Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 21-07-10, 14:17   #16
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ce ati alege?

In banii astia ai asa:

Opel Astra G / Bertone (la opel sunt ieftine piesele)
Alfa Romeo 147
Ford Focus
Megane

La Alfa nu sunt neaparat scumpe piesele, depinde de magazin... oricum n-o sa-ti cada in fiecare zi cate ceva, sunt masini rezistente. La Renault stiam ca sunt scumpe piesele comparat cu restul autoturismelor, dar aici nu bag mana in foc... si la Peugeout la fel. Si daca zici ca un Golf IV nu te coafeaza... altceva nu-mi vine in minte acum ca sa se incadreze in toate criteriile care le vrei tu, poate esti si putin cam pretentios in banii astia.
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 19:23   #17
life=car

Stage 2
 
life=car's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Default Re: ce ati alege?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Sa nu crezi ca insist pe 147, nu te obliga nimeni sa-ti iei, discut doar din curiozitate.
Da, consumul e pe la 10,5 - 11 in oras, dar atat consuma si un Focus 1.6 (stiu din experienta, nu din auzite).
Iar ca si piese, in 8 luni n-am schimbat nimic, deci nu prea stiu cum sa-ti raspund la dilema asta.

LE: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/de...=1&tabNumber=1
La asta m-am uitat recent, e minunata. Poate daca ar fi avut ceva mai putini km...
da nu ai cum sa dai gres cu extreriorul negru si interior crem. Nu stiu ce sa zic as lua-o in calcul mai ales ca imi place enorm de mult dar o sa ma mai documentez despre ea
life=car is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 19:28   #18
life=car

Stage 2
 
life=car's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Default Re: ce ati alege?

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
In banii astia ai asa:

Opel Astra G / Bertone (la opel sunt ieftine piesele)
Alfa Romeo 147
Ford Focus
Megane

La Alfa nu sunt neaparat scumpe piesele, depinde de magazin... oricum n-o sa-ti cada in fiecare zi cate ceva, sunt masini rezistente. La Renault stiam ca sunt scumpe piesele comparat cu restul autoturismelor, dar aici nu bag mana in foc... si la Peugeout la fel. Si daca zici ca un Golf IV nu te coafeaza... altceva nu-mi vine in minte acum ca sa se incadreze in toate criteriile care le vrei tu, poate esti si putin cam pretentios in banii astia.
1. Opel astra g si bertone sunt masini cam foarte diferite din toate punctele de vedere si asta o zic pentru ca m-am interesat. E adevarat ca opel are piese ieftine dar cu bertone e o cu totul alta poveste... o stiu de la posesori de bertone
2. Stiu ca sunt pretentios si ca cer prea mult pentru bugetul asta de aici si topicul acesta poate veniti cu alte idei care sa ma ajute si in legatura cu golfu e adevarat tine si de gusturile fiecaruia dar eu nu vad nici un fel de calitate la masina aia si cu toate astea toata lumea se arunca prima data la ea
life=car is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 10:30   #19
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: ce ati alege?

Greşeşti la partea cu calitate, din partea Golfului!

Zii mai bine că este o chestie de gusturi şi atāt! Nu de alta dar nu ai fi realist să susţii că la partea de calitate stă rău.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 10:40   #20
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ce ati alege?

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Greşeşti la partea cu calitate, din partea Golfului!

Zii mai bine că este o chestie de gusturi şi atāt! Nu de alta dar nu ai fi realist să susţii că la partea de calitate stă rău.
Probabil omul se refera la faptul ca nu vede niciun atu la golf, dar a folosit cuvantul "calitate".
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 16:06   #21
life=car

Stage 2
 
life=car's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Default Re: ce ati alege?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Probabil omul se refera la faptul ca nu vede niciun atu la golf, dar a folosit cuvantul "calitate".
Mda asa e m-am exprimat gresit... ai dreptate ma refer la atuurile golfului
Pana acuma sincer am tot inclinat spre focus a inceput sa imi placa destul de mult si din cate stiu are pe spate suspensie indepedenta ceea ce reprezinta inca un punct in plus, dar nu e nimic batut in cuie
life=car is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 23:11   #22
maddyx15

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1
Default Re: ce ati alege?

Daca vrei ceva sportiv ia-ti un bmw seria 3 din 2000-2001 pt k poti gasi la vreo 4500e.Si ai tot ce vrei la masina asta.
maddyx15 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 20:57   #23
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: ce ati alege?

in banii astia o masina foarte frumoasa imi pare alfa 147,
unele bune ar fi astra g si focusul , ai gasi poate si un golf4/bora...
eu asa as alege... totusi de fiabilitatea de la alfa147 ce stiti, de 156 am auzit ca ar fi chiar bune...
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 22:21   #24
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: ce ati alege?

Din toate masinile alea prezentate de tine , iti recomand fordul focus 1.6 16v

Focusul este prima masina de clasa compacta cu punte spate independenta , un plus pentru stabilitate , facand comparatie cu un golf 4 , s-ar merita doar daca e sa fie un 1.8 turbo sau un tdi ! Motorul de 1.6 este foarte laudat , liniar , consum bun , fiabil , iar focusul per ansamblu este o masina robusta , mai ales pentru soselele noastre ! Eu zic sa mergi cu incredere pe focus mai ales ca bugetul care il ai iti permite sa gasesti unul in stare buna si intretinut !

Ionutz_cluj : alfele 147 nu sunt facute pentru strazile noastre ! da sunt frumoase , dar par fragile , mai ales cele fara facelift ! iar in banii care ii are omul , gaseste un focus chiar in conditie excelenta daca stie unde sa caute !

Zicea cineva ceva de golf 4 , sa stii ca da , golful e mai bun la capitolul calitate , dar din punct de vedere tehnic , focusul e mai avansat putin si fac referire la golf 4 si focus mk1
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 12:41   #25
life=car

Stage 2
 
life=car's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Default Re: ce ati alege?

Quote:
Originally Posted by maddyx15 View Post
Daca vrei ceva sportiv ia-ti un bmw seria 3 din 2000-2001 pt k poti gasi la vreo 4500e.Si ai tot ce vrei la masina asta.
Nu prea am decat numele de BMW la masina aia ca in rest la bani astia nu gasesc decat 316 sau 318 si nu prea sunt cine stie....plus ca la piese nu cred ca sunt ieftine deloc
life=car is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 12:43   #26
life=car

Stage 2
 
life=car's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Default Re: ce ati alege?

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Din toate masinile alea prezentate de tine , iti recomand fordul focus 1.6 16v

Focusul este prima masina de clasa compacta cu punte spate independenta , un plus pentru stabilitate , facand comparatie cu un golf 4 , s-ar merita doar daca e sa fie un 1.8 turbo sau un tdi ! Motorul de 1.6 este foarte laudat , liniar , consum bun , fiabil , iar focusul per ansamblu este o masina robusta , mai ales pentru soselele noastre ! Eu zic sa mergi cu incredere pe focus mai ales ca bugetul care il ai iti permite sa gasesti unul in stare buna si intretinut !

Ionutz_cluj : alfele 147 nu sunt facute pentru strazile noastre ! da sunt frumoase , dar par fragile , mai ales cele fara facelift ! iar in banii care ii are omul , gaseste un focus chiar in conditie excelenta daca stie unde sa caute !

Zicea cineva ceva de golf 4 , sa stii ca da , golful e mai bun la capitolul calitate , dar din punct de vedere tehnic , focusul e mai avansat putin si fac referire la golf 4 si focus mk1
Mda cam asa ma gandesc si eu desi daca as avea putin noroc poate dau peste un 1.8 ca la consum stiu ca oricum nu e mare diferenta
Normal as fi vrut bertone dar bertone e o masina care cere un capital ceva mai marisor
life=car is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 13:57   #27
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: ce ati alege?

Quote:
Originally Posted by life=car View Post
Mda cam asa ma gandesc si eu desi daca as avea putin noroc poate dau peste un 1.8 ca la consum stiu ca oricum nu e mare diferenta
Normal as fi vrut bertone dar bertone e o masina care cere un capital ceva mai marisor
Multi prefera acel motor de 1.6 , din cauza ca per ansamblu este mai bun decat 1.8 ! multi au laudat 1.6 si si daca nu te deranjeaza acei 10 cai in minus , eu zic sa mergi pe 1.6 !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 15:48   #28
rorschach

Stage 5
 
rorschach's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 691
Default Re: ce ati alege?

leon 2001-2002
a3 2000-2002


cam aceeasi dilema am si eu ...alfa e frumoasa si se conduce intr-un mare fel dar am un prieten cu 156 luata de noua si a avut o gramada de probleme cu ea.
__________________
,,Reality is wrong. Dreams are for real''
rorschach is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -