, cu 13-14000 si 3 prime de casare poti sa-ti iei un hatchback de generatie noua (Golf 6, Astra J, Mazda 3 etc) si cu ceva dotari dragute si o motorizare buna (un 1.4 Turbo e ideal dpdv al taxelor - rca, impozit - al consumului si al puterii). Ofertele-s bune pe criza asta.
Acum depinde ce vrei si tu exact, eu ti-am zis, consider ca pentru un incepator o masina premium e cam mult.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 23:28   #7
Bastard
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 0
Default Re: B7 / e90 ?

M-am gandit si la un Golf VI , vezi pe site e promotie 10 630 + 3 prime casare , editia edition , dar nu gasesc ce dotari are varianta de echipare ,,Edition" .
Bastard is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 23:33   #8
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: B7 / e90 ?

Quote:
Originally Posted by Bastard View Post
M-am gandit si la un Golf VI , vezi pe site e promotie 10 630 + 3 prime casare , editia edition , dar nu gasesc ce dotari are varianta de echipare ,,Edition" .
Evident ca nu are prea multe, dar poti sa-ti configurezi tu una cum iti place si garantat n-o sa iesi la multi bani. Plus ca foamea fiind mare, poti sa te "targuiesti" cu dealer-ul. Oricum, pentru oferte trebuie sa vizitezi cat mai multe reprezentante, fiecare reprezentanta are ofertele ei, unele au oferte foarte atractive. Ce configurezi pe site-ul importatorului este un pret mai mare decat il vei gasi la majoritatea dealerilor.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 23:38   #9
Bastard
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 0
Default Re: B7 / e90 ?

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Evident ca nu are prea multe, dar poti sa-ti configurezi tu una cum iti place si garantat n-o sa iesi la multi bani. Plus ca foamea fiind mare, poti sa te "targuiesti" cu dealer-ul. Oricum, pentru oferte trebuie sa vizitezi cat mai multe reprezentante, fiecare reprezentanta are ofertele ei, unele au oferte foarte atractive. Ce configurezi pe site-ul importatorului este un pret mai mare decat il vei gasi la majoritatea dealerilor.
Nici nu ma iau dupa site-uri , azi am fost pe la Renault , ca am aici in oras si am luat niste pliante , Clio , Symbol , Fluence . Am fost incantat la aspect de Fluence , dar mi-am dat seama ca la 10.000 imi pot lua bmw e90 , dar pana la urma nu mai conteaza ca e Renault , si un Sang Yong daca imi iau nou si am grija de el ma tine multi km.

Last edited by Bastard; 27-07-10 at 23:43.
Bastard is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 00:42   #10
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: B7 / e90 ?

Sunt foarte multe masini care le poti lua in banii astia, nu doar BMW si Audi.
Poti sa iei masina noua, de la Bravo, Grande Punto, Mazda 3, Astra, Focus, Fiesta, Cruze, pana la Duster.
Sau poti lua second, in functie de ce preferinte ai, de la Alfa GT la Nissan Terrano.

A4 si seria 3 alea nu-s nici frumoase (si si daca sunt, deja mai sunt inca 50.000 in tara), nici deosebite (acelasi motiv), nici spatioase (comparativ cu un van), nici rapide (comparativ cu o masina sport). Nu vad de ce mi-as fi luat la 18 ani o masina de genul asta.

Macar acum cat n-ai facturi de platit si familie de intretinut, ia-ti ce-ti place tie, nu ce ne place noua, mecanicilor, vecinilor, etc.

Daca as dispune azi de suma asta, mi-as lua ori un Alfa GT, ori un CLK, ori ceva de teren (X-trail, Terrano, Pajero etc.)
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 22:46   #11
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: B7 / e90 ?

Hmm din ce am observat eu in ultima vreme prin targuri etc si bla bla bla ! Un audi il gasesti mult mai ieftin ca un bmw e90. Nu iti recomand sa iti cumperi masina noua [ pe criza asta nu merita absolut deloc ]

Bmw ul e90 e un model fiabil si bun . Nu mai pune botul al ce zic toti ca e rwd si ca vai doamne o scapi de sub control. Atata timp cat ai grija la articulatie cu ea si cu roti adecvate in functie de anotimp , nu o sa iti creeze neplaceri absolut deloc ! Daca esti un tip caruia nu ii pasa de marca sau , care vrea doar o masina practica si atat iti recomand ceva din clasa compacta ! un golf 5 , audi a3 , ford focus 2 motoare diesel sau benzina , eu personal evit totul pana in 1.8! imi plac motorizarile performante totusi ! in plus la banii de care dispui iti poti permite si un model mai dotat ! acum depinde pentru ce iti doresti tu masina !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 31-07-10, 00:03   #12
Bastard
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 0
Default Re: B7 / e90 ?

M-as gandi si la un Passat 2006 + . Ce parere aveti ? Am scos din lista varianta o masina noua si dupa ceva calcule si ceva probleme , buget 10.000 batut in cuie asa ca renunt la bmw , nu vreau sa strang din fund ca sa-l cumpar si dupaia sa nu am bani daca patesc ceva . Cred ca merg pe Passat , pareri ?
Bastard is offline   Reply With Quote
Old 31-07-10, 00:18   #13
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: B7 / e90 ?

evita 2.0 tdi cod motor BKP , sunt problematice la ecu si injectoare ! in rest sunt masini bune , consumul e decent , spatioasa , sistemul audio la fel e bun !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 31-07-10, 00:33   #14
Bastard
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 0
Default Re: B7 / e90 ?

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
evita 2.0 tdi cod motor BKP , sunt problematice la ecu si injectoare ! in rest sunt masini bune , consumul e decent , spatioasa , sistemul audio la fel e bun !
Nu-mi plac diesel-urile , masinile diesel sunt de carat cartofi , ori simt ca merg ori merg cu bicicleta.
Bastard is offline   Reply With Quote
Old 31-07-10, 01:19   #15
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: B7 / e90 ?

Quote:
Originally Posted by Bastard View Post
Nu-mi plac diesel-urile , masinile diesel sunt de carat cartofi , ori simt ca merg ori merg cu bicicleta.

Nu vorbim de dieselurile anilor 90 ! tine cont ca la ora actuala sunt dieseluri care bat din orice pozitie benzinare , facand comparatiile de rigoare si nu vorbesc din povesti , am 2 530d [ un e39 si un e60 m sport ] ! Daca diesel nu iti place atunci poti opta pentru un 2.0 tfsi [ 200 de cai ] sau un 2.0 fsi de 150 de cai , sau varianta de 1.8 si 125 de cai ! daca e sa nimeresti un passat dotat si cu dynaudio e perfect ! totusi in banii care ii ai tu nu prea vad ce passat ai putea gasi dupa 2006 pana in 10 mii de euro ! cred ca mai bine te rezumi la o masina de clasa compacta si iesi mult mai castigat asa !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -