Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 26-07-10, 14:28   #1
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Sfat achizite Ford Focus 2 2.0 TDCi

As dorii sa achizitionez din Germania un FF2 Hatch in 4-5 usi cu acest motor si as dorii sa stiu daca sunt ceva probleme cu acest motor.
Din cate stiu este un motor facut in colaborare cu PSA ,din cate stiu se gaseste si la Peugeot si am auzit ca e destul de fiabil.
As dorii sa stiu sistemul audio sony cu care vine din fabrica , cat de calitativ este, ce fidelitate are si daca are ceva bube din constructie.
Suspensia am inteles ca nu este rigida , chiar si cu jante pe 17,fiind suspensie independenta pe fiecare roata.
Cutia neaparat manuala,masina va fi folosita in oras dar si la plimbari ceva mai lungi si chiar de 2-3 ori pe an in concediu prin tara.
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 20:31   #2
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Sfat achizite Ford Focus 2 2.0 TDCi

Cu motorul nu vei avea probleme, dar tu ţi-ai cumpăra maşină pentru sistemul audio?
Cu 1000 de lei (cel mult) îţi creezi propria configuraţie.

P.S. Dacă ai zis hatch, alea sunt în 3 sau în 5 uşi. În niciun caz 4.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 20:54   #3
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Sfat achizite Ford Focus 2 2.0 TDCi

Ma interesa in principal motorul ,cutia si suspensia...partea cu sistemul era mai mult o curiozitate.Vreau un hatch in 5 usi , nu imi place deloc in 2 usi.
Pe parcurs doresc sa umblu la motor prin scoaterea filtrului de polen(in cazul in care are),o remapare ...
Stie cineva cam la ce pret as gasii unul in Germania ,cel putin echiparea Ghia si cam dupa ce an a aparut modelul cu facelift.
Va multumesc
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 20:58   #4
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Sfat achizite Ford Focus 2 2.0 TDCi

ceau. Un amic cu o masina asemanatoare cu ce descrii tu a avut probleme doar cu turbo si ceva pe la articulatii. Motorul e ok (el are motorul de 1. deci nu pot sa zic de 2.0 decat de pe mondeo care e ok. Focusul e mai putin rigid ca mondeo dar tot e o idee doua mai rigid (focusul) ca passatul b5.5 (passatul cu roti 15 focusul pe 16). Sistemul de sunet e mai mult decat suficient daca nu ai pretentii sa tremure geeamul de la bass. E multumitor. Eu vorbesc de sistemul cu mp3 player sper ca la acela te-ai referit si tu nu la cel cu cd player.

Personal interiorul de focus nu ma incanta decat cel de la ghia care ii schimba putin aspectul.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 22:42   #5
GL91ANB

Stage 5
 
GL91ANB's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Default Re: Sfat achizite Ford Focus 2 2.0 TDCi

Quote:
Originally Posted by GABBY_ View Post
Ma interesa in principal motorul ,cutia si suspensia...partea cu sistemul era mai mult o curiozitate.Vreau un hatch in 5 usi , nu imi place deloc in 2 usi.
Pe parcurs doresc sa umblu la motor prin scoaterea filtrului de polen(in cazul in care are),o remapare ...
Stie cineva cam la ce pret as gasii unul in Germania ,cel putin echiparea Ghia si cam dupa ce an a aparut modelul cu facelift.
Va multumesc
Am si eu o curiozitate?Cu ce te ajuta eliminarea filtrului de polen?Acela are rolul de a filtra aerul folosit de AC/climatronic.
Probabil te referi la filtrul de particule insa nici acela nu este pus degeaba.
__________________
2001 Seat Leon 1.8 20vT AUQ
1993 VW Corrado 53i ex 2.0 16v 9A - 1.8 20vT AEB
ex 1996 BMW 316i E36
GL91ANB is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 23:30   #6
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Sfat achizite Ford Focus 2 2.0 TDCi

Mii de scuze , era vb de cel de particule..
Am inteles ca distributia e mixta , are si curea dar si lant asa ca e oarecum bine.
Imi doresc acest motor pentru ca nu vreau sa iau un 1.6 sau 1.8 pe care sa il chinui de mama focului sa reuseasca ce reuseste un 2.0 tdci destul de lejer.Ar mai fi o idee si mondeo 2.0 tdci dupa 2005 dar nu m-ar reprezenta deloc masina, fiind destul de mare si incapatoare dar parca nu e de mine.
Daca stiti cam la ce preturi se invart in Germania modelul asta de focus...nu vreau sa aud de mobile.de sau alte site-uri pentru ca multe masini pana in 7-8 mii euro sunt smenuite.Cel mai bine merg la fata locului si iau taurul de coarne .
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 22:53   #7
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Sfat achizite Ford Focus 2 2.0 TDCi

Poti sa iei focus 2 tdci fara nici o grija ! singurul dezavantaj pe care l am observat eu e torsiunea caroseriei la gropi sau diferite terenuri cu grade de inclinatie variate [ iti recomant strut bar pe fata si spate la ea ] , consum mic , trage foarte bine , foarte stabila , sunetul chiar si in varianta de baza suna chiar foarte bine , presupun ca la sony suna mult mai bine inca !, e robusta mai ales pentru soselele noastre ! daca ai ocazia sa dai peste 1.8 tdci , il poti lua si pe ala fara griji , nici motorizarea aia nu face probleme deloc !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 18:15   #8
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Sfat achizite Ford Focus 2 2.0 TDCi

pana la urma mi=am luat astra h 1,9 cdti 16v 150 cp ...sunt super incantat si multumit de masina...nici daca o cautam neaparat nu cred ca o gaseam
Oricum multumesc pentru sfaturi
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 20:08   #9
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Sfat achizite Ford Focus 2 2.0 TDCi

Quote:
Originally Posted by GABBY_ View Post
pana la urma mi=am luat astra h 1,9 cdti 16v 150 cp ...sunt super incantat si multumit de masina...nici daca o cautam neaparat nu cred ca o gaseam
Oricum multumesc pentru sfaturi
Pai asa se intampla ! te duci dupa un model , si te intorci cu totul altceva ))) !nu esti singurul care a patit asta ! multi kilometri fara incidente si sa te bucuri de ea !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 21-10-10, 16:58   #10
forddog

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5
Default Re: Sfat achizite Ford Focus 2 2.0 TDCi

salut.am deschis si eu un topic aici,si am cerut sfaturi legate de mai multe masini printre care si un ford mondeo,si mi s-a zis ca motoarele tdci au injectoare delphi care cica ar fi pretentioase si care pica repede
acum eu iti spun ce mi-au spus si altii mie.nu vorbesc din proprie experienta,dar asa mi s-a spus.
varianta tddi are injectoare bosch si cica alea sunt bune si pe focus si pe mondeo
forddog is offline   Reply With Quote
Old 21-10-10, 20:15   #11
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Sfat achizite Ford Focus 2 2.0 TDCi

Quote:
Originally Posted by forddog View Post
salut.am deschis si eu un topic aici,si am cerut sfaturi legate de mai multe masini printre care si un ford mondeo,si mi s-a zis ca motoarele tdci au injectoare delphi care cica ar fi pretentioase si care pica repede
acum eu iti spun ce mi-au spus si altii mie.nu vorbesc din proprie experienta,dar asa mi s-a spus.
varianta tddi are injectoare bosch si cica alea sunt bune si pe focus si pe mondeo

Pai nah , mentalitatea romanului , sa bage motorina de la tractoare daca s-ar putea ca nah e mai ieftina aia ! nu doar injectarele de pe ford sunt asa ! asa este si pe vw si pe bmw si pe mercedes ! totul depinde de cum o intretii , ce consumabile pui pe ea !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -