Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 19-06-10, 11:05   #1
MoshuXXL

Stock
 
MoshuXXL's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1
Question Masina noua hatchback compacta - buget 13.500 Euro + 3 tichete REMAT

Buhuhu la tot forumul.
Iata in sfarsit ca pot sa imi indeplinesc un vis de al meu mai vechi: achizitie masina noua. Stiu ca voi pierde 20% din valoarea ei de cum ma urc in ea si ca nu e avantajos financiar, dar ce mai conteaza.

Masina pe care doresc sa o achizitionez vreau sa fie neaparat pe benzina cu 120-150 CP (prima preferinta de motorizare ar fi 1.4 turbo, iar daca nu exista la modelul respectiv asa ceva abia atunci iau in calcul 1.6 aspirat) si cu echipare de top. Masina va fi folosita 60% in oras si numarul anual de kilometri va fi undeva pe la 17-18.000. In vacante si excursii masina va avea parte si de drumuri de tara sau cateodata un drum forestier mai usurel (nu off-road), asa ca mi-ar place sa nu fie prea joasa ca sa faca fata drumurilor proaste de la noi (vreau si pachet drumuri grele). Un alt aspect important este sa aiba o fiabilitate buna si o intretinere decenta.

Favoritele mele sunt Fiat Bravo, Renault Megane si Opel Astra. Imi mai plac ca design exterior si interior Mazda 3, Honda Civic, Seat Leon (interiorul mai putin). Ford Focus si VW Golf mi se par cam lipsite de personalitate (nici nu imi plac, nici nu imi displac). Nu imi plac sau nu vreau Kia Ceed, Hyundai i30, Citroen C4, Peugeot 308.

Bugetul de 13.500 Euro + 2.700 Euro 3 tichete (1 tichet il am, iar pt celelalte 2 pe care o sa le cumpar mi-am prevazut separat bugetul) trebuie sa includa si taxa auto de inmatriculare daca e cazul.

Din ce am vorbit pina acum pe la dealeri, in afara de promotiile nationale, mi s-a oferit de la Fiat reducere 400 Euro (care pina la urma nu e nici cat taxa auto de inmatriculare - Bravo are Euro IV), iar cel de la la Renault un plin de benzina si presulete originale. Mi s-au parut cam zgarciti cu reducerile, dar presupun ca asa e la prima strigare pina vad ei ca esti hotarat sa iei de la ei. Daca aveti si sfaturi de negociere ca sa obtin reduceri va rog sa le dati.

Am inceput sa ma duc si la test-drive. Primul a fost cu Fiat Bravo 1.4 150 CP. Mi-a placut cum merge masina cu motorul ala si e placuta atat exterior, cat si interior. Am fost de curiozitate si la Kia (am zis sa nu fiu genul care se ia dupa marca) si am probat Ceed FL 1.6 126 CP. Am fost dezamagit si de motor si de calitatea interiorului. In curand sunt programat la test pentru Opel Astra si Renaul Megane.

Multumesc in avans pentru sfaturi si pareri.
MoshuXXL is offline   Reply With Quote
Old 19-06-10, 11:24   #2
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Masina noua hatchback compacta - buget 13.500 Euro + 3 tichete REMAT

ca sfat de negociere, daca unele culori sunt cu ceva bani in plus, iar cu cele gratuite nu sunt masini pe stoc poti pune "da eu ce fac,. maine vreau masina, nu imi convine sa dau niste bani in plus ca sa o iau acuma, voi ma obligati sa dau suma asta in plus" la fel si cu alte optiuni, ma rog, nu ceri tu masina cheala si zici ca sa tio dea pe asta chiar daca e full ca n-ai timp.
si verifico daca nu are kilometri, stiu pe cineva sia luat o masina si avea 200k km si fusese faramata, si cica era noua... ca astia pun si masinile care au fost la test drive.
cam atat stiu eu... oricum metode sunt multe...
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-10, 11:36   #3
MoshuXXL

Stock
 
MoshuXXL's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1
Default Re: Masina noua hatchback compacta - buget 13.500 Euro + 3 tichete REMAT

Eu nu prea am cum sa le zic ca imi baga ei ceva pe gat pentru ca oricum vreau varianta cea mai de sus de echipare. Pe de alta parte daca e varianta de top de echipare pretul e mai mare si ar trebui sa aiba de unde scade. Poate trebuie unul cu negocierea mai in sange ca mine... ca mie nu prea mi-a iesit.
MoshuXXL is offline   Reply With Quote
Old 19-06-10, 12:16   #4
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Masina noua hatchback compacta - buget 13.500 Euro + 3 tichete REMAT

Astra īmi place foarte mult acum arată!

Cred că şi tu eşti de aceeaşi părere.

Fiat-ul nu ştiu dacă şi-a revenit din boala sa şi anume să ţi se strice diferite bucşi sau mai ştiu eu ce pe la trenul de rulare.
Renault-urile sunt maşini bune dar au piesele nesimţit de scumpe.

Opel pare a fi o alegere īnţeleaptă. Eu nu sunt total obiectv pentru că sunt fan Opel, dar am stat şi am gāndit la rece.

P.S. Zane, vorbeşti prostii la faza cu maşinile rulate. Clientul ştie īntotdeauna la ce se bagă, pentru că primeşte un discount considerabil la acea maşină care a fost folosită drept Tester. Unde mai pui că are şi garanţie la ea...
Tu eşti băiat ok, dar prea ne īmbuibi capul cu orice zvon sau prostioare auzite de tine din diferite surse.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Last edited by andi_cimpean; 19-06-10 at 12:18.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 19-06-10, 12:30   #5
MoshuXXL

Stock
 
MoshuXXL's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1
Default Re: Masina noua hatchback compacta - buget 13.500 Euro + 3 tichete REMAT

Oricine este putin subiectiv pentru ca isi formeaza si bazeaza opiniile pe experiente proprii. Ideea e sa fi rezonabil. Si mie imi place Astra. Are si plusuri si minusuri. De pilda la acelasi pret Megane si Fiat e peste la dotari. Dar la capitolul pret raportat la dotari ma pot edifica singur. Important e care dintre masini peste 4-5 ani dupa achizitie ar avea premizele sa fie cu cheltuielile cele mai mici de intretinere, reparatii, combustibil. De asemenea care ar fi cea mai fiabila. Sa iau in considerare in faza asta pretul de revanzare nu stiu daca are rost ca se pot schimba multe in atatia ani.
MoshuXXL is offline   Reply With Quote
Old 19-06-10, 14:02   #6
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Masina noua hatchback compacta - buget 13.500 Euro + 3 tichete REMAT

ma si eu o curiozitate, la care astra te referi? ultimul (i) sau penultimul (h)?
si la care golf te referi ca nu are personalitate?
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-10, 14:31   #7
Paul

Stage 5
 
Paul's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,733
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
[SUBARU]
[4Rally]
Default Re: Masina noua hatchback compacta - buget 13.500 Euro + 3 tichete REMAT

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
ma si eu o curiozitate, la care astra te referi? ultimul (i) sau penultimul (h)?
si la care golf te referi ca nu are personalitate?
Defapt ultima Astra e J.
Paul is offline   Reply With Quote
Old 19-06-10, 14:37   #8
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Masina noua hatchback compacta - buget 13.500 Euro + 3 tichete REMAT

te sfatuiesc sa mergi sa incerci si un golf6 1.4tsi
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 19-06-10, 14:38   #9
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Masina noua hatchback compacta - buget 13.500 Euro + 3 tichete REMAT

Quote:
Originally Posted by Paul View Post
Defapt ultima Astra e J.
greseala mea, eu doar le-am luat la rand... totusi de ce au scos I-ul?
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-10, 15:07   #10
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Masina noua hatchback compacta - buget 13.500 Euro + 3 tichete REMAT

Bravo pare o alegere buna, deja se fabrica de o vreme si e un model ajuns la maturitate. Plus ca arata cel mai bine dintre variantele tale.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 19-06-10, 19:54   #11
MoshuXXL

Stock
 
MoshuXXL's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1
Default Re: Masina noua hatchback compacta - buget 13.500 Euro + 3 tichete REMAT

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
ma si eu o curiozitate, la care astra te referi? ultimul (i) sau penultimul (h)?
si la care golf te referi ca nu are personalitate?
Ma intereseaza Astra I (denumirea oficiala asta este), iar in ceea ce priveste Golful este vorba despre VI (dupa cum scrie si in primul post) pentru ca pe mine ma intereseaza masini noi. Iar cat despre partea ca nu are personalitate ... era o opinie pur subiectiva... mai degraba cred ca e vorba ca nu e masina potrivita personalitatii mele.

Zicea ionut_cluj de Bravo... ce stiti de fiabilitate, costuri intretinere? Se preteaza si la drumuri mai de tara? Mi s-a parut ca e o masina destul de joasa.
MoshuXXL is offline   Reply With Quote
Old 19-06-10, 20:04   #12
Alexutzzz

Stage 5
 
Alexutzzz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,349
Default Re: Masina noua hatchback compacta - buget 13.500 Euro + 3 tichete REMAT

Mai bine scoti din joblen inca 2-3 mi si te arunci la un santa fe.
Asta daca iti foloseste o masina atat de mare si comfortabila.
E oferta tare de tot
Alexutzzz is offline   Reply With Quote
Old 19-06-10, 20:09   #13
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Masina noua hatchback compacta - buget 13.500 Euro + 3 tichete REMAT

in 15-16k iai un santa fe full... "full de full"?
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-10, 23:14   #14
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Masina noua hatchback compacta - buget 13.500 Euro + 3 tichete REMAT

Quote:
Originally Posted by MoshuXXL View Post
Ma intereseaza Astra I (denumirea oficiala asta este), iar in ceea ce priveste Golful este vorba despre VI (dupa cum scrie si in primul post) pentru ca pe mine ma intereseaza masini noi. Iar cat despre partea ca nu are personalitate ... era o opinie pur subiectiva... mai degraba cred ca e vorba ca nu e masina potrivita personalitatii mele.

Zicea ionut_cluj de Bravo... ce stiti de fiabilitate, costuri intretinere? Se preteaza si la drumuri mai de tara? Mi s-a parut ca e o masina destul de joasa.
bravo e o masina excelenta ,joasa ,stabila,cu un pic de atentie nu o lovesti,comoda,nu as da-o pentru nimica,singurul minus e ca nu are cruise control,am luat de pe stoc,la autostrada imi oboseste piciorul,orcum e greu de ales dintre opel si fiat,au unele motoare in comun,deci pica mitul ca masinile italienesti is proaste,e o vorba a avea masina italieneasca e ca si cum ai avea prietena stripteuza,e proasta dar toti te invideaza
__________________


viata e plina de suisuri si coborasuri pentru mine ce e important e sa ma simt bine si sa imi traiesc viata la maxim
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-10, 23:27   #15
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina noua hatchback compacta - buget 13.500 Euro + 3 tichete REMAT

Omu' vrea hatch, lasati aberatiile.

Eu zic sa dai fuga sa faci un test drive cu Mazda 3 si o sa vezi cum ti se schimba parerea.
Dintre cele 3 (Bravo, Megane, Astra) le-am condus pe toate si mi-am format o parere clara:
Bravo - foarte frumusel interiorul, vesel, dar parca nu e chiar asa de mult spatiu. Scaunele sunt comode, plasticul e... plastic. Se conduce normal, nu pot sa zic ca-i prea sensibila ca Renault-ul sau oarecum greoaie ca Astra, si e ok in oras pentru ca are modul City la servodirectie. Cu fiabilitatea se aud vorbe multe. Cunosc pe cineva care are 3 Fiat-uri: 2 Bravo diesel si un Stilo diesel. Stilo are 160000km si chiar nu are probleme, in schimb la Bravo nu sta chiar asa situatia. In fine, cum ti-e si norocul.
Megane: nu mi-a placut faptul ca pare mult prea sensibila. Nu pot sa zic c-am fost prea sigur pe ea la drum, dar in rest, e comoda, e placuta in interior, e destul de silentioasa. Foarte interesante ceasurile, e genul de masina de care nu te plictisesti prea repede. Arata superb varianta in 3 usi. As merge pe 1.6 16v, e un motor foarte bun.
Astra: e maricica, dar cu scaunele chiar au nimerit-o de data asta; se sta foarte confortabil in interior. La drum se simte putin greoaie, dar nu e putoare (am condus varianta 1.6 aspirat). Bordul e pe gustul meu, pozitia la volan e foarte buna, mai pe scurt: o Astra G pare mai ok pentru oras, o Astra J pare mai ok pentru drumuri mai lungi. Interiorul este de calitate (nu ca la modelele de pana acum) si dupa ce am analizat-o "pe dedesubt" impreuna cu cineva care lucreaza in domeniu am constatat ca e destul de bine facuta.

Din astea 3 eu as alege Astra, pentru ca am avut numai experiente placute cu Opel, si chiar imi place modelul (fara sa fiu subiectiv la partea asta). Eu fac si drumuri lungi mai des deci e ok pentru mine.
Dar, repet, incearca Mazda 3, e superb modelul nou si Mazda e renumita pentru faptul ca face masini cu adevarat bune. Eu am condus modelul anterior de Mazda 3 si e clar peste Renault, Opel, VW, Ford etc.
Din celelalte pe care le-ai mentionat:
Honda Civic - cand m-am urcat la volan am zis stai sa vezi ce minune o fi, toata lumea zice VTEC in sus VTEC in jos. M-a vrajit intr-un fel interiorul, dar cand am scos-o la drum am constatat ca e un hatch ca toate hatch-urile, nimic peste medie, nimic prea sportiv, ba chiar m-a dezamagit intr-un viraj pe care pana si cu Astra il abordez mai tare (s-a destabilizat de la o mica denivelare). Nu zic ca imi displace, doar ca as alege altceva in locul ei.
Seat Leon - mai bine Golf, Leon-ul in ochii mei seamana cu un MPV mic. Nu am condus, deci nu ma pronunt decat la partea de aspect (desi Golf am condus si nu cred ca-s diferente). Dar in fine, sa zicem ca nu arata totusi rau la exterior. In interior, consola centrala e chiar urata, pe bune.

Last edited by 22VIN; 19-06-10 at 23:31.
22VIN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -