Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 25-04-10, 13:33   #16
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

am spus ca idee, o denumire chinezeasca, in posturile mele nu am spus ca vre-una din marcile astea sunt de cacao. doar ca acel motor era problematic, am prins faza ca nu va convenit la nici unu de pe aici faza ca daca sunt mai multi cu o masina ieftina e clar ca e buna. (desi eu inca sustin asta), da citeste bine inainte sa postezi impotriva mea.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 15:02   #17
andu89

Stage 1
 
andu89's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 22
Member of:
[DACIA]
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

in primul rand vreau sa va multumesc tuturor pt sfaturi...in al doilea rand vreu sa va zic ca nu astea 2 sunt ultimele masini din lume...mi_ar place doar una dintre ele...dak stiti ceva mai bun (inmatriculat sa fie)ziceti_mi si mie ...de ex cineva imi tot zice sa imi iau un passat 1.9 diesel din '95 - '96 (merge de rupe si e muuult mai ieftin la intretinere fata de o dacie sau un vectra b)...DIN CE AM MAI AUZIT vectrele sunt foarte silentioase insa la ele suspensia e o problema (te lasa repede pe drumurile noastre) si faptul ca au o gramada de bucse si rahaturi de astea pe spate (repet : DIN CE AM AUZIT)...aq am mai inteles ca un vectra b cu motor de 1.7 diesel ar fi perfect (motor de isuszu care manca asfaltul) numai ca tre sa ai grija sa nu supraincalzesti motorul ca dupa aia nu mai faci ABSOLUT NIMIC cu el...ar mai fi si 2.0 ecotec (tot diesel) dar am inteles ca alea is pretentioase tare la motorina...tre sa ai MARE GRIJA ce bagi in ele pt ca iarasi (ca si mai sus) ai ocazia sa bulesti motorul...si am mai auzit ca opelul (in general) benzinar manca mult ulei...aq nah...ce sa zic...m_am cam zapacit si eu...vectra b arata muuuult mai bn decat un vento sau un passat ('95 - '96) insa e ceva mai scump la intretzinere...eu as vrea o masina sa nu consume mult (am dacie pe gpl si circul mai mult pe gratis mai ales de cand cu vama de langa mn de la radauti prut. pun gaz de la moldoveni cu 1.6 lei litrul - in banii nostri fata de 2.2 la noi....la un plin se simte buzunarul) plus ca tatal meu e mecanic si in caz de ceva dau bani doar pe piese (la dacie ma refer)...am inteles ca o vectra b de 1.7 ia in jur de 4 % extern, 4.5 - 5 % mixt si 5.5 - 6 % maxim urban...mi se pare destul de convenabil...cat despre un passat de 1.9 cik tot cam asa consuma...acum nu stiu ce sa zic pt ca nu cunosc...nu mi_a zis nimeni concret (niciun proprietar)...ms inca o data pt sfaturi si ast sa ma mai sfatuiti ce ar fi mai bn sa fac in cazul meu bugetul e mai redus si as vrea o masina sa ma tina mai bn de 5 ani si nu as vrea sa regret ca am aruncat banii in vant
andu89 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 22:38   #18
VirusicaX

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 31
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

Nu exista thread pe care sa nu va certati.

Dar pana la urma.....de asta sunt forumurile ).

Alege vectra ca pana la urma se iau si la bataie :P
VirusicaX is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 21:06   #19
andu89

Stage 1
 
andu89's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 22
Member of:
[DACIA]
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

fratilor!!!am gasit un vectra b din 98 inmatriculat pe spania cu 1000 de euro...motorina, 1.7 ...da nush ce sa fac...oare cat m_ar costa taxa asta de inmatriculare??? ...ce ziceti?? merita??
andu89 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 21:12   #20
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

nu e cam mic pretul? mie sa nu fie teapa.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 21:13   #21
VirusicaX

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 31
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

Si mie mi-e sa nu fie tzeapa )
VirusicaX is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 21:18   #22
andu89

Stage 1
 
andu89's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 22
Member of:
[DACIA]
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

nu stiu ce sa zic inca...mi_a zis un prieten aq 2 h...cred ca ma duc maine sa o vad...a zis ca vanzatorul vrea sa plece si ii trebuie bani...masina repet : NU AM VAZUT_O inca...mi_a zis ala ca e impecabila...ce pot sa zic...sper si eu sa nu fie tzeapa...si sa inteleg ca se merita???...ma pune pe ganduri taxa auto...cred ca e euro 2 si sare de 2000 de euro inmatricularea...
andu89 is offline   Reply With Quote
Old 28-04-10, 08:23   #23
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

scrie la google "calculator taxa prima inmatriculare" si afli acolo
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-10, 00:05   #24
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

Quote:
Originally Posted by andu89 View Post
fratilor!!!am gasit un vectra b din 98 inmatriculat pe spania cu 1000 de euro...motorina, 1.7 ...da nush ce sa fac...oare cat m_ar costa taxa asta de inmatriculare??? ...ce ziceti?? merita??
In anglia o Vectra B se vinde pe 500 lire , deci nu m ar mira aia la 1000E .Daca ai zis ca ai 3000 E de masina, gasesti una buna la banii astia .Ai mai putea lua in calcul Peugeot 406 , au dotari decente motoare diesel bune si sunt mai fiabile ca Vectra si Vento .Ford Mondeo iar ar fi o varianta mai buna .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 30-04-10, 16:23   #25
andu89

Stage 1
 
andu89's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 22
Member of:
[DACIA]
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

Quote:
Originally Posted by KAY_ View Post
In anglia o Vectra B se vinde pe 500 lire , deci nu m ar mira aia la 1000E .Daca ai zis ca ai 3000 E de masina, gasesti una buna la banii astia .Ai mai putea lua in calcul Peugeot 406 , au dotari decente motoare diesel bune si sunt mai fiabile ca Vectra si Vento .Ford Mondeo iar ar fi o varianta mai buna .



dar vezi tu care e treaba???din cate am auzit peugeot_urile si ford_urile sunt foarte scumpe la intretinut (piese si alte alea)...de aia nici nu m_am aruncat asa tare la marci prea "periculoase"
andu89 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-10, 20:30   #26
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

Da asa e , Peugeot si Ford nu sunt pentru toata lumea sunt scumpe de intretinut .Adevaru ca dupa Dacie orice masina ti ai lua o sa ti se para scumpa la intretinut .Ia ti tu ce consideri ca e mai bine pt tine
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 12:59   #27
Alexandru_88
 
Alexandru_88's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 0
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

Uite aici o adresa cu calculator care iti calculeaza taxa de inmatriculare cu depreciere:http://www.clubopel.com/link.php?url..._2009_v11.html
Iar treaba cu masinile cam asa staoti sa iei una cu km mai putin care sa arate super bine si dupa 1000 km sa se strice sau poti sa iei una care arata urat cu km mai multi si sa mergi cu ea mult si bine fara sa se strice!Aici cam intra chestia cum ti-e norocul!
Alexandru_88 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 13:51   #28
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

yo recomand vectra b prin urmatoarele argumente:detin un vectra b din '98 adus de mine akum 2 ani,am aproape 50.000km in romania si nu am avut probleme la ea decat cu alternatoru(a picat de 2 ori);piesele si intretinerea chiar si la service la opel(dibas)sunt foarte ieftine(akum nu stiu sigur cum sunt la vento(dar la un golf 4 tot detinut de mine acelasi an distributia a fost mai scumpa decat la opel);+o groaza de vectre la dezmembrat deci scapi si mai ieftin
in acest an am de gand sa imi aduc o vectra gsi din anglia si sa rocada la unele piese(masina in afara am gasit-o undeva intre 700-1200 lire[depinde de dotari si motorizare])

akum nu am fost decat o data plimbat in vento si nu mi-a facut nici o impresie;oricum sfatul meu e sa alegi cu grija si ia in calcul toate variantele(de la valoarea masini pana la fiabilitate)
bafta
__________________
Acvarii si acesorii din stoc sau pe comanda
Next step:coming sone
roby wws is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 22:23   #29
andu89

Stage 1
 
andu89's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 22
Member of:
[DACIA]
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

va multumesc pt sfaturi...o sa bag bine la cap ce mi_ati zis...oricum, tot dupa o vectra o sa ma uit
andu89 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -