Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 11-12-06, 15:59   #1
alinneagoe

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 141
Exclamation masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede

salutare tuturor. problema mea este urmatoarea. vor ai mei sa cumpere o masina. si s-au gandit ca decat sa faca un credit sa ia una sh mai bine fac un credit mai maricel sau se baga la un leasing si iau una noua care are si garantie si service si toate cele. probabil prima pe lista e loganul. ce alte variante credeti ca merita luate in calcul? le trebuie o masina cu care sa nu aiba probleme (de aia s-au gandit la una noua) care sa aiba loc de bagaje (de aia m-am gandit la logan ca are portbagaj de-a dreptul nesimtit) si ieftina. acum nu trebuie chiar ieftina pt ca vor si eu un a/c si ce or mai vrea. dar oricum....nu mercedes, nu bmw... mai e si problema cu consumul. evident un diesel are consum mai mic dar costa mai mult. acum la cati km or sa faca ei cred ca e ok si un motor pe benzina... pe langa alegerea masinii in sine mai e problema cu modalitatea de achizitie. voi ce sfaturi aveti in acest sens? mai merge treaba aia cu masina veche contra 30 mil? ca avem chiar 2 rable in fata blocului care abia asteapta astept raspunsuri si parerei si eventual intrebari ca sa ne lamurim cat mai bine. multumiri anticipate tuturor!
__________________
Saxo 1.1i
alinneagoe is offline   Reply With Quote
Old 11-12-06, 16:01   #2
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede

cam in ce bani tre sa se incadreze masina noua? care ar fi limita maxima? ce mai vor ei ca dotari de la masina aia? da mai multe detalii, te rog...
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 11-12-06, 16:08   #3
alinneagoe

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 141
Default Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede

pai probabil limita va fi la undeva 10-12.000 eur. inca nu stiu ce dotari vor. o sa ii chestionez mai bine si revin. dar ideea era sa facem si o comparatie intre modele ieftine (logan, clio si ce o mai fi, sper sa nu zic prostii) intre preturi si ce ofera. revin cu detalii imediat ce le aflu si eu.
alinneagoe is offline   Reply With Quote
Old 11-12-06, 16:50   #4
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede

Hyundai accent de familie spatioasa in banutii astia,ar mai fipeugeot 206 dar cam micut si spui k nu vor asa ceva,aveo de la chevrolet.Eu zic sa nu te bagi la logan deoarece cum se vede pe piata este masina care se devalorizeaza cel mai mult dintre toate.O iei acu cu 10.000 si peste 5 ani cand termina leasingul abia o da cu 5000.(da nu 5000 e mult,mai putin
__________________
merg ca melcul cu casa dupa mine
HOT is offline   Reply With Quote
Old 11-12-06, 16:52   #5
doru_wrc

Stage 5
 
doru_wrc's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 323
Default Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede

loganul asta nou cu 7 locuri pt familie si pt ROMANIA este excelent.parerea mea.mare , munte, tara...unde vrei te poti duce cu ea.ai loc f mult in ea.dak as fi familist dasta mi-as lua.asta dak nu as avea bani de altceva
doru_wrc is offline   Reply With Quote
Old 11-12-06, 17:48   #6
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede

Logan DCI full , te ajunge mai ieftin daca vrei ceva intr-adevar ieftin .
Daca nu te poti uita pe la Ford Fiesta face lift , Opel Corsa , Peugeot 207 , Opel Astra clasic .....
cred ca si kia rio se incadreaza in banii astia dar personal nu stiu nimic despre el , ca design arata bine
Mai e Hyundai Accent...
__________________
2009 Audi A4
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-06, 19:52   #7
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede

logan, aveo sau symbol, cam astea sunt optiunile la banii astia cu dotari de bun simt

presupun ca 11-12 mii DDP te referi, daca e vorba de Cip, atunci intra si alte masini.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 11-12-06, 20:17   #8
spgbuc
Renault Driver

Stage 5
 
spgbuc's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 571
Member of:
[RENAULT]
[Echipa de sprijin]
Smile Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede

yo as merge pe un symbol dci are si porbagaj destul de mare si e si fiabil
spgbuc is offline   Reply With Quote
Old 11-12-06, 20:18   #9
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede

Quote:
Originally Posted by spgbuc View Post
yo as merge pe un symbol dci are si porbagaj destul de mare si e si fiabil
Dc clio symbol si nu logan? E mult mai urat clio
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-06, 21:45   #10
alinneagoe

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 141
Default Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede

chestia cu frumosul e subiectiva si discutabila este vb de clio symbol ala pe care il stim de cativa ani? sau au facut clio generatia noua si symbol? la accent m-am gandit si eu dupa ce am plecat de acasa. are o verisoara de-a mea unul asa ca o sa o chestionez pe ea. masina pare suficient de mare pt bagaje si suficient de mica pt parcare. 207 sau fiesta sau alte hatcbackuri nu ma tenteaza.
alinneagoe is offline   Reply With Quote
Old 12-12-06, 01:25   #11
alinneagoe

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 141
Default Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede

am vazut poze cu aveo si cu rio. nu sunt urate deloc. imi plac chiar mai mult decat symbol si categoric mult mai mult decat logan o sa le iau si pe astea in considerare. deci avem logan, symbol (daca ne lamurim asupra generatiei), accent, rio si aveo. despre astra la ce generatie va referiti? iar despre loganul break am o intrebare: are cumva prelata, sau ce naiba e aia, ca sa acopere ce ai in portbagaj? cum e polita de la hatchbackuri...

asa. si acum sa ajungem unde ne doare cel mai tare: banii. cum e cel mai bine? eu m-am gandit, si am mai auzit si la atii, ca mai bine faci credit direct la banca, achiti masina cash si apoi platesti ratele bancii pt creditul facut. voi ce ziceti? si repet: mai e valabila faza aia cu masina veche la schimb pt 30 mil avans la una noua? daca da, cum se face?
alinneagoe is offline   Reply With Quote
Old 12-12-06, 01:49   #12
alinneagoe

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 141
Default Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede

fabia intra in categorie? sau e scumpa?
alinneagoe is offline   Reply With Quote
Old 12-12-06, 11:45   #13
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede

eu cred ca e mai avatanjos leasing , si nu neaparat prin prisma banilor
PS fabia sedan?
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-06, 15:03   #14
alinneagoe

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 141
Default Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede

da, fabia sedan. la aia ma gandisem initial. desi e una break in fata blocului si nu e urata deloc. si nici asa mare ca loganul.
cat despre leasing...de ce ar fi mai avantajos? eu nu ma pricep. eu mi-am luat masina sh cu banii jos asa ca n-am idee cum e cu leasingurile.
alinneagoe is offline   Reply With Quote
Old 12-12-06, 17:52   #15
alinneagoe

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 141
Default Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede

m-am uitat pe siteurile oficiale romanesti de la dacia, chevrolet, kia, hyundai, skoda. dupa preturi au ramas in competitie loganul si aveo. o sa ma mai uit de mai multe ori sa ma asigur ca asa e dar eu dintre cele doua as alege aveo. mai tre' sa il si vad in realitate, poate si un drive-test sa vad si eu cum se comporta, cum e finisat...
alinneagoe is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -