Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 22-04-10, 20:51   #1
andu89

Stage 1
 
andu89's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 22
Member of:
[DACIA]
Default opel vectra B sau vw vento???

salutare! am si eu o...problema ca sa ii zic asa. am 3000 de euro si as vrea sa imi schimb masina (dacia 1310)...insa sunt cam nedumerit...ce sa imi cumpar?? am vazut cateva opel vectra b :X:X:X (frumoase_s tare) am intzeles ca au consumul mic (asta si ma intereasa. sa consume putzin si ieftin la piese) mai ales astea diesel (1.7). acum problema e ca am boala rau pe vw...am vazut si cateva vento frumoase tare si m_a cam pus pe ganduri treaba asta...nu vreau sa imi iau o masina si dupa aia sa imi para rau ca de fapt era mai buna cealalta...de 3000 de euro iti iei o masina bunisoara si inmatriculata pe deasupra(din ce am vazut pe internet)...aq ma gandeam ca dak dau si dacia mai pun in cap si as lua un golf 4 (boala mea :X:X:X)...insa asta in caz ca nu ma decid (opel sau vento)...asa ca vreu sa ma ajutati si pe mn...cred ca sunt destui proprietari de vectra b si de vento pe site_ul asta ...ast sfaturi...ms anticipat
andu89 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 20:54   #2
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

Vectra 1.7, consum mic, piese ieftine, frumoasă, confort, uşor de întreţinut !
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 21:03   #3
andu89

Stage 1
 
andu89's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 22
Member of:
[DACIA]
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

la asta ma tot uit de vreo 2 h pe net...arata frumos tare si interiorul si exteriorul...ms de sfat ...ast si alte opinii
andu89 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 17:31   #4
dizzyluke

Stage 5
 
dizzyluke's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 392
Member of:
[Old School Cars]
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

Vectra B clar. Am avut si eu in familie un 1.8 16v si era superb. Interior foarte bine structurat, spatiu arhisuficient, elegant, si pe afara de nota 10+. Una din cele mai frumoase masini facute vreodata(in opinia mea)
dizzyluke is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 18:01   #5
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

vento e tot golf(parerea mea), si cum am auzit de la oricine care l-am cunoscut cu golf 3 e o masina buna, de vectra b, am auzit doar de la cineva care a luat cam prin '96 unul de asta chiar din reprezentanta din germania (nou) si se prezenta cu un motor parca de daihatsu (sau ceva tot cu nume chinezesc), si nu era prea bun, avand probleme cu el a ajuns sa il schimbe cu unul de kadett. Acum nah, probabil sunt bune, poate era doar o particularitate la acea masina iar vectra c, e o masina buna. totusi in 3000 de euro gasesti(desigur mai negociezi si mai adaugi 100-200) si un a4 b5 - masina de care am auzit multe lucruri bune.
ca idee de la un singur om ca a avut golf 3(sh) si vectra b (nou), golf-ul a fost mult mai bun rezistand pana la 450.000 si apoi vandut la un pret bun (caci inca mai tinea masina, si omul nu e genul sa umble cu raspe). de vento nu am auzit prea multe. dar trebuie sa fie acelasi lucru. bafta. eu atat stiu de ele ?
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 18:38   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
vento e tot golf(parerea mea), si cum am auzit de la oricine care l-am cunoscut cu golf 3 e o masina buna, de vectra b, am auzit doar de la cineva care a luat cam prin '96 unul de asta chiar din reprezentanta din germania (nou) si se prezenta cu un motor parca de daihatsu (sau ceva tot cu nume chinezesc), si nu era prea bun, avand probleme cu el a ajuns sa il schimbe cu unul de kadett. Acum nah, probabil sunt bune, poate era doar o particularitate la acea masina iar vectra c, e o masina buna. totusi in 3000 de euro gasesti(desigur mai negociezi si mai adaugi 100-200) si un a4 b5 - masina de care am auzit multe lucruri bune.
ca idee de la un singur om ca a avut golf 3(sh) si vectra b (nou), golf-ul a fost mult mai bun rezistand pana la 450.000 si apoi vandut la un pret bun (caci inca mai tinea masina, si omul nu e genul sa umble cu raspe). de vento nu am auzit prea multe. dar trebuie sa fie acelasi lucru. bafta. eu atat stiu de ele ?
Ia vezi tu la nenea Wikipedia ce e aia Daihatsu, si cu ce se mananca.

Revenind: niciuna din variante nu e stralucita si nu prea exceleaza la nimic. In perioada aia erau in oferta masini MULT mai reusite.
Dar, daca ar fi ultimele 2 masini din lume, m-as plimba cu Vectra.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 20:58   #7
VirusicaX

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 31
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

Si eu as merge pe jos ca-i mai sanatos ).

Sincer acum din alea 2 si eu as recomanda Vectra pe benzina :P
VirusicaX is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 21:16   #8
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

vectra e mai moderna, si la exterior si la interior. vento pare invechit. eu as lua vectra
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 23:00   #9
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Ia vezi tu la nenea Wikipedia ce e aia Daihatsu, si cu ce se mananca.

Revenind: niciuna din variante nu e stralucita si nu prea exceleaza la nimic. In perioada aia erau in oferta masini MULT mai reusite.
Dar, daca ar fi ultimele 2 masini din lume, m-as plimba cu Vectra.
oricum ideea e ca acel motor nu a tinut eu tin minte ca a spus daihatsu (poate gresesc), am precizat asta, plus ca am prezentat un caz, am spus de posibilitatea de a fi o particularitate, cum poate si mercedes are o masina iesita de pe usile fabricii care face probleme, si credema ca nu e omul sa minta si nici sa manance rahat.

Last edited by ZaNe94; 24-04-10 at 23:03.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 23:02   #10
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

Daihatsu are legatura cu China cum ai tu cu masinile.
E unul din cei mai mari constructori de motoare diesel la nivel mondial.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 23:59   #11
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

Ce ti-e China ce ti-e Japonia...tot aia este. Detalii, detalii !

Cateodata e fun sa citesti sectiunea asta.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 00:23   #12
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

Daihatsu sau Isuzu,tot "chinezarie" e...
As merge pe Vectra,pentru aceleasi motive enumerate mai sus.Exclud categoric un A4 la banii aia.Au suspensiile praf si costa o avere sa le schimbi (asta daca nu vrei sa ai o "barca" cu 4 cercuri).
La 3000 € gasesti un 206 sau Punto mult mai tinere.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 12:17   #13
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

Ale naibii 'chinezarii' Isuzu astea . Au fost atat de 'proaste' motoarele de 1.7 facute de ei incat cei de la opel le-au tinut pana in 2008. Ntz ntz, ce-o fi fost in capul lor.
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 12:26   #14
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

hei, acel motor ("acel", adic in special ala, adica poate fi doar ala, deci daca e "acel" nu sunt mai multe motoare) nu a tinut. am spus ca poate fi o particularitate. greu cu voi.
mai bine datimi ban ca ma enervez aiurea.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 13:05   #15
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: opel vectra B sau vw vento???

Problema ta e ca ai spus "Daihatsu sau ceva care suna tot chinezesc".
Nici macar nu e facut de Daihatsu motorul ala, ca sa nu mai zic ca nici Daihatsu nici Isuzu nu sunt chinezesti.
Cat poate fi de greu sa dai un google inainte sa postezi???
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -