Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 21-07-10, 00:01   #1
life=car

Stage 2
 
life=car's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Post ce ati alege?

Masinile care intra in calcul ar fi cam astea: Renault Megane mk2 1.6 16v, Clio2 1.4 16v, Peugeot 206 1.6 16v, Ford Focus mk1 1.6 16v. De ce tocmai astea: pentru ca astea se incadreaza in limita a 4-4500e. Now choose...
life=car is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 00:02   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ce ati alege?

Quote:
Originally Posted by life=car View Post
Masinile care intra in calcul ar fi cam astea: Renault Megane mk2 1.6 16v, Clio2 1.4 16v, Peugeot 206 1.6 16v, Ford Focus mk1 1.6 16v. De ce tocmai astea: pentru ca astea se incadreaza in limita a 4-4500e. Now choose...
Probabil 206, dar in banii astia gasesc Mondeo 1.8 Euro 4.
Ah, si daca ma chinui, ma pot intinde si la Golf 4 1.6, tot euro 4.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 00:11   #3
life=car

Stage 2
 
life=car's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Default Re: ce ati alege?

mda doar ca mondeo nu e tocmai o masina agila ca sa zic asa ca rapida nu e niciuna. Eu cred ca cel mai important la o masina, cel putin pentru mine este sa iti faca placere sa o conduci.Si in legatura cu Golf 4 nu imi place de nicio culoare
life=car is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 00:34   #4
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: ce ati alege?

Megane 2 Bicorp
Ford Focus
sau Astra G

Eu astea le-aş lua īn calcul!
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 00:53   #5
life=car

Stage 2
 
life=car's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Default Re: ce ati alege?

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Megane 2 Bicorp
Ford Focus
sau Astra G

Eu astea le-a lua īn calcul!
Sa te intreb de ce ai pus megane in fata focusului? Si daca sa zicem ca as lua megane sau orice alta marca frantuzeasca cum as sta cu piesele? Adica nu ma intelege gresit nu sufar de piese de la reprezentanta dar pot sa gasesc in alta parte la preturi rezonabile?
life=car is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 01:02   #6
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: ce ati alege?

Quote:
Originally Posted by life=car View Post
Sa te intreb de ce ai pus megane in fata focusului? Si daca sa zicem ca as lua megane sau orice alta marca frantuzeasca cum as sta cu piesele? Adica nu ma intelege gresit nu sufar de piese de la reprezentanta dar pot sa gasesc in alta parte la preturi rezonabile?
Ordinea este aleatorie!

Eu din astea 3 aş alege. Aş fi pus şi golf 4 dar ai zis că nu īti place.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 03:23   #7
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ce ati alege?

Nici Megane nu e un monument de agilitate, oricum nu ne-ai spus ce anume doresti de la masinile astea. Daca cauti sportivitate bati la niste usi total gresite, daca vrei placere de a conduce, in banii astia, orienteaza-te spre Alfa 147.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 06:10   #8
life=car

Stage 2
 
life=car's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Default Re: ce ati alege?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Nici Megane nu e un monument de agilitate, oricum nu ne-ai spus ce anume doresti de la masinile astea. Daca cauti sportivitate bati la niste usi total gresite, daca vrei placere de a conduce, in banii astia, orienteaza-te spre Alfa 147.
Da stiu de alfa dar nu cred ca pot sa intretin una, plus ca aici e vorba si de o masina de zi cu zi deci prin urmare ar trebui sa fie si cat de cat fiabila. Iar ca consum nas prea vrea sa sara de 15 sa zic la talpa pe benzina desigur
life=car is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 06:16   #9
life=car

Stage 2
 
life=car's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Default Re: ce ati alege?

Sunt constient ca sunt foarte multe cerinte si nici nu traiesc in basme mai stiu si eu cateceva despre masini, dar cu toate astea atat imi permite bugetu deocamdata. Dar astept in continuare idei
life=car is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 06:26   #10
life=car

Stage 2
 
life=car's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Default Re: ce ati alege?

Si ca sa intelegeti la ce m-am referit cand am spus o masina care sa ofere placere de a conduce va dau un exemplu: o masina de aprox 120cp si1000kg mie mi se pare excelenta sa nu credeti ca visez la s3,gti,m3 sau mai stiu eu ce alte minunati
life=car is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 09:52   #11
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: ce ati alege?

Păi văd că avatarul tău are deja un carosier preferat.

Orientează-te către Bertone şi dacă eşti atent şi ambiţios poţi găsi unul īn stare bună care să se şi īncadreze īn banii tăi
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 12:16   #12
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ce ati alege?

Quote:
Originally Posted by life=car View Post
Da stiu de alfa dar nu cred ca pot sa intretin una, plus ca aici e vorba si de o masina de zi cu zi deci prin urmare ar trebui sa fie si cat de cat fiabila. Iar ca consum nas prea vrea sa sara de 15 sa zic la talpa pe benzina desigur
Ce te face sa crezi ca 147 nu e fiabila sau ca e greu de intretinut? Intreb de curiozitate, ca fost proprietar de 147
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 13:27   #13
life=car

Stage 2
 
life=car's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Default Re: ce ati alege?

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Păi văd că avatarul tău are deja un carosier preferat.

Orientează-te către Bertone şi dacă eşti atent şi ambiţios poţi găsi unul īn stare bună care să se şi īncadreze īn banii tăi
Da asa e imi place foarte mult bertone doar ca din ce am auzit are piesele mai scumpe decat pe astra si ma cam pus pe ganduri, insa nu e scos din calcul ramane inca o optiune

Last edited by life=car; 21-07-10 at 13:30.
life=car is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 13:29   #14
life=car

Stage 2
 
life=car's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Default Re: ce ati alege?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Ce te face sa crezi ca 147 nu e fiabila sau ca e greu de intretinut? Intreb de curiozitate, ca fost proprietar de 147
pai iti zic din ce stiu eu de la prieteni, fosti proprietari, auzite: alfa consuma destul de multisor undeva la 11 in oras iar ca piese... din cate stiu eu e masina premium deci nu prea as compara-o cu un focus. te rog sa ma contrazici daca am gresit cu ceva
life=car is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 13:52   #15
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ce ati alege?

Quote:
Originally Posted by life=car View Post
pai iti zic din ce stiu eu de la prieteni, fosti proprietari, auzite: alfa consuma destul de multisor undeva la 11 in oras iar ca piese... din cate stiu eu e masina premium deci nu prea as compara-o cu un focus. te rog sa ma contrazici daca am gresit cu ceva
Sa nu crezi ca insist pe 147, nu te obliga nimeni sa-ti iei, discut doar din curiozitate.
Da, consumul e pe la 10,5 - 11 in oras, dar atat consuma si un Focus 1.6 (stiu din experienta, nu din auzite).
Iar ca si piese, in 8 luni n-am schimbat nimic, deci nu prea stiu cum sa-ti raspund la dilema asta.

LE: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/de...=1&tabNumber=1
La asta m-am uitat recent, e minunata. Poate daca ar fi avut ceva mai putini km...
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -