Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 03-07-10, 10:12   #1
maddyx15

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1
Default Achizitie masina SH.Am nevoie de sfaturi!

Salut.Undeva la sfarsitul lunii voi avea undeva la 6500e bani in mana si as dori sa stiu ce masina as putea cumpara.Eu m-am orientat la ceva german Audi A4 B6 2002 2.5tdi 6+1 180cp quatrro sau 2003 1.9tdi 131cp,bmw 318 sau 320 tdi 2003,vw passat 2004 1.9tdi,vw golf IV 2005 tdi,mercedes c220 cdi 2002 cutie manuala.Toate aceste masini le-am gasit in bugetul meu,dar vreau sa stiu care ar fi cea mai buna calitate pret ,intretinere pt ca dupa ce cumpar nu voi mai avea asa multi bani.Daca aveti si alte sugestii va rog sa mi le spuneti!
Va multumesc!
maddyx15 is offline   Reply With Quote
Old 03-07-10, 10:53   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Achizitie masina SH.Am nevoie de sfaturi!

Quote:
Originally Posted by maddyx15 View Post
Salut.Undeva la sfarsitul lunii voi avea undeva la 6500e bani in mana si as dori sa stiu ce masina as putea cumpara.Eu m-am orientat la ceva german Audi A4 B6 2002 2.5tdi 6+1 180cp quatrro sau 2003 1.9tdi 131cp,bmw 318 sau 320 tdi 2003,vw passat 2004 1.9tdi,vw golf IV 2005 tdi,mercedes c220 cdi 2002 cutie manuala.Toate aceste masini le-am gasit in bugetul meu,dar vreau sa stiu care ar fi cea mai buna calitate pret ,intretinere pt ca dupa ce cumpar nu voi mai avea asa multi bani.Daca aveti si alte sugestii va rog sa mi le spuneti!
Va multumesc!
In cazul asta niciuna nu merita, poate doar Golful.
In 6500 iti poti lua Opel Astra H 2005/2006, Ford Focus aceiasi ani, sau Fiat Grande Punto.
De recomandat e sa-ti iei ceva cat mai nou, si de preferinta cat mai ieftin de intretinut.
Deasemenea, te poti baga la un Sandero nou, ai garantie la el si macar stii o treaba.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-07-10, 16:30   #3
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Achizitie masina SH.Am nevoie de sfaturi!

ai zis ca nu vei mai avea asa multi bani dupa ce achizitionezi masina ... poate ai vazut ca s-a scumpit impozitul la masinile cu motor peste 2000 (in caz ca o inmatriculezi pe RO) e undeva la 900-950 lei pe an.
poate ar trebui sa te gandesti la un motor mai mic putin eu stiu.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 03-07-10, 21:33   #4
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Achizitie masina SH.Am nevoie de sfaturi!

Sfat util!

Ăsta nu este timp de cumpărat maşini, când viitorul ţării este atât de incert.

Ia-ţi ceva cu care să îţi faci treaba!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 12:43   #5
neamtzu_ro

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Default Re: Achizitie masina SH.Am nevoie de sfaturi!

sunt firme in romania care vand masini de 2-3 ani lla pretzuri mult mai mici decat alea din germania ..masini recuperate de la leasing...deci inainte sa va ganditi la masini din germani mai bine va uitati oleaca prin jur pe aici pe la noi ionut_cluj are cea mai mare dreptate ..cu cat masina este mai noua cu atat ai posibilitatea sa iti recuperi o parte destul de buna din bani pe viitor ...in cazul in care i sa vrei sa iti iei altceva ...un opel astra din 2006 nu o sa poata sa til evalueze cineva mai putin de 5000 euro ... in schimb cand te duci cu o masina de 9 -10 ani nu conteaza ce masina este iti zici eu ca lumea o sa strambe din nas...
asa ca uitate cu atenzie ... si multa bafta !
neamtzu_ro is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 12:48   #6
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Achizitie masina SH.Am nevoie de sfaturi!

Şi alea recuperate de la clienţii răuplatnici, în ce stare sunt?
Să fim serioşi...rar găseşti o maşină bună la firmele de recuperări maşini luate în leasing.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 13:20   #7
neamtzu_ro

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Default Re: Achizitie masina SH.Am nevoie de sfaturi!

http://www.autoparcorange.com/masini-de-vanzare/


http://www.mevas-auto.ro

astea sunt soar 2 dintre ele ... intra important este sa stai sa le pazesti mereu sa stai la panda si cand ajunge masina care iti place sa sari repere .... cei de la parcorange au vaqndut in 3 zile 6-7 masini sare eu leam vazut cand le-au bagat pe sit si a2a zi au dispartut ...cei de la mevas lucreaza cu porche leasing ...si aduc mereu ..asa ca mai vine ... intereseazate decat sa te duci sa pierzi timpul aiurea prin germania si alte chesti ...cu umblatul cu imatriculatul ...
neamtzu_ro is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 14:05   #8
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Achizitie masina SH.Am nevoie de sfaturi!

neamtule, daca maine tre sa duci masina inapoi la firma de leasing ...pai nu mergi in parcarea unui supermarket si iti faci de cap cu ea stiind ca de maine nu mai este a ta?
Asa gandim noi balcanicii si asa ne diferentiem de civilizatia din Vest.
100k km la noi in tara nu se compara cu 100k km din Vest....combustibil,infrastructura,mentalitate.
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 14:19   #9
neamtzu_ro

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Default Re: Achizitie masina SH.Am nevoie de sfaturi!

ai dreptate .... vezi care este diferentza ....eu sunt plecat din romania de 4 ani ..si cred si o vad ca pe o afacere sa cumperi o masina de 2 ani cu 5500-6000 euro ...masina care daca te duci in strainatate in reprezentanza o cumperi automat cu 2-3 mii de euro mai scump decat in romania , dar sunt sa tinem cont ca masinile in leasing nu leau cumparat numai copii de bani gata si ca le-au cumparat si oameni simpli care acum nu mai au posibilitate sa le plateasca ...si zic ca mai bine sa dea masina inapoi decat sa moara de foame pe viitor ptr un fier care isi pierde din valoare .....dar sunt foarte multi in romania care intra sa bea o cafea la un bar si cand iesa sa plece acasa nu mai gasesc masina ....
neamtzu_ro is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 14:28   #10
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Achizitie masina SH.Am nevoie de sfaturi!

Quote:
Originally Posted by GABBY_ View Post
neamtule, daca maine tre sa duci masina inapoi la firma de leasing ...pai nu mergi in parcarea unui supermarket si iti faci de cap cu ea stiind ca de maine nu mai este a ta?
Asa gandim noi balcanicii si asa ne diferentiem de civilizatia din Vest.
Pot sa confirm, asa am facut eu cu 407 inainte sa-l dau inapoi, era sa-mi sara pistoanele in c*aie
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 20:25   #11
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Achizitie masina SH.Am nevoie de sfaturi!

confirm si eu , ca cumparator, rar gasesti o masina la leasing la un pret acceptabil in stare excelenta ! am cumparat eu si era in orice critica , cred ca nu a vazut spalatorie in ultimul an , i-au luat jantele , cd-playerul , cricul, orice putea sa mai foloseasca la alceva !! bine chestiile astea lipsa s-au resimtit in pret !!
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 01:21   #12
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Achizitie masina SH.Am nevoie de sfaturi!

@ionut_cluj , si te lauzi cu asa ceva ? Te credeam mai inteligent de atat.

Ca sa fiu on-topic , si cele din parcurile de masini recuperate sunt vai mama lor .Intradevar ,apar si masini bune dar aici intervine mafia samsarilor , si omul de rand nu apuca sa ajunga la ele.
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 05:09   #13
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Achizitie masina SH.Am nevoie de sfaturi!

Ieri cand am scris postul ala mi se parea chiar amuzant. Acum, not so much
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 09:38   #14
VirusicaX

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 31
Default Re: Achizitie masina SH.Am nevoie de sfaturi!

Mie mi se pare amuzant si acum
VirusicaX is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 16:29   #15
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Achizitie masina SH.Am nevoie de sfaturi!

Bineînţeles că mi se pare şi mie amuzant.
De ce nu ar fi?
Este o metodă bună de a se răzbuna pentru că a plătit bani grei până la un moment dat pentru o maşină, pe care va trebui să o returneze pentru că trăieşte într-o tară de kk.
Sincer, cine se duce să îşi cumpere o maşina dintr-un parc auto cu maşini recuperate, fără să inspecteze minuţios maşina?

Reprezentanţii dacă într-adevăr vor să îşi dea maşinile voi lua în seamă toate minusurile maşinii şi vor face un preţ pe măsură.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -