Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-10, 19:09   #1
claus77
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
claus77's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,063
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Care este mai fiabila?

Care considerati ca este o masina mai fiabila iar ca si costuri de intretinere care este mai avantajoasa:

Mazda 323 , 1500 cmc ,90 cp benzina din 1996

Honda Civic, 1400 cmc , 100 cp benzina din 1996

Alfa Romeo 146, 1400 cmc 16v , 103 cp benzina din 1997

Opel Astra F , 1600 cmc 16v din 1995
__________________
KATANA TEAM Member
claus77 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 19:15   #2
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Care este mai fiabila?

Japonezele sunt mai fiabile dar si mai scumpe la intretinere .E cu dus si intors ce ai enumerat tu acolo
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 21:22   #3
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Care este mai fiabila?

japonezele sunt fiabile, da cand se strica ceva e rau caci piesele se gasesc mai greu
alfa e italianca, deci din def e mai nefiabila ca astra.

mie astra imi inspira incredere.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 21:43   #4
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Care este mai fiabila?

Honda Civic cu siguranta
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 21:48   #5
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Care este mai fiabila?

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
japonezele sunt fiabile, da cand se strica ceva e rau caci piesele se gasesc mai greu
Serios? Esti sigur?

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
alfa e italianca, deci din def e mai nefiabila ca astra.
De unde stii tu asta?

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
mie astra imi inspira incredere.
Pentru ca e facut in ungaria?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 21:53   #6
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Care este mai fiabila?

Cea mai fiabila este Honda Civic cu siguranta.
La Astra singurul avantaj ar fi faptul ca gasesti piese foarte usor, mai ales ca sunt multe la dezmembrat.
Dar eu as merge pe Civic, e cea mai "tanara" batrana)
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 22:02   #7
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Care este mai fiabila?

Zane , iar generalizezi cum ai mai facut si in alt topic. Lasa parerile si mai citeste , nu mi-o lua in nume de rau .
La varsta asta nu se poate discuta despre masini fiabile sau nu , toate sunt batrane, la toate o sa cada cate ceva cand te astepti mai putin.
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 22:10   #8
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Care este mai fiabila?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Serios? Esti sigur?


De unde stii tu asta?


Pentru ca e facut in ungaria?
astra este facut de o marca cu renume in fiabilitate (cam ca toate marcile nemtesti), si de piese asta zic toti, si cam pe cine cunosc cu masini japoneze cand le cade ceva asteapta destul de mult pentru o piesa.
plus ca aminteste-ti, de ce crezi ca sunt mai multe astra pe strada? ca sunt mai apreciate ba, e ca un sondaj de opinie neintentionat. eu cand recomand ceva recomand in functie de masinile apreciate in mare parte de romani si din logica.

si, dreaq, ai dreptate la toate cad, si la astra gasesti piese cel mai usor. ca sunt multe.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 22:26   #9
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Care este mai fiabila?

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
astra este facut de o marca cu renume in fiabilitate (cam ca toate marcile nemtesti), si de piese asta zic toti, si cam pe cine cunosc cu masini japoneze cand le cade ceva asteapta destul de mult pentru o piesa.
plus ca aminteste-ti, de ce crezi ca sunt mai multe astra pe strada? ca sunt mai apreciate ba, e ca un sondaj de opinie neintentionat. eu cand recomand ceva recomand in functie de masinile apreciate in mare parte de romani si din logica.

si, dreaq, ai dreptate la toate cad, si la astra gasesti piese cel mai usor. ca sunt multe.

Sunt mai multe astra pe strada pentru ca sunt ieftine. Nu pentru ca-s mai bune sau mai proaste decat alta marca, ci pentru ca le iei pe bani de bomboane.
In rest, bla-bla-uri si nimic concret.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 09:10   #10
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Care este mai fiabila?

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
astra este facut de o marca cu renume in fiabilitate (cam ca toate marcile nemtesti), si de piese asta zic toti
plus ca aminteste-ti, de ce crezi ca sunt mai multe astra pe strada? ca sunt mai apreciate ba, e ca un sondaj de opinie neintentionat.
Dacia 1310 sunt mai multe pe stradă decât Astra.
Astra e o maşină ieftină şi destul de slabă, nu oferă vârfuri în nicio direcţie, dimpotrivă. E o maşină ieftină, concepută să fie accesibilă multora, iar la revânzare la primul proprietar pierde foarte mult din valoarea iniţială pentru că după ce a ieşit din garanţie te aştepţi să începi să bagi bani în ea. Asta e categoria ei, aşa a fost concepută, nu e vina constructorilor, nu poţi avea fiabilitate de Rolls la preţ de Logan.
Câţi km ziceai că ai cu mărci diverse aşa?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 10:40   #11
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Care este mai fiabila?

DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE:

Care considerati ca este o masina mai fiabila iar ca si costuri de intretinere care este mai avantajoasa:

1. Honda Civic, 1400 cmc , 100 cp benzina din 1996

1. Alfa Romeo 146, 1400 cmc 16v , 103 cp benzina din 1997

3. Mazda 323 , 1500 cmc ,90 cp benzina din 1996

4. Opel Vectra, 1600 cmc 16v din 95-96

5. Opel Astra F , 1600 cmc 16v din 1995

Eu zic ca treaba e stransa intre civic si alfa de aceea le-am pus pe acelasi loc. dintre cele doua as alege.

P.S. era o vorba prin popor ... prosti da multi ... la masini e la fel de adevarata treaba in cele mai multe cazuri.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 15:08   #12
oopscam

Stage 5
 
oopscam's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 883
Default Re: Care este mai fiabila?

Quote:
Originally Posted by KAY_ View Post
Japonezele sunt mai fiabile dar si mai scumpe la intretinere .E cu dus si intors ce ai enumerat tu acolo
Nu mi-o lua in nume de rau! Intretinerea nu e scumpa ca vb de masini pana in 2000... Am mai vazut la cineva ca zicea ca-s putine... SI nu sunt masini la dezmembrari ... Dar stii dc nu sunt? Iti zic eu! Ca sunt FIABILE! La Alfa Romeo ...Fugi cat te tin picioarele de ele, cum ziecea cineva, sunt masini Italienesti (doar dizain) in rest mai slabuta la fiabilitate si FFFF scumpe la piese (NOI). Opel... Am avut unul din 2000 si am fost foarte multumit de el, ieftin la piese.
Honda!? Masina visurilor mele...

Iti recomand o JAPONEZA!!! Sunt multe piese la ele si la dezmembrari ca aduc baietii multe din Anglia!

Bafta!!!
oopscam is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 17:07   #13
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Care este mai fiabila?

Poate intre timp au mai inceput sa apare piese mai ieftine pt japoneze, dar tot sunt mai scumpe daca compari cu un Opel din acelasi an . Acum 3 ani am dat 1600 lei pe 4 amortizoare sachs stock la un Nissan din 1994 , 800 lei kitu de distributie ...ceea ce nu e tocmai ieftin pentru un hatchback din anu ala . In schimb in afara de cele enumerate nu am schimbat nimic la masina aia in 100 de mii km (exceptie fac filtre,ulei , placute ) .

Recomand si eu o japoneza , mai ales o Honda doar ca trebuie cautata un pic inainte de achizitionare si intrebat prin stanga in dreapta care i treaba cu ele . Cu putina cunoastere si rabdare poti gasi un Civic din anu ala in stare buna si te descurci usor cu piesele de schimb .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 17:13   #14
GL91ANB

Stage 5
 
GL91ANB's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Default Re: Care este mai fiabila?

Daca as avea bani si eu as alege cu siguranta un Civic.Sunt masini fiabile si rezistente.Cam in ce bani ai vrea sa te incadrezi?
GL91ANB is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 19:28   #15
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Care este mai fiabila?

cati au avut alfa din cei care zic ca e dolar designul de ele si nu sunt fiabile?
Decat sa vorbiti din barfe si auzeli mai bine taceti si nu induceti oamenii in eroare cu asa-zisa voastra inteligenta si desteptaciune.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -