Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/28903-masina-ieftina-pt-parinti-repede.html)

alinneagoe 11-12-06 15:59

masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
 
salutare tuturor. problema mea este urmatoarea. vor ai mei sa cumpere o masina. si s-au gandit ca decat sa faca un credit sa ia una sh mai bine fac un credit mai maricel sau se baga la un leasing si iau una noua care are si garantie si service si toate cele. probabil prima pe lista e loganul. ce alte variante credeti ca merita luate in calcul? le trebuie o masina cu care sa nu aiba probleme (de aia s-au gandit la una noua) care sa aiba loc de bagaje (de aia m-am gandit la logan ca are portbagaj de-a dreptul nesimtit) si ieftina. acum nu trebuie chiar ieftina pt ca vor si eu un a/c si ce or mai vrea. dar oricum....nu mercedes, nu bmw... mai e si problema cu consumul. evident un diesel are consum mai mic dar costa mai mult. acum la cati km or sa faca ei cred ca e ok si un motor pe benzina... pe langa alegerea masinii in sine mai e problema cu modalitatea de achizitie. voi ce sfaturi aveti in acest sens? mai merge treaba aia cu masina veche contra 30 mil? ca avem chiar 2 rable in fata blocului care abia asteapta :) astept raspunsuri si parerei si eventual intrebari ca sa ne lamurim cat mai bine. multumiri anticipate tuturor!

fuzzy 11-12-06 16:01

Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
 
cam in ce bani tre sa se incadreze masina noua? care ar fi limita maxima? ce mai vor ei ca dotari de la masina aia? da mai multe detalii, te rog...

alinneagoe 11-12-06 16:08

Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
 
pai probabil limita va fi la undeva 10-12.000 eur. inca nu stiu ce dotari vor. o sa ii chestionez mai bine si revin. dar ideea era sa facem si o comparatie intre modele ieftine (logan, clio si ce o mai fi, sper sa nu zic prostii) intre preturi si ce ofera. revin cu detalii imediat ce le aflu si eu.

HOT 11-12-06 16:50

Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
 
Hyundai accent de familie spatioasa in banutii astia,ar mai fipeugeot 206 dar cam micut si spui k nu vor asa ceva,aveo de la chevrolet.Eu zic sa nu te bagi la logan deoarece cum se vede pe piata este masina care se devalorizeaza cel mai mult dintre toate.O iei acu cu 10.000 si peste 5 ani cand termina leasingul abia o da cu 5000.(da nu 5000 e mult,mai putin

doru_wrc 11-12-06 16:52

Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
 
loganul asta nou cu 7 locuri pt familie si pt ROMANIA este excelent.parerea mea.mare , munte, tara...unde vrei te poti duce cu ea.ai loc f mult in ea.dak as fi familist dasta mi-as lua.asta dak nu as avea bani de altceva

Cosmin255 11-12-06 17:48

Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
 
Logan DCI full , te ajunge mai ieftin daca vrei ceva intr-adevar ieftin .
Daca nu te poti uita pe la Ford Fiesta face lift , Opel Corsa , Peugeot 207 , Opel Astra clasic .....
cred ca si kia rio se incadreaza in banii astia dar personal nu stiu nimic despre el , ca design arata bine
Mai e Hyundai Accent...

pimp_lex 11-12-06 19:52

Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
 
logan, aveo sau symbol, cam astea sunt optiunile la banii astia cu dotari de bun simt

presupun ca 11-12 mii DDP te referi, daca e vorba de Cip, atunci intra si alte masini.

spgbuc 11-12-06 20:17

Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
 
yo as merge pe un symbol dci are si porbagaj destul de mare si e si fiabil:D

Cosmin255 11-12-06 20:18

Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
 
Quote:

Originally Posted by spgbuc (Post 657071)
yo as merge pe un symbol dci are si porbagaj destul de mare si e si fiabil:D

Dc clio symbol si nu logan? E mult mai urat clio:)

alinneagoe 11-12-06 21:45

Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
 
chestia cu frumosul e subiectiva si discutabila :) este vb de clio symbol ala pe care il stim de cativa ani? sau au facut clio generatia noua si symbol? la accent m-am gandit si eu dupa ce am plecat de acasa. are o verisoara de-a mea unul asa ca o sa o chestionez pe ea. masina pare suficient de mare pt bagaje si suficient de mica pt parcare. 207 sau fiesta sau alte hatcbackuri nu ma tenteaza.

alinneagoe 12-12-06 01:25

Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
 
am vazut poze cu aveo si cu rio. nu sunt urate deloc. imi plac chiar mai mult decat symbol si categoric mult mai mult decat logan :) o sa le iau si pe astea in considerare. deci avem logan, symbol (daca ne lamurim asupra generatiei), accent, rio si aveo. despre astra la ce generatie va referiti? iar despre loganul break am o intrebare: are cumva prelata, sau ce naiba e aia, ca sa acopere ce ai in portbagaj? cum e polita de la hatchbackuri...

asa. si acum sa ajungem unde ne doare cel mai tare: banii. cum e cel mai bine? eu m-am gandit, si am mai auzit si la atii, ca mai bine faci credit direct la banca, achiti masina cash si apoi platesti ratele bancii pt creditul facut. voi ce ziceti? si repet: mai e valabila faza aia cu masina veche la schimb pt 30 mil avans la una noua? daca da, cum se face?

alinneagoe 12-12-06 01:49

Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
 
fabia intra in categorie? sau e scumpa?

Cosmin255 12-12-06 11:45

Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
 
eu cred ca e mai avatanjos leasing , si nu neaparat prin prisma banilor
PS fabia sedan?

alinneagoe 12-12-06 15:03

Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
 
da, fabia sedan. la aia ma gandisem initial. desi e una break in fata blocului si nu e urata deloc. si nici asa mare ca loganul.
cat despre leasing...de ce ar fi mai avantajos? eu nu ma pricep. eu mi-am luat masina sh cu banii jos asa ca n-am idee cum e cu leasingurile.

alinneagoe 12-12-06 17:52

Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
 
m-am uitat pe siteurile oficiale romanesti de la dacia, chevrolet, kia, hyundai, skoda. dupa preturi au ramas in competitie loganul si aveo. o sa ma mai uit de mai multe ori sa ma asigur ca asa e :) dar eu dintre cele doua as alege aveo. mai tre' sa il si vad in realitate, poate si un drive-test sa vad si eu cum se comporta, cum e finisat...


All times are GMT +2. The time now is 05:54.

- Copyright 2024 4Tuning