Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 03-06-10, 18:51   #1
Carmine.Fetuccio
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 0
Default megane 2.1 CC 1.9dci 2004 vs audi a4 1.9TDI 2002

In primul rand, bine v-am gasit pe toti.
In al 2lea rand, asta e primul post din viata mea, deci imi cer scuze pt eventualele greseli.
Am cautat pe mai multe forum-uri detalii despre Renault Megane 2.1 coupe cabrio cu motor de 1.9 diesel si deasemeni despre Audi a4 berlina tot cu motor de 1900 cm3 si tot diesel privind fiabilitatea, vizitele in service, consumul de carburant, costul reviziilor si altele, insa nu reusesc sa ma decid asupra unui model.
Eu am cam 8000euro (+/-500euro) disponibili pentru cumpararea unei masini iar modele care mi-au starnit interesul (in banii astia) sunt cele doua de mai sus. Insa nu reusesc sa ma decid asupra uneia si nici nu am gasit pe niciun site o comparatie de genul acesta. De aceea rog fostii sau actualii posesori de Megane 2.1 cabrio (si nu numai) si Audi A4 sa imi dea un sfat...
M-ar fi de ajutor sa stiu costurile reale ale intretinerii acestor masini (nu basme si povesti), kilometrii la care se fac reviziile, si orice alta informatie de folos.

Multumesc anticipat!
(detalii mai dau pe parcurs in functie de interesul pe care v-il starneste acest thread)
Carmine.Fetuccio is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 20:58   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: megane 2.1 CC 1.9dci 2004 vs audi a4 1.9TDI 2002

Salut.
Nu ai gasit comparatie intre aceste 2 modele pentru ca nu prea se pot compara.
Una e o masina decapotabila cu hardtop, cealalta e un sedan compact de familie... deci targetul celor doua este extrem de diferit.

Ce pot sa-ti spun din proprie experienta e ca niciuna nu e cinestie ce masina. Megane, din punctul meu de vedere e urat, dar are marele avantaj (cel putin pt mine) ca e decapotabil, eu fiind mare amator de masini decapotabile.
Audi e relativ fiabil, dar sufera pe partea de calitate a asamblarii in unele locuri. Cutiile de viteze nu-s stralucite, iar materialele alese pentru tapiserie nu-s cele mai bune. Per ansamblu confera masinii un aspect fad si sters.

Pe partea de consum, luand in cmparatie 1.9 DCi 120 cp vs. 1.9 TDI 131 cp, DCi-ul in mod normal consuma mai putin, dar e ceva mai puturos si mai sensibil la injectoare decat TDI-ul.
Ca si intretinere, nu vreau sa fac nicio remarca, nu am avut niciuna dintre ele indeajuns de mult incat sa-mi bat capul cu piese, dar Audi-ul e mai fiabil, clar.
Preturile pieselor nu le cunosc.

Megane-ul pare ceva mai placut la condus, e mai usor de parcat si arata diferit, cam astea ar fi atuu-rile lui.
A4 isi tine foarte ok pretul, e mai fiabil, mai performant, mai comod si mult mai usor de vandut (cel putin teoretic).

Tragand linie, eu unul n-as lua niciuna dintre cele doua, dar daca as fi obligat, as merge pe Audi. Tin sa mentionez ca nici Megane nu e o alegere proasta. Totul depinde de ce vrei de la masina.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 21:35   #3
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: megane 2.1 CC 1.9dci 2004 vs audi a4 1.9TDI 2002

din astea 2 tu alegi ori o berlina de clasa medie facuta de o marca renumita si chiar frumoasa ori o decapotabila sport care nu o pot lauda din parerea mea negativa pe renault si orice e frantuzesc, ca e clar ca nu ai un criteriu ci doar sa iti stea tie bine in ea (stai calm ca nu o dau cu definitii ca nu pentru asta sar lua o masina, si alte prostii). eu unul as alege clar a4, si pe motiv ca nu sunt un fan al decapotabilelor. plus ca e mai fiabild ecat un renault, apropo, ionut, eu unul am auzit despre a4-uri destule, na poate esti mecanic ceva si stii mai multe, si sunt multi ce au atins cateva sute bune de mii de km in consumabile.

totusi a venit vara, merita o decapotabila
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 22:09   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: megane 2.1 CC 1.9dci 2004 vs audi a4 1.9TDI 2002

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
din astea 2 tu alegi ori o berlina de clasa medie facuta de o marca renumita si chiar frumoasa ori o decapotabila sport care nu o pot lauda din parerea mea negativa pe renault si orice e frantuzesc, ca e clar ca nu ai un criteriu ci doar sa iti stea tie bine in ea (stai calm ca nu o dau cu definitii ca nu pentru asta sar lua o masina, si alte prostii). eu unul as alege clar a4, si pe motiv ca nu sunt un fan al decapotabilelor. plus ca e mai fiabild ecat un renault, apropo, ionut, eu unul am auzit despre a4-uri destule, na poate esti mecanic ceva si stii mai multe, si sunt multi ce au atins cateva sute bune de mii de km in consumabile.

totusi a venit vara, merita o decapotabila

Am avut 2 frantuzesti pana acum, si mi-au lasat o impresie foarte buna, plus ca am in plan un Citroen C6 pe viitor.

Altfel, am avut A4 2005 2.0 tdi si 2.0 benzina din 2001, si cam asta e experienta mea cu ele.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 22:14   #5
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: megane 2.1 CC 1.9dci 2004 vs audi a4 1.9TDI 2002

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Am avut 2 frantuzesti pana acum, si mi-au lasat o impresie foarte buna, plus ca am in plan un Citroen C6 pe viitor.

Altfel, am avut A4 2005 2.0 tdi si 2.0 benzina din 2001, si cam asta e experienta mea cu ele.
acum depinde si foarte mult de cat au fost de muncite masinile in cazul tau, ca in tara asta exista macar un om care cred ca prefera loganul in locul c-clasului la fiabilitate. totusi materialul din care sunt facute banchetele imi pare destul de bun, din cate am vazut.

acum din posturile tale am vazut ca esti si un razvratit in lumea masinilor, cand multimea spune ca peugeot-urile sunt de cacao, tu sari ca sunt printre cele mai fiabile masini. nu ma intelege gresit dar cam asta am observat eu. pace

Last edited by ZaNe94; 03-06-10 at 22:20.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 22:35   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: megane 2.1 CC 1.9dci 2004 vs audi a4 1.9TDI 2002

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
cand multimea spune ca peugeot-urile sunt de cacao, tu sari ca sunt printre cele mai fiabile masini.
Pentru ca asta e adevarul.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 22:35   #7
Carmine.Fetuccio
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 0
Default Re: megane 2.1 CC 1.9dci 2004 vs audi a4 1.9TDI 2002

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Salut.
Nu ai gasit comparatie intre aceste 2 modele pentru ca nu prea se pot compara.
Una e o masina decapotabila cu hardtop, cealalta e un sedan compact de familie... deci targetul celor doua este extrem de diferit.

Ce pot sa-ti spun din proprie experienta e ca niciuna nu e cinestie ce masina. Megane, din punctul meu de vedere e urat, dar are marele avantaj (cel putin pt mine) ca e decapotabil, eu fiind mare amator de masini decapotabile.
Audi e relativ fiabil, dar sufera pe partea de calitate a asamblarii in unele locuri. Cutiile de viteze nu-s stralucite, iar materialele alese pentru tapiserie nu-s cele mai bune. Per ansamblu confera masinii un aspect fad si sters.

Pe partea de consum, luand in cmparatie 1.9 DCi 120 cp vs. 1.9 TDI 131 cp, DCi-ul in mod normal consuma mai putin, dar e ceva mai puturos si mai sensibil la injectoare decat TDI-ul.
Ca si intretinere, nu vreau sa fac nicio remarca, nu am avut niciuna dintre ele indeajuns de mult incat sa-mi bat capul cu piese, dar Audi-ul e mai fiabil, clar.
Preturile pieselor nu le cunosc.

Megane-ul pare ceva mai placut la condus, e mai usor de parcat si arata diferit, cam astea ar fi atuu-rile lui.
A4 isi tine foarte ok pretul, e mai fiabil, mai performant, mai comod si mult mai usor de vandut (cel putin teoretic).

Tragand linie, eu unul n-as lua niciuna dintre cele doua, dar daca as fi obligat, as merge pe Audi. Tin sa mentionez ca nici Megane nu e o alegere proasta. Totul depinde de ce vrei de la masina.
In primul rand multumesc pentru interesul afisat. Stiu ca masinile nu sunt din aceeasi clasa...poate de aceea nici nu pot sa ma hotarasc....la Megane asta m-a atras si pe mine, hardtopul panoramic plus ca e un model destul de modern (in ochii mei), iar modelul pe care l-am gasit este auriu, arata bine ca aspect, jante pe 18', piele cutie in 6+1 trepte...105k km(dupa spusele vanzatorului) si inmatriculata pe bulgaria...in rest stii ce mai are pe ea. Audi inca nu am gasit ceva anume dar ma gandeam la o culoare inchisa (preferabil neagra) cu motorul 1.9 tdi si cutie automata neaaparat

Daca niciuna nu e o alegere buna, ce imi recomanzi? modelele astea nu sunt batute in cuie, dar dintre altele cam astea au ramas

Multumesc
Carmine.Fetuccio is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 22:42   #8
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: megane 2.1 CC 1.9dci 2004 vs audi a4 1.9TDI 2002

Quote:
Originally Posted by Carmine.Fetuccio View Post
In primul rand multumesc pentru interesul afisat. Stiu ca masinile nu sunt din aceeasi clasa...poate de aceea nici nu pot sa ma hotarasc....la Megane asta m-a atras si pe mine, hardtopul panoramic plus ca e un model destul de modern (in ochii mei), iar modelul pe care l-am gasit este auriu, arata bine ca aspect, jante pe 18', piele cutie in 6+1 trepte...105k km(dupa spusele vanzatorului) si inmatriculata pe bulgaria...in rest stii ce mai are pe ea. Audi inca nu am gasit ceva anume dar ma gandeam la o culoare inchisa (preferabil neagra) cu motorul 1.9 tdi si cutie automata neaaparat

Daca niciuna nu e o alegere buna, ce imi recomanzi? modelele astea nu sunt batute in cuie, dar dintre altele cam astea au ramas

Multumesc
De ce e inmatriculata in Bulgaria? Inca n-am auzit de masini de genul asta sa fie inmatriculate in Bulgaria. Si mai mult, daca nu a avut bani de taxa, imi inchipui si cati bani a avut pentru intretinerea ei.
Eu as ignora masina aia din start.
Nu sunt eu in masura sa-ti recomand masini, pana la urma tu stii cel mai bine ce si cum vrei.
De curiozitate, ce buget ai?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 22:44   #9
Carmine.Fetuccio
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 0
Default Re: megane 2.1 CC 1.9dci 2004 vs audi a4 1.9TDI 2002

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
din astea 2 tu alegi ori o berlina de clasa medie facuta de o marca renumita si chiar frumoasa ori o decapotabila sport care nu o pot lauda din parerea mea negativa pe renault si orice e frantuzesc, ca e clar ca nu ai un criteriu ci doar sa iti stea tie bine in ea (stai calm ca nu o dau cu definitii ca nu pentru asta sar lua o masina, si alte prostii). eu unul as alege clar a4, si pe motiv ca nu sunt un fan al decapotabilelor. plus ca e mai fiabild ecat un renault, apropo, ionut, eu unul am auzit despre a4-uri destule, na poate esti mecanic ceva si stii mai multe, si sunt multi ce au atins cateva sute bune de mii de km in consumabile.

totusi a venit vara, merita o decapotabila

Aici m-ai cam prins...cam asta e ideea...sa imi stea(sa stau) bine in masina...la mine pe primul loc e confortul (poate pentru ca am 115 kile) si inca nu sunt hotarat, dar trebuie sa recunosc ca in momentul de fata Renault-ul e preferat, dar....

*imi cer scuze daca am facut ceva rau, dar nu stiu (inca) cum sa raspund la mai multa lume intr-un mesaj*
Carmine.Fetuccio is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 22:48   #10
Carmine.Fetuccio
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 0
Default Re: megane 2.1 CC 1.9dci 2004 vs audi a4 1.9TDI 2002

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
din astea 2 tu alegi ori o berlina de clasa medie facuta de o marca renumita si chiar frumoasa ori o decapotabila sport care nu o pot lauda din parerea mea negativa pe renault si orice e frantuzesc, ca e clar ca nu ai un criteriu ci doar sa iti stea tie bine in ea (stai calm ca nu o dau cu definitii ca nu pentru asta sar lua o masina, si alte prostii). eu unul as alege clar a4, si pe motiv ca nu sunt un fan al decapotabilelor. plus ca e mai fiabild ecat un renault, apropo, ionut, eu unul am auzit despre a4-uri destule, na poate esti mecanic ceva si stii mai multe, si sunt multi ce au atins cateva sute bune de mii de km in consumabile.

totusi a venit vara, merita o decapotabila
Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
De ce e inmatriculata in Bulgaria? Inca n-am auzit de masini de genul asta sa fie inmatriculate in Bulgaria. Si mai mult, daca nu a avut bani de taxa, imi inchipui si cati bani a avut pentru intretinerea ei.
Eu as ignora masina aia din start.
Nu sunt eu in masura sa-ti recomand masini, pana la urma tu stii cel mai bine ce si cum vrei.
De curiozitate, ce buget ai?
hmmm...da,...la treaba cu inmatriculatul in Bulgaria nu m-am gandit chiar deloc, si cam ai dreptate, iar de bani, am zis la inceput 8000 +/- 500euro

de rover 75 2.0 cdti ce idee ai?
Carmine.Fetuccio is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 22:56   #11
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: megane 2.1 CC 1.9dci 2004 vs audi a4 1.9TDI 2002

Rover nu e masina rea, dar in banii astia tind sa cred ca iei ceva mult mai ok.
Cautam maine si vedem ce e de gasit in bugetul tau.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 23:01   #12
Carmine.Fetuccio
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 0
Default Re: megane 2.1 CC 1.9dci 2004 vs audi a4 1.9TDI 2002

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Rover nu e masina rea, dar in banii astia tind sa cred ca iei ceva mult mai ok.
Cautam maine si vedem ce e de gasit in bugetul tau.
hmm da, dar la rover....nu ma intereseaza decat negru cu tapiserie bej (plus sau piele mi-e indiferent) cu motorul de 2000cm3 si daca se poate cu distributie pe lant asta e visul meu din tinerete)
Gasisem una la bucuresti la 9000 euro exact asa cum vreau eu cu 130k km si spunea k i-a schimbat recent cam tot ce se poatea schimba la ea. Acum nu stiu si de ce, dar intuitia mea imi cam spune ca a avut vreun eveniment rutier masina respectiva

Problema e alta...toata lumea vorbeste numai de rau Roverul la capitolul piese si cost intretinere dupa ce a dat faliment firma
Carmine.Fetuccio is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 23:04   #13
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: megane 2.1 CC 1.9dci 2004 vs audi a4 1.9TDI 2002

Quote:
Originally Posted by Carmine.Fetuccio View Post
hmm da, dar la rover....nu ma intereseaza decat negru cu tapiserie bej (plus sau piele mi-e indiferent) cu motorul de 2000cm3 si daca se poate cu distributie pe lant asta e visul meu din tinerete)
Gasisem una la bucuresti la 9000 euro exact asa cum vreau eu cu 130k km si spunea k i-a schimbat recent cam tot ce se poatea schimba la ea. Acum nu stiu si de ce, dar intuitia mea imi cam spune ca a avut vreun eveniment rutier masina respectiva

Problema e alta...toata lumea vorbeste numai de rau Roverul la capitolul piese si cost intretinere dupa ce a dat faliment firma
Rover n-a dat faliment.
Motoarele pe benzina sunt de la BMW, cele diesel de la Opel/Fiat. Nu-s scumpe la intretinere.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 23:15   #14
Carmine.Fetuccio
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 0
Default Re: megane 2.1 CC 1.9dci 2004 vs audi a4 1.9TDI 2002

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Rover n-a dat faliment.
Motoarele pe benzina sunt de la BMW, cele diesel de la Opel/Fiat. Nu-s scumpe la intretinere.
hmm...nu te contrazic, dar stiu ca am vazut parca pe wikipedia ("With no Rover cars currently in production, the marque is considered dormant.") ca nu mai produce nimic, iar despre motoare, iar nu te contrazic, dar stiam ca motorul asta care ma intereseaza pe mine (2000 cdti) e facut de BMW si sunt motoarele de pe 520
Carmine.Fetuccio is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 23:19   #15
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: megane 2.1 CC 1.9dci 2004 vs audi a4 1.9TDI 2002

Quote:
Originally Posted by Carmine.Fetuccio View Post
hmm...nu te contrazic, dar stiu ca am vazut parca pe wikipedia ("With no Rover cars currently in production, the marque is considered dormant.") ca nu mai produce nimic, iar despre motoare, iar nu te contrazic, dar stiam ca motorul asta care ma intereseaza pe mine (2000 cdti) e facut de BMW si sunt motoarele de pe 520
Rover apartine de chinezi acum, se numeste Roewe.
Repet, nu-s rele masinile, si sunt chiar elegante, dar nu stiu in ce masura vei gasi piese noi (gen elemente de caroserie, parbriz, faruri, stopuri, etc)
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -